Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Постанову про реалізацію проєкту з відновлення пошкоджених гідроелектростанцій закликали скасувати понад 25 громадських організацій

Поширити:
27 грудня 2024 20:03
190
Фото: Антикорупційний штаб

Понад 25 громадських організацій, що займаються збереженням української спадщини та питаннями захисту довкілля, підтримали публічну заяву, в якій закликали скасувати постанову № 1483. 

Про це йдеться у матеріалі Антикорупційного штабу.

Кабмін 24 грудня 2024 року прийняв постанову № 1483, якою затверджено експериментальний проєкт з відновлення гідроелектростанцій, пошкоджених російськими обстрілами.

Громадські організації зазначили, що ця постанова надає право приватному акціонерному товариству «Укргідроенерго» та проєктному підприємству «Укргідропроект» на нехтування низкою природоохоронних вимог законодавства.

У заяві пояснено, що будівництво обʼєктів гідроенергетики, за постановою, здійснюватиметься без досліджень об’єктів археологічної спадщини. Та без погодження з Держводагентством та Держгеонадрами.

«Ми розуміємо потребу проєктування та будівництва енергетичних об'єктів, але такі дії призведуть до негативних наслідків. Зокрема, нове затоплення без проведення відповідних наукових досліджень цих теренів завдасть непоправної шкоди рослинному та тваринному світу, які відродилися на цих територіях за 2 роки, що призведе до екологічної катастрофи порівняної з наслідками дій, вчинених країною-агресоркою”, –  йдеться у заяві.

Організації зауважили, що вся територія колишнього водосховища має міжнародний природоохоронний статус. Та частково включена у національні природні парки, до завдань яких входить збереження, вивчення та популяризація пам'яток культури.

Вони звернули увагу на суперечність у постанові:

“Постанова зазначає, що її дія не поширюється на ділянки природно-заповідного фонду, але цим вона суперечить сама собі, адже частина земель колишнього Каховського водосховища вже є територіями природно-заповідного фонду. Це рішення порушує законодавчі норми України та відкриває можливості для безконтрольного знищення об’єктів археологічної спадщини, довкілля та культурних надбань, що належать усьому українському народові”.

Громадські організації закликали Кабінет Міністрів України скасувати постанову. Також провести громадське обговорення з експертами та представниками організацій, які займаються питаннями збереження культурної спадщини та оцінки впливу на довкілля.

  • Військові РФ підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це було затоплено 600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою.
  • ООН оцінювало, що Україна зазнала збитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі Каховської ГЕС.
  • В ефірі “Вгору” докторка біологічних наук Анна Куземко розповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.
  • Раніше в ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко розповідав, що верби, які почали рости минулого року на території колишнього Каховського водосховища, добре перезимували. У них вже майже повністю розкрилися листки. І водопілля сприятиме подальшому росту верб і заростанню нових ділянок.
  • Восени у річці Кам’янка, яка розташована на території Каховського водосховища пересохли струмки, проте вода продовжила надходити й навесні її кількість зросла.
  • Через активне відновлення рослинного та тваринного світу на території колишнього Каховського водосховища ведуться суперечки серед науковців, представників влади та Укренерго, останні з яких активно просувають ідею відновлення ГЕС. І це в той час, коли за останні 10 років у країнах Європейського Союзу за бюджетні кошти було ліквідовано 6 тисяч 900 дамб.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів