Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Виїзд з окупованої Херсонщини ще можливий. Поради волонтера

Поширити:
04 квітня 2025 19:45
1,111
Виїзд з окупованої Херсонщини ще можливий. Поради волонтера
У колажі «Вгору» використано фото freepik та стоп-кадр з прямого ефіру

Більше 6 тисяч людей, з них понад 2 тисячі дітей залишили окуповану Херсонщину завдяки організації «Humanity», яка з початку літа 2022 року безкоштовно допомагає українцям виїжджати на підконтрольні Україні території або в Європу. А з урахуванням інформаційної допомоги (надання контактів перевірних перевізників або інформації, як виїжджати) таких людей понад 10 тисяч. Про це розповів волонтер Стефан Воронцов, один із засновників «Humanity». До нього журналісти «Вгору» не раз зверталися за порадами для тих, хто вирішив виїхати з окупації. Стефан ділиться актуальною інформацією про можливі шляхи виїзду з окупованого лівобережжя Херсонщини, про можливі труднощі на цьому шляху, та як підготуватися до виїзду.

Виїзд ускладнюється щодня

Стефан Воронцов констатує, що з кожним днем виїзд з окупованих територій ускладнюється — як для тих, хто хоче виїхати, так і для тих, хто цей процес організовує. Ситуацію ускладнює й нещодавній путінський указ щодо нових правил перебування на захоплених Росією територіях. Їх країна-агресорка вважає своїми, а громадян України, які «перебувають у Росії незаконно», змушують виїхати до 10 вересня 2025 року або «врегулювати своє правове становище», тобто отримати російський паспорт.

«Це означає, по суті, депортацію», — каже волонтер і розповідає, про зникнення жінки. Вона відмовлялася оформити російський паспорт, і через це окупанти забрали її з будинку та відвезли в невідомому напрямку, забрали її документи і телефон.

Але для тих, хто має лише український паспорт, є і корисне нововведення: тепер можна заїхати на територію в Білорусі без російського паспорта, та дістатися в Україну через КПП Мокрани — про це заявили самі росіяни, розповідає Стефан.

Пункт пропуску Доманово на території України. З білоруського боку розташований пункт пропуску Мокрани

Пункт пропуску Доманове на території України. З білоруського боку розташований пункт пропуску Мокрани. Джерело: Krassotkin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Через це з’явилась нова хвиля запитів на виїзд — від людей, які мають тільки український паспорт. Однак фільтраційні заходи росіян на блокпостах традиційно жорсткі:

«Люди починають виїжджати через блокпости. До них, звісно, чіпляються: чому ви не отримали паспорти? чому ви виїжджаєте? вам щось не подобається? На тих, хто не отримав російський паспорт, більше тиску, більше перевірок, вони жорстокіші, багато людей розвертають, частіше чоловіків. На жаль, збільшилося тих, кого розвертають. Тому виїзди легшими не стають тільки ускладнюється процес», — констатує Стефан Воронцов.

Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам більше розповідати історії людей, які живуть і працюють у прифронтовій Херсонщині.

Що потрібно знати людям, які готуються виїхати з окупації?

Найважче рішення — наважитися на виїзд, стверджує волонтер. Але якщо добре підготуватися, зрозуміти маршрут, провокації, що можуть очікувати, то шлях буде легшим. Стефан Воронцов виділяє три напрямки, на які варто звернути увагу при підготовці до виїзду з окупації.

Перше — підготуватися до фільтрації. Треба ретельно видаляти з телефонів все проукраїнське, будь-які незнайомі контакти — все, що може видати проукраїнську позицію:

«Треба готуватися, що ваш телефон візьмуть ФСБ-шники на кордоні, ви його розблокуєте, бо немає іншого вибору, і вони будуть перевіряти  що завгодно: будь-який файл, будь-яке листування. Можуть подивитися, що ви лайкаєте, на що підписані, ваші всі контакти. Тому найголовніша наша порада - підготувати телефон. Бо ви можете промовчати, а телефон все скаже за вас, якщо є що приховувати. Це не  секрет, я не відкриваю якихось таємниць, просто це може видати вашу позицію, яку треба ще буде пояснювати на кордоні, і фільтрація буде довшою».

Друге — читати чати щодо виїзду, наприклад, «Как доехали» або «Выезд из оккупированных территорий». Їх у відкритому доступі ведуть проукраїнські адміністратори. Впродовж трьох років люди описують там свої історії виїзду. Стефан впевнений, що можна знайти схожу ситуацію та познайомитися з досвідом людей або навіть розпитати про деталі. Якщо потрібно, волонтери «Humanity» також можуть надати якісь матеріали. Але Стефан впевнений,  коли людина готується самостійно, результати кращі.

Третє — «зібрати всю волю в кулак». Волонтер каже, що багато людей в останній момент відмовляється від виїзду через страх, і радить перш за все подолати цей страх. Бо невпевненість буде помітна. І на КПП окупанти намагатимуться провокувати та ще більше «розкручувати» стрес. Тоді людина може видати  емоції, які не повинна видавати.

«Невпевненість або надмірна впевненість може зіграти проти вас, — каже Стефан Воронцов, — Вас можуть або вдарити, або відправити на підвал, або в найкращому випадку розвернути і видати папірець про невиїзд. Це дуже страшний папірець, з ним людина ніяк не зможе виїхати з окупації».

Якщо людям є що приховувати, наприклад, хтось з родини служить в ЗСУ, треба добре підготуватися, радить Стефан. І повідомляти про це волонтерів, вони можуть дати поради, як правильно відповідати на питання росіяни, що робити, якщо викриють:

«Якщо дізнаються, різні сценарії бувають. Когось пропускають, але зазвичай людей просто розвертають і не дають виїздити, щоб так покарати. Люди опиняються у пастці, у полоні окупації. У 90% випадків до них протягом тижня прийдуть з додатковими перевірками — дому, речей, телефонів... Тож, найгірше — видати справжню проукраїнську позицію і піддатися емоціям. Тоді росіяни роблять що завгодно, всі свої терористичні штуки».

Шляхи виїзду 

За словами Стефана Воронцова, сьогодні для виїзду з окупації є лише два шляхи з Росії — через Крим або Новоазовськ, потім у Білорусь, і звідти потрапити в Україну можна лише через КПП Мокрани біля Бреста. З Білорусі можна поїхати в Польщу, якщо на власному авто — це один з найшвидших шляхів. Або їхати через Латвію на країни Балтії в об'їзд Білорусі, бо, щоб заїхати в Білорусь, треба теж пройти КПП. Жодного зеленого коридору, жодного переходу в Україну з території Російської Федерації або з окупованих територій немає.

Який шлях вибрати, залежить від багатьох факторів. Якщо люди виїжджають з Олешок, то їм зручніше і ближче поїхати в Крим, якщо з Нової Каховки — то через Новоазовськ. Але кордон в Криму більш жорсткий, там більше перевірок, і більше інформації про людей з Херсонщини. А Новоазовськ — це інший регіон, інші і бази даних, пояснює волонтер.

Один зі звітів порятунку людей з окупованого Лівобережжя Херсонщини

Один зі звітів порятунку людей з окупованого Лівобережжя Херсонщини (літо 2024). Фото: vratarova та humanitynk / Instagram

Реалії окупації

Звісно, люди, яким волонтери допомогли виїхати, щоразу діляться інформацією про те, що відбувається в окупації, і позитивних змін Стефан Воронцов не бачить. У його рідній Новій Каховці окупантів не так багато, вони десь в лісах ховаються і ходять у цивільному, бо бояться дронів. У місті дефіцит ліків, продуктів. Росіяни скуповують все, що є в магазинах. Відсутність нормальної медицини, відсутність шкіл відсутність зв'язку, інтернету і в першу чергу води, бо через підрив Каховської ГЕС немає тиску в мережі, більшість свердловин порожні. Навіть технічної води немає. Окупанти воду не привозять і брати нема де. Пропаганда працює на повну. Люди п'ють, люди зневірюються. І дуже багато виїжджають, виїжджають з дітьми в Україну. Хтось — через побоювання залишитися в окупації назавжди, бо  не вірить, що Україна повернеться в короткий час, хтось — через проблему постачання води.

Але багато історій до нас не доходить через відсутність зв’язку, багато про що дізнаємося лише після деокупації, а чимало залишиться невідомим, впевнений Стефан. Те, що відбувається на окупованих територіях, він називає  геноцидом. Та й тим, хто виїжджає, важко згадувати те, що залишилося позаду. І вони намагаються почати нове життя — зі своїми травмами, зі зламаною психікою, але у вільній Україні.

Куди звернутися по допомогу?

Стефан Воронцов наголошує: волонтери «Humanity» допомагають виїхати з окупації безкоштовно. Вони «ведуть» людей від початку консультації, тобто оцінки шансів, до потрапляння на підконтрольні території. Якщо потрібно, допомагають і реінтегруватися. І хоча здебільшого до них звертаються по допомогу для виїзду, волонтери займаються будь-якими питаннями щодо окупації, в тому числі і пошуком зниклих.

«Тисячі людей з нами вже виїхали, це набагато легше й краще, ніж звертатися до платних перевізників, бо ми допомагаємо безкоштовно. Звертайтеся до волонтерів, навіть якщо зібралися їхати платними перевізниками, бо волонтери знають актуальність становища на КПП, у дорозі, знають, як підготуватися, які черги. Головне - це підготуватися бо водії-перевізники з цим мало обізнані, а ми на цьому спеціалізуємося».

Також Стефан закликає поширювати контакти організації серед людей, які мають якісь зв’язки в окупації, через пабліки, сарафанне радіо:

«Просто скажіть, що є реальна можливість безкоштовно виїхати, і вона може скоро закінчитися. Що по приїзду до України буде де жити, що можна виїхати в Європу. Бо там, де ми не дістаємо, може ви якось поширите інформацію, і якась людина виїде з вашою допомогою, ви можете врятувати людину».

Зв’язатися з волонтерами «Humanity» можна через телеграм-бот: @HUMANITY_ASK2 або інстаграм humanitynk.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів