Підтримати нас

Справа на мільярд: нові неприємності для попутників Президента

Vgoru
21 липня 2016 02:10
611
Поширити:

Одним із перших, хто підбіг у залі Верховної Ради привітати з обранням на посаду генпрокурора Юрія Луценка був саме він - фігурант "справи на мільярд", одіозний тіньовик і народний депутат фракції Петра Порошенка Ярослав Дубневич.

Цілком можливо, що таким чином Дубневич інтуїтивно намагався здобути прихильність людини, від якої невдовзі залежатиме його доля - те, чи повторить він шлях, наприклад, депутатів Онищенка й Мартиненка, яких позбавили недоторканності, а чи ще якийсь час уникатиме відповідальності за скоєне в недалекому минулому, пише газета "Експрес".

Хто такий Ярослав Дубневич? Як ми вже знаємо за матеріалами "справи на мільярд" та відповідними судовими рішеннями, він і його брат - це люди, прямо причетні до побудови одного з наймаштабніших у країні конвертаційного центру, через який із державного підприємства "Укрзалізниця" було виведено в готівку сотні мільйонів гривень.

Як усе робилося, ми вже знаємо. Це, зокрема, встановлено і вироком у справі Онищенка,  бізнес-партнера Дубневичів, та вироками у справі ряду фіктивних підприємств, через які конвертували державні гроші. Усі ці засуджені директори у процесі слідства щиро зізналися, що їхні підприємства існували лише на папері, а гроші, які отримували від компанії "КРТ" за поставляння запчастин для "Укрзалізниці", вони переводили в готівку. Відповідно, поставки запчастин, які начебто були призначені в подальшому "Укрзалізниці", існували лише на папері -
їх оформляли фіктивними накладним на поставку в офісі, що належить теперішньому народному депутатові Дубневичу.

Отже, слідство зробило половину справи: розкрило схему махінації та домоглося визнання вини частини учасників схеми, виконаців. А ось що стосується притягнення до відповідальності високопоставлених організаторів, то тут слідство, яке тривало декілька років, забуксувало.

Завдяки доступу до всіх 335 томів кримінальної справи, який ми одержали на підставі рішення суду, нам вдалося встановити механізм, який досі допомагав народним депутатам уникнути відповідальності за скоєне.

Утім коло довкруг депутатів Дубневичів звужується.

Недавно Апеляційний суд Львівської області підтвердив рішення попередньої інстанції, що дає новий імпульс розслідуванню кримінальної справи "Корпорації КРТ" щодо розкрадання коштів державної залізниці на суму понад півмільярда гривень.

Суд фактично усунув перешкоду для продовження розслідування "справи на мільярд", адже до цього моменту ця мафіозна група доклала неабияких зусиль, щоб назавжди сховати кінці у воду. І, завдяки конкретним корумпованим слідчим та податківцям, прізвища яких, на щастя, встановлено, їм це майже вдалося. Однак в останній момент щастя зрадило депутатів - суд виявив, що слідчі та податківці, котрі розслідували справу, заплющили очі на факти, які є очевидними.

Про що йдеться?

Починаючи з січня 2011 року закупівлі, які проводили фірми Дубневичів, були предметом розслідування у кримінальній справі про розкрадання коштів підприємств "Укрзалізниці". За версією слідства, "розкрадання здійснювалось шляхом здійснення безтоварних поставок кріплень для колії державному підприємству "Укрзалізничпостач", при цьому кошти, отримані від останнього, перераховували на рахунки мережі фіктивних підприємств, а потім знімали готівкою". Лише за приблизними оцінками, сума коштів, які були виведені через рахунки деяких встановлених фірм-одноденок, становила близько мільярда гривень.

Кримінальне провадження у справі тривало майже чотири роки, матеріали справи містять 335 томів, воно встигло побувати у провадженні  слідчих органів внутрішніх справ, СБУ  та податкової міліції, а проте розслідування цієї справи  було припинене у червні 2014 року.

Але так сталося не тому, що слідство не могло зібрати досить доказів вини співучасників злочинів чи злочинці переховуються за кордоном. Зовсім ні - ця справа була заведена у глухий кут у результаті певних дій корумпованих слідчих
та прокурорів, до яких вони вдаються, розслідуючи  справи проти політиків-корупціонерів.

Як це працює - ми збагнули, проаналізувавши всі сотні томів справи.

На перших етапах розслідування слідчі якнайстаранніше документують скоєні
злочини,  збирають первинні документи, допитують свідків, готують проекти
обвинувальних актів для передачі їх до суду. Деякі другорядні виконавці навіть
одержують вироки. А ось щодо організаторів конвертаційних центрів в останній момент слідчі та прокурори роблять спеціальний трюк - і знаходиться одна маленька перешкода, яка нібито блокує можливість логічного закінчення справи.

Саме так було зі справою Дубневичів і "КРТ". Неважко припустити, що в цій ситуації і слідчим, і прокурорам просто не вдається встояти перед матеріальними благами, якими їх спокушають організатори мафіозних схем.

Щоб проілюструвати, як це працює на практиці, повернемося до конкретних матеріалів слідства у "справі на мільярд".

Цей епізод стосується фальсифікації доказів у справі. Вчинили її ревізори  Державної податкової служби. Саме вони склали документ, який дав можливість слідчим  припинити розслідування цієї справи, опираючись на це рішення. Усупереч очевидним фактам.

Як усе відбувалось і чому це рішення має таке істотне значення для дальшого розслідування справи мафіозної групи "КРТ"?

Як випливає з матеріалів розслідування, коштами "Укрзалізниці" "Корпорація КРТ" заволодівала, здійснюючи безтоварні операції між підприємствами "Укрзалізничпостачу", "Корпорацією  КРТ" та десятками фіктивних підприємств, таких, як ТзОВ "Регіонагро", ТзОВ "Бізнес Акцент", ТзОВ "Ремтранссервіс", ТзОВ "Агросільмашбізнес" та інших.

Постановою Святошинського районного суду Києва від 20 березня 2012 року
визнано винним одного із ключових виконавців у схемі фіктивних фірм. Зокрема, суд встановив, що в період 2008-2009 рр., партнер Дубневичів, такий собі Онищенко С., для прикриття власної незаконної діяльності "організував створення на підставних осіб ряду фіктивних підприємств з метою прикриття незаконної діяльності, що потягло заподіяння великої матеріальної шкоди державі, які в подальшому використав під виглядом зовні законної діяльності".

Що робили всі ці "фіктивні підприємства"? А нічого - просто, як то кажуть,
відмивали гроші, одержані від "КРТ", а "КРТ" -- від "Укрзалізниці". Зі судового рішення випливає, що  фіктивні фірми за жодних умов не могли поставити "Корпорації КРТ" деталі  для кріплення залізничної колії на суму понад 520 мільйонів гривень. Із тієї причини, що всі ці підприємства - це лише печатки, які використовували для оформлення накладних.

А проте "Корпорація КРТ" справно розраховувалася за поставки, яких насправді не було, переказуючи на рахунки фіктивних фірм сотні мільйонів реальних гривень. При цьому в кожній з безтоварних операцій "Корпорація КРТ" не забувала ще й формувати податковий кредит з податку на додану вартість та зменшувала податкове зобов’язання з податку на прибуток. Унаслідок цього сума несплаченого "Корпорацією КРТ" податку на прибуток становила 115 123 864,29 гривні, ПДВ -- 74 370 496,84 гривні. Факт безтоварності цих операцій і сум донарахування були встановлені Актом податкової перевірки №78/23-а/33133794 від 11.05.2011 року.

Висновки акта підтверджено особистими свіченнями директорів та засновників перелічених фіктивних підприємств, на рахунки яких були переказані грошові кошти ТзОВ "Корпорація КРТ". Вони підтвердили безтоварність та фіктивність усіх операцій, які здійснювалися між ними і ТзОВ "Корпорація КРТ", та участь у
підробці документів, якими оформляли ці операції.

Найколоритнішими були свідчення директора ТзОВ "Регіонагро" Надії Бенед,
яка у протоколі допиту зізналася, що зареєструвала підприємство "без мети ведення фінансово-господарської діяльності, ніякого товару покупцям ТзОВ
"Регіонагро" не поставляло" та "що раз на місяць приїздила до Львова, потім таксі їхала на вул. Лазаренка, 1, де містився офіс "Корпораціі КРТ", там підписувала не читавши підготовлені первинні документи".

Ці та інші документальні свідчення, що беззаперечно доводять факт існування
мафіозної схеми, лягли в основу вироків та судових рішень, згідно з якими директорів і засновників підприємств було визнано винними у фіктивному підприємництві. До речі, за цією адресою і тоді, і нині діє приймальня народного депутат Дубневича, а віднедавна - і офіс обласної організації партії Порошенка.

На цьому етапі розслідування справи "КРТ" мало б бути успішно закінчене, а
справа з обвинувальним актом проти організаторів  -  передана до суду.

Однак слідчо-прокурорська група в цій справі мала інші плани. Для її поховання був  використаний поширений прийом делегування своїх повноважень  державним органам, за діяльність яких вони нібито не відповідають, але  рішення цих органів формально нівелюють усю доказову базу, зібрану у справі. Для цього використовують  рішення судів або органів контролю.  Для слідчого, який продає справу, це стає залізною відмазкою, щоб не розслідувати справу ретельно і глибоко.

Саме для цього старший слідчий ДПА у м. Києві Устименко Т.М.,  у провадженні якого перебувала справа "КРТ", ініціював проведення ПОВТОРНОЇ податкової перевірки операцій з фіктивними підприємствами. На якій підставі? Без жодних законних підстав.

Що змусило слідчого прийняти це рішення? Можливо, були добуті докази, що підприємства -- постачальники "КРТ" вели реальну господарську діяльність. Ні, бо справи про засновників директорів були передані до суду з обвинувальними актами. Невже фіктивні директори відмовилися від своїх свідчень? Також ні. А може, слідчий провів обшуки на складах "Корпорації КРТ" і знайшов запчастин для "Укрзалізниці" на суму 400 мільйонів? Аж ніяк Очевидно, лише велика матеріальна зацікавленість слідчого в тому, щоб вивести з-під удару високопоставлених корупціонерів, могла штовхнути його на це абсолютно незаконне рішення.

Проведення повторної перевірки доручають податковим інспекторам управління Податкової служби у Львівській області Думич Н.А. і Бабич Л.Й. Ціна питання була високою, і ревізори не підвели слідчого: складений ними акт від 31.08.2011 року за змістом протилежний висновкам попередньо складеного акта від 11.05.2011 року. Суму донарахованих податків у ньому зменшено в 50 разів!

Згідно з новим актом, від 31.08 2011 року, безтоварними були визнані лише операції з ТзОВ "Желмашінвест", тоді як згідно з актом від 11.05.2011 року безтоварними були визнані всі операції між ТзОВ "Корпорація КРТ" і підприємствами, які були предметом податкової перевірки: ТзОВ "Регіонагро", ТзОВ "Бізнес Акцент", ТзОВ "Ремтранссервіс", ТзОВ "Агросільмашбізнес", ТзОВ "Желмашінвест", ТзОВ "Пальміра-КС", ТзОВ "Форумінвест", ТзОВ "Будперспектива-люкс". 

При цьому сума податкових зобов’язань, донарахованих актом від 31.08.2011 року, було меншою на 185 450 675 гривень. А свідчення директорів фіктивних підприємств УМИСНО НЕ БУЛИ ВКЛЮЧЕНІ в ПОВТОРНИЙ акт від 31.08.2011 року та враховані в ньому, що дало можливість "наївним" податковим інспекторам визнати операції між ТзОВ "Корпорація КРТ" і фіктивними підприємствами товарними та зменшити донарахування суми податкових зобов’язань. Байдуже, що кожен з директорів і засновників зізнався в тому, що всі поставки були фіктивними, а документи, якими їх оформляли, - фальшивими!

Просто уявіть собі цю ситуацію: директор підприємства, на якому йде перевірка,
каже, що нічого нікому не поставляв, а податкові інспектори пишуть: та ні, все поставлялося, не вірте директорам. Абсурдність цієї ситуації очевидна, і лише хабарі казково високого рівня могли змусити і податківців, і слідчих Генпрокуратури заплющити на це очі.

У підсумку саме цей акт податкової перевірки ліг в основу версії слідства про те, що вся злочинна діяльність "Корпорації КРТ" зводилася до несплати якихось 4 мільйонів донарахованих податку на прибуток та ПДВ - замість того, щоб повернути державі понад 500 мільйонів відмитих гривень, а організаторів мафіозної схеми відправити у колонію суворго режиму.

Власне, усю брудну  роботу слідчий зробив руками цих двох інспекторів. Звісно, ніщо не заважало йому бути прискіпливішим та уважнішим, поцікавитися про причини, які змусили тих самих податківців за чотири місяці діаметрально змінити свої  висновки, і заплющити очі на свідчення директорів фіктивних підприємств, до речі, рішенням суду визнаних згодом винними.

Але слідчий цього не став робити - "Корпорація КРТ" народного депутата добровільно сплатила "узгоджені" 4 мільйони гривень, а справа про розкрадання сотень мільйонів державних коштів була зведена до дрібного (як на справжні масштаби діяльності мафіозної групи) рівня ухилення від сплати податків.

Здавалось би, усе шите й крите. Перед мафією капітулювали всі: і слідчі теперішнього генпрокурора Луценка, і слідчі теперішного голови ДФС Насірова, і слідчі теперішнього міністра МВС Авакова. Лише газета "Експрес", за заявою якої й відбувалося багаторічне розслідування у цій безпрецедентній справі, оскаржила дії првоохоронців.

Суд після багатомісячних роздумів погодився з нашими доказами й поставив чітку вимогу у своїй ухвалі: продовжити кримінальне провадження за фактами очевидних зловживань службових осіб податкової служби, слідчих органів, через яких держава недорахувалася сотень мільйонів гривень.

Треба визнати, що і Луценко, і Насіров, і Аваков не були на посадах, коли слідчі ухвалювали ганебні рішення, щоб прикрити високопоставлених мафіозі й не несуть відповідальності за вчинки своїх теперішніх підлеглих у минулому. Але вони обійняли ці посади у час, коли країна хоче бачити реальні результати боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади.

Нове рішення суду дає їм таку змогу. І для того ж Луценка це справжній виклик: хоче генпрокурор реально боротися з корупціонерами, що досі входять до фракції Президента, яку він донедавна очолював, чи й надалі цілуватиметься з ними в залі парламенту.

Усі перешкоди  для закінчення розслідування "справи на мільярд" знято.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