Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Що чекає на українців в окупації?

Vgoru
Автор
Поширити:
26 червня 2022 08:44
2,710

Російський паспорт у Криму й на Донбасі — це водночас і кара, і право на нормальне життя. Що чекає на українців в окупації? Розбилалися у виданні "Заборона".

Окупанти нарощують процеси русифікації на захоплених українських територіях. Крім наочних проявів, як-от встановити памʼятники Леніну чи розвісити містами триколори, росіяни та керовані ними колаборанти почали видавати людям паспорти РФ. Віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук закликає мешканців тимчасово окупованих регіонів не брати російські паспорти. Однак в захоплених 8 років тому Криму та частині Донбасу відсутність громадянства РФ позбавила людей доступу до медицини, роботи та володіння нерухомістю. То як бути українцям в окупації? Журналістка Заборони Анастасія Оприщенко розібралася в тому, як Росія проводить насильницьку паспортизацію, та чи можна вижити на тимчасово окупованій території без корочки з двоголовим орлом.

Колаж: Катерина Круглик / Заборона

Кремль примусово роздавав паспорти на окупованих територіях майже в кожній своїй війні — громадянство РФ отримували мешканці тієї сторони, на боці якої виступала Росія. З одного боку, так Росія пришвидшувала правове регулювання на захоплених територіях. З іншого — коли війна заходила на новий виток, Росія нібито йшла захищати «свій» народ. Відомо, що під час наступу на Київську область росіяни планували роздавати в регіоні документи часів СРСР (принаймні тимчасово, до отримання російських паспортів). 

В Україні примусову паспортизацію Росія почала у 2014 році — після анексії Криму. Навесні 2019 року можливість отримати паспорти РФ зʼявилася і в «ЛДНР». Після початку повномасштабного вторгнення в Україну ситуація знову повторилася: 25 травня 2022 року президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощення отримання російського паспорта для мешканців Запорізької та Херсонської областей.

Призначена Росією окупаційна влада в частково захопленій Запорізькій області розповідає, що кількість заявок на отримання російського громадянства сягнула 70 тисяч. Натомість речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук каже, що в Мелітополі Запорізької області паспорти отримали 30 осіб. В Херсоні, за його словами, ситуація схожа: «Російський паспорт захотіли отримати лише 23 особи. Здебільшого це місцеві колаборанти», — повідомив він 11 червня. Проте того ж дня російські ЗМІ поширили інформацію про те, що перші 25 мешканців Херсона вже отримали паспорти РФ. Даних про кількість поданих заявок на Херсонщині наразі немає. 

Мешканка Херсону розповіла Забороні на умовах анонімності, що на все місто зараз працює лише один пункт видачі російських паспортів — він розташований в захопленій будівлі паспортного центру «Документ». Черги за паспортами довгі, і побачити їх можна щодня. Водночас, зі слів жінки, документи можна оформити, навіть якщо ти фізично не присутній у відділені. «У місті є «небайдужі» жінки — не знаю, чи працюють вони добровільно, чи від імені влади, — вони ходять по квартирах літніх людей, які самі сидять вдома, забирають у них паспорти та відносять у відділення. За два тижні нові паспорти готові», — резюмує вона.

Згідно з російським законодавством щодо паспортизації окупованих територій, подати заявку на громадянство РФ можуть громадяни, які постійно проживають у Херсонській, Запорізькій, Луганській і Донецькій областях. Разом із заявою мешканці окупованих територій подають документи, їхні копії та переклад російською.

Чому надання російського громадянства — це насильницька паспортизація?

В окупованому Криму видача паспортів РФ почалася одразу після того, як Путін підписав закон, згідно з яким, Крим і Севастополь стали «субʼєктами Російської Федерації».

Крім паспортизації, окупаційна влада Криму відкрила пункти, де можна було подати заявку на «збереження українського громадянства». Для цього кримчани мали написати відмову від російського паспорта. Однак голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник підкреслює, що питаннями українського громадянства може займатися тільки Україна та українські органи влади. Тож махінації окупаційної влади були незаконними, бо люди не відмовлялися від громадянства України.

«Вони [пункти, де можна було відмовитись від громадянства РФ] розпочали свою роботу 1 квітня і працювали до 18 квітня 2014 року. Максимум по всьому Криму відкрили 9 таких пунктів. Але ви просто уявіть: 9 цих пунктів на 2 мільйони людей — це ніщо. Багато людей не йшли, бо розуміли, що це незаконно. І після 18 квітня окупаційна влада оголосила про кінець прийому заяв і автоматично визнала всіх, хто не звернувся, громадянами Росії та видала їм паспорти», — пояснює Скрипник у розмові з Забороною.

До того ж: паспортизація в Криму відбувалася навіть за відсутності людей на території півострова. 2014 року Скрипник координувала Євромайдан у Ялті, однак через погрози їй довелося виїхати з Криму в березні 2014 року. Згодом матері правозахисниці телефоном повідомили, що на Ольгу Скрипник вже зробили російський паспорт — мовляв, «хай приїде, забере». 

