Прийнята 26 січня постанова про питання соціальної підтримки ВПО значно зменшує кількість осіб, які будуть отримувати допомогу і терміни її надання.
Чи можуть претендувати на виплати евакуйовані або ті, хто переїхав з одного регіону в інший, Медіаплатформі «Вгору» пояснив адвокат громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юрист громадської приймальні української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов.
"Якщо людина один раз перемістилася з одного регіону в інший і стала там внутрішньо переміщеною особою, то це не впливає на той шестимісячний строк надання допомоги і на процедури. Якщо ж вона повернулася додому, на деокуповані території, то статус ВПО втрачає. Але якщо територія після вашого повернення опинилась у зоні бойових дій, оголошена обов'язкова евакуація — тоді можете претендувати на цю допомогу".
Відмовити у виплатах тим, хто підлягає евакуації, не мають права. Якщо людина вперше виїжджає, вона отримує статус ВПО. Якщо їй доводиться виїжджати навіть вдруге — з регіону, в якому є обов'язкова евакуація, питань щодо надання допомоги також не буде.
Але помилки трапляються, і адвокат радить пошукати рішення про обов’язкову евакуацію, оприлюдненому на ресурсах, мати до нього доступ, щоб його можна було завантажити, надати під час подання документів на допомогу.
Докладніше про зміни у виплатах для ВПО після 1 березня 2024 року можна дізнатися зі статті «Виплати ВПО після 1 березня: хто продовжуватиме отримувати допомогу».
З 24 жовтня на Херсонщині оголошена обовʼязкова евакуація з примусом для родин із дітьми, які проживають у небезпечних населених пунктах.
З моменту оголошення обов'язкової евакуації з Херсонщини вивезли понад 1500 дітей із 34 населених пунктів.
Станом на 16 січня у 23 населених пунктах на правобережжі Херсонщини, де оголошена обов'язкова евакуація з примусом, залишалось близько 100 дітей.