Зустрічайте ексклюзивне інтерв’ю з фотографом і мандрівником, відомим у соцмережах завдяки неймовірним знімкам.
Олександр Мальон, місто народження - Канів, Черкаська область, нині мешкає у Вишгороді. Закінчив НТУУ 'КПІ', працює в НЕК "Укренерго" провідним інженером. Хобі - мандрівки та фотографія.
- Давно подорожуєш? Скільки областей нашої країни відвідав?
- Подорожую з самого дитинства, якщо поїздки в санаторії можна так назвати. Зараз лишилась одна область, де не бував - Луганська. Активно почав цікавитися вивченням історичних, військових культурних та природних об'єктів десять років тому. Тоді активно їздив у Севастополь, дивився оборонні батареї, фортеці і т.д. У той самий час досліджував Київський Укріпрайон. Далі поступово поле інтересів розширилося, почав вивчати інженерні об'єкти - млини, водогонові вежі, мости. Ще пізніше - палаци та садиби.
- Куди була перша твоя поїздка?
- Якщо брати самостійну, без усіляких путівок, батьків - у 2004 році в Крим, на фестиваль "Казантип".
- Які прояви людської доброти під час мандрівок тебе вразили та навпаки - наведи приклади негідних вчинків.
- Зазвичай поїздки залишають позитивне враження, особливо, коли є місцеві друзі. Адже кожен хоче показати своє місто з кращої сторони. Добрі вчинки, коли тебе пропускають на об'єкт без усіляких попередніх домовленостей. Так було з палацом Даховських на Черкащині (об'єкт міноборони), так було з маяком у Генічеську, з водогінною вежею Шухова у Черкасах. З негативного наведу лише останній випадок: в Ізмаїлі нас брутально вигнали з території колишньої мечеті у фортеці, бо ми приїхали о 16:20, а вона відчинена до 16-ти. При тому ми не хотіли потрапляти всередину, а лиш зробити ззовні фото, але охоронець волав, що все, приходьте завтра.
- З ким подорожуєш?
- Усі можливі варіанти. Іноді сам, частіше з друзями, іноді з турфірмами, іноді - з невідомими до цього людьми.
- Чим керуєшся при виборі супутника?
- Організованістю, дисципліною, компанійськими якостями. У свій час багато людей просилися зі мною, однак не могли навіть вчасно встати зранку, щоб встигнути на потрібний автобус чи поїзд.
- Як орієнтуєшся в нових для себе місцях?
- Нині це просто - GPS, Maps.me і т.д. До цього друкував супутникову карту.
- Як зазвичай розраховуєш бюджет подорожі?
- Бюджет приблизний. Квитки на поїзд, літак плюс готель, якщо треба заночувати, дрібні витрати на їжу. Якщо з туром, там ще простіше, за тебе це зробить фірма.
- На чому можна завжди зекономити?
- Можна на авіаквитках, якщо їх узяти заздалегідь, іноді це виходить дешевше, ніж поїздом. Плюс їжа - я в поїздці ставлю акцент на більшу кількість побачених об'єктів, тому часто на путній обід чи вечерю часу немає. Треба подумати заздалегідь і взяти щось з собою.
- В якому місці тобі сподобалося найбільше і чому? Куди б хотів обов'язково повернутися?
- Де сподобалось найбільше - однозначно не відповім. І в Карпатах, і на Поліссі, і в степових регіонах. Хотів би відвідати Крим після його повернення в Україну. Власне, кожна подорож по-своєму незабутня.
- Розкажи про випадок, який найбільше запам'ятався під час подорожей.
- Пам'ятні випадки, вони ж і екстремальні. Два роки тому переходили на байдарках лиман Дніпра заради Станіслав-Аджигольських маяків. Ночували в наметі на острові. Зранку здійнявся вітер, дощ, хвилі. Нам довелося більше двох години боротись зі стихією - 8 км дистанції. Кожну хвилю ловили, боячись перекинутись, враховуючи дороге фотообладнання та бажання встигнути на поїзд. Цьогоріч в експедиції їхали по косі в районі Сергіївки на Одещині. Джип товариша раптово провалився у пісок і сів на пузо, омиваючись хвилями моря. 2 січня, курортне поселення. Де узяти трактор, трос? Але завдяки добрим людям за 4 години впорались. А недобрі люди казали, що до понеділка 4 січня нас ніхто не витягне.
- Скільки часу проводиш в одному регіоні?
- Зазвичай це вихідні, тобто 2-3 дні. По буднях - на роботі. Далі все залежить від кількості цікавих об'єктів у місті, селі, регіоні.
- Чи можеш зруйнувати якийсь набутий стереотип про місце, яке ти відвідав?
- Наприклад, що Донбас – це сумовитий, брудний промисловий регіон. Аргументи - відвідайте заповідник «Крейдяна флора», Білосарайську косу, заповідник "Білокузьминівські скелі", міста Бахмут, Маріуполь. Враження зашкалюють.
- Як вважаєш, чи є розбіжності між туристом і мандрівником?
- Розбіжності є, турист - це більш цивілізований варіант мандрівника.
- Найбільші помилки, які допускають туристи-початківці?
- Найбільші помилки - лінуються рано вставати, лінуються самі шукати інформацію, їдуть у найпопулярніші місця.
- Нещодавно ти відвідав Херсонщину. Які асоціації чи спогади у тебе пов'язані з Херсоном?
- Маю тільки позитивні спогади. Раніше він був лише відправною точкою до подальших мандрів, але за останні візити відкрив його для себе як прекрасне місто з чудовою історією та архітектурою.
- Твої фото неймовірно красиві. Ти професійний фотограф?
- Ні, я не професійний фотограф, ніде не вчився, лиш одного разу прочитав ще радянську книжку "Вчись фотографувати". Усе прийшло з роками.
- Яке обладнання використовуєш для зйомки?
- Наразі використовую Canon EOS700d та більше 5 об'єктивів до нього, плівковий Київ-15 та дрон DJI mini2.
- Яка серія знімків найбільше запам'яталася?
- Вибрати найкращі фото не можу, для мене вони всі такі. Своє фото впізнаю будь-де. Якщо хочеться оцінити, варто погортати фейсбук-стрічку.
- Що ближче: ландшафти чи архітектура?
- Ближче архітектура та всілякі інженерні конструкції.
- Що змінилося в твоєму житті після того, як ти почав подорожувати?
- Змінилося ставлення до вихідних. Тепер цінуєш кожен. Увесь тиждень чекаєш, продумуєш кожен крок мандрівки, щоб отримати максимум задоволення.
- Яка головна мета твоїх подорожей?
- Звісно, отримати задоволення та відпочити. Другорядна - зробити знімки, доповнити фотолітопис.