Така сама історія сталася з режисером Олегом Сенцовим та активістом Олександром Кольченком. Обох затримали в травні 2014 року за звинуваченням у підготовці терактів. Поки вони були в СІЗО в Москві, на їхні імена виготовили паспорти РФ, хоча самі вони не погоджувалися на їх отримання. У суді Сенцов заявляв, що він «не кріпосний, щоб передавати його з землею».

Згідно зі статтею 61 Конституції РФ, громадянин Росії не може бути висланий за межі Російської Федерації чи виданий іншій державі, тож наявність російського громадянства в Сенцова й Кольченко прямо впливала на перебіг судової справи. Крім того, за словами Скрипник, паспорти їм зробили, щоб українські консули не могли відвідати українських громадян у місцях їхнього утримання: «І потім в інших справах та затриманнях російська влада використовувала ці паспорти так само». 

Чимало кримчан на початку відмовлялися оформлювати російські документи. Проте окупаційна влада фактично позбавила людей вибору: без паспорта РФ у Криму сьогодні неможливо знайти офіційну роботу, влаштувати дітей у садочок чи школу, отримати безплатну медичну допомогу чи володіти нерухомістю. 

«Люди не робили цього вибору: все відбувалося в умовах окупації. Російські сили зайняли територію, й навіть якщо ніхто нікого не вів під дулом автомата за паспортом, все одно вони перебували під контролем російської армії, — зауважує Скрипник. — Насильницький характер паспортизації визнано на рівні всіх резолюцій ООН та Ради Європи. Всі визнали, що це порушення міжнародного права й, безумовно, порушення українського законодавства».

Чому на Донбасі одночасно видають паспорти Росії та «ДНР»/«ЛНР»?

У 2019 році після відповідного указу Володимира Путіна російські паспорти почали видавати й жителям «ЛДНР». Оформлення документів відбувалася майже так само, як і в Криму. Однак, якщо у випадку Криму всі законодавчі ініціативи йшли прямо з Кремля, то в захоплених регіонах Донбасу паспорти українцям видавала влада, якої юридично не існує.

За словами жительки Донецька Марії (ім’я змінено) російське громадянство «ЛДНР» надає людині більший правовий захист. З російським паспортом, зокрема, можна влаштуватися на високооплачувану роботу, отримати страхування чи звернутися до суду. Однак, аби отримати російський паспорт, на Донбасі обовʼязково потрібно мати паспорт «ДНР» чи «ЛНР». 

Видані в «ЛДНР» чи в Криму документи визнає тільки Росія та інші невизнані території, як-от Південна Осетія та Абхазія. Ба більше: навіть в деяких регіонах Росії кримчани з паспортами РФ мали проблеми при оформленні кредиту чи інших банківських послуг. Тобто ці документи неповноцінні навіть в країні-окупанті. І, з точки зору міжнародного та українського права, підкреслює Скрипник, всі ці люди залишаються громадянами України. Крім того, діти, народжені в Криму чи на інших окупованих територіях після 2014 року, теж є громадянами України.

«Але для офіційного статусу треба отримати спочатку українське свідоцтво про народження, на підставі якого потім видається український паспорт. Хоча українські суди не визнають довідку про народження з окупованого Криму, вони беруть до уваги той факт, що дитина дійсно народилася. У випадку з «ДНР»/«ЛНР» ніхто не може гарантувати, що дитина народилася саме там: формально на тих територіях немає ніякої держави. Тому документи «ЛДНР» взагалі нічого не гарантують», — додає вона.

Експертка також зазначає, що, попри незаконність, російський паспорт має більше визнання, ніж паспорти «ЛДНР» — як у світі, так і в окупації. По-перше, паспорт РФ — це підтвердження того, що Росія окупувала українську територію. По-друге, за російським паспортом, навіть незаконно виданим, все ж стоїть російська держава, яка хоч щось має гарантувати — наприклад, медичну допомогу. 

Що стосується «ЛДНР», то паспорти так званих «народних республік» не визнають навіть у РФ. За цими документами не стоїть жодна держава чи інституція. Це гірший варіант, ніж паспорт РФ: мешканці «ЛДНР» можуть не отримати пенсію чи медичну допомогу. Зараз більшість тамтешніх пенсіонерів досі отримує пенсію з України. 

Чи забирають українські паспорти?

За словами Скрипник, 2014 року правозахисники фіксували факти вилучення українських документів в Криму у державників: суддів, співробітників поліції чи прокуратури. Їх змушували писати заяви про відмову від українського громадянства, а потім забирали паспорти.

Звичайних громадян це не стосувалося. Проте під час перетину адмінкордону між Кримом та материковою Україною російські прикордонники вимагали від громадян предʼявляти суто російські документи. З 2018 року правила стали суворішими: якщо надати український паспорт, можна отримати адміністративний штраф.

Російські прикордонники посилаються на ч. 1 ст. 18.1 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ («порушення правил перетину Державного кордону РФ»). При цьому кримчани, з якими вдалося поговорити Забороні, кажуть, що під час перетину адмінкордону в бік материкової України росіяни іноді змушували їх показувати й український паспорт — внутрішній чи закордонний. Хоча жодних відміток в документах вони не ставили.

Зараз немає інформації про те, що проросійська влада окупованих у 2022 році територій забирає в громадян паспорти України.

Чи можна відмовитись від насильницьки отриманого громадянства РФ?

Ольга Скрипник каже, що відмовитися від російського громадянства можна, але це дуже складно. Передусім треба мати паспорт РФ. Потім — доводити відсутність заборгованостей (у тому числі податкових) чи кредитів перед країною. Крім того, потрібний військовий квиток, де зазначено, що всі зобов’язання щодо військової служби погашені, та підтвердження оплати державного мита.

«Один з таких кейсів у нас тривав 5 років. Люди кинули це все та виїхали з Криму. Бюрократично ця процедура настільки заплутана, що позбутися громадянства вкрай складно», — пояснює Ольга.

Проте важливо розуміти: видані в окупації російські документи недійсні за межами РФ та захоплених територій. Втім, для Росії наявність червоної корочки з двоголовим орлом означає, що власник документа — повноцінний громадянин країни, який разом з певними правами має і цілком конкретні обовʼязки. Зокрема, в межах російського кримінального та адміністративного законодавства [детальніше про те, як окупаційна влада притягає кримчан до відповідальності, Заборона писала тут].

Що відбувається на окупованих територіях сьогодні?

Паспортизація в Херсонській та Запорізькій областях зараз відбувається паралельно з посиленим тиском на мешканців. Військових, людей, які активно демонструють незгоду з окупацією чи були політично й соціально активними раніше, в захоплених містах викрадають і в окремих випадках вбивають.

Є й інша проблема: російське громадянство в окупації видають дітям-сиротам — відповідний указ підписав Володимир Путін. Ці норми спрощеного отримання громадянства поширюються також і на дітей, позбавлених батьківської опіки, та недієздатних людей. Окупаційна влада Херсону заявила, що всі діти, народжені на окупованих територіях після 24 лютого, автоматично вважатимуться громадянами РФ.

Під час повномасштабного вторгнення дітей-сиріт почали масово вивозити на територію РФ: російські чиновники 19 червня називали цифру у понад 307 тисяч. Підтверджених випадків усиновлення українських дітей громадянами РФ поки немає, проте в ЮНІСЕФ не виключають такої можливості та категорично забороняють Росії усиновлювати дітей під час або одразу після надзвичайних ситуацій. 

«Росіяни вивозили дітей з Маріуполя та інших міст. Після паспортизації діти зникають. Російське законодавство дозволяє змінювати не лише прізвище чи ім’я, але й рік та місце народження. Тобто знайти в Росії цих дітей буде вкрай складно, і РФ оголосить їх своїми громадянами. Боюся, що дітей-сиріт ми вже не знайдемо», — наголошує Скрипник. 

Ще одна проблема з примусовою паспортизацією — це мобілізація. Так вже відбулося на територіях «ЛДНР» під час повномасштабного вторгнення в Україну. Така сама ситуація і в Криму. 

На думку Скрипник, найголовніше, що в цій ситуації має зробити українська влада, — заявити, що люди на окупованих територіях залишаються громадянами України: «Жодних наслідків для них не буде, тому що люди зараз в найстрашніших умовах живуть. Вони просто на межі виживання. Цей паспорт нічого не означає ні юридично, ні морально — ніяк. Це тільки наслідки для Росії, тому що це ще один злочин Російської Федерації».

Що радить українська влада?

Віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук порадила намагатися не брати російські паспорти в окупаційної влади. І зазначила: якщо є можливість виїхати з окупованого міста, треба знаходити шляхи для цього, «бо йдеться про вашу безпеку і долю — вашу та ваших дітей». Верещук переконана, що в довгостроковій перспективі російське громадянство створить українцям набагато більше проблем, однак яких конкретно, вона не уточнила. 

Схожої думки і міський голова тимчасово окупованого Мелітополя Іван Федорів: «Хто візьме російський паспорт, відповідатиме за законом. Хоча я вважаю, що ті, хто сьогодні бере російські паспорти, роблять правильно, бо це для них буде єдиною можливістю під час деокупації Мелітополя встигнути виїхати, заховатися, втекти».

Згідно з чинним законом «Про громадянство України», держава визнає лише українське громадянство. Однак абсолютної заборони на подвійне громадянство в Україні немає. Водночас видані на окупованих територіях документи РФ для України нічого не значать. Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що влада країни сприймає їх тільки як можливість жити в окупації: «Ми розуміємо, що коли вони [окуповані території] будуть звільнені, я думаю, вони всі [власники паспортів РФ] відмовляться від цих папірців, які їм сьогодні там надають».

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів