Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

"Ми любимо це місто, любимо цих людей, і хочемо допомогти”. Як працює Центр допомоги врятованим у Херсоні

Поширити:
09 січня 2024 16:15
1,435

У Херсоні з грудня 2022 року працює мобільний Центр допомоги врятованим. Його фахівці надають консультативні послуги, психологічну й соціальну підтримку постраждалим від різних видів насильства. З якими випадками працює Центр, хто саме, та яку допомогу може отримати, журналісти Вгору дізнавалися з перших вуст.

Команда мобільного Центру допомоги врятованим – троє незламних херсонців, які пережили разом із містом період окупації, не покинули Херсон і за щоденних обстрілів. Це психологиня й координаторка Ірина Толстих, соціальна працівниця Анна та її чоловік Андрій, який виконує функції водія. У мирний час Ірина мала приватну практику психолога, Анна працювала в органах виконавчої влади, а Андрій – в одному з херсонських університетів, а під час окупації подружжя займалося волонтерством. Після деокупації міста фахівці соціальних служб запропонували їм долучитися до нового проєкту.

За словами Ірини Толстих, фахівці Центру надають допомогу усім, хто постраждав від війни, зокрема й тим, хто зазнав сексуального насильства з боку російських військових. Серед постраждалих є і жінки, і чоловіки, і навіть діти. Але часто люди, які пережили такий вид насильства, не вважають себе постраждалими. 

Ірина пояснює:

Це спричинене тим, що у нашому суспільстві поширена хибна думка – нібито сексуальне насильство – це лише зґвалтування. Це не так. Сексуальне насильство – це будь-які дії сексуалізованого характеру проти волі людини. Тобто тортури та знущання, якщо вони містили будь-який сексуалізований характер, погроза зґвалтування – це також сексуальне насильство, пов'язане з війною.

Ірина наголошує, що цей вид насильства завдає фізичних і духовних руйнувань, тому дуже важливо вчасно отримати кваліфіковану допомогу. Таку допомогу вміють і можуть надавати фахівці Центру допомоги врятованим. Надають підтримку й постраждалим від гендерно зумовленого та від домашнього насильства.

Під час окупації Херсона багато людей постраждали. Наша мета – виявляти їх та інформувати, що вони можуть отримати соціальну допомогу й психологічну підтримку, – пояснює координаторка й уточнює: у важких випадках людей направляють на психотерапію або до реабілітаційних центрів.

Фахівці Центру консультують телефоном та онлайн і їздять по місту та області, інформуючи людей на місцях. Власне, автомобіль, на якому невтомна трійця пересувається, і є мобільним центром.

Залишаючись у Херсоні, Ірина з Анною та Андрієм розуміють особливість фронтового міста та небезпек, з якими стикаються люди. Відстежують потреби та запити херсонців.

Ми збираємося в понеділок, обговорюємо маршрути виїздів на тиждень. Тоді виїжджаємо з інформаційною програмою. Розповідаємо про наш Центр, чим займаємося, чим можемо допомогти, – розповідає Ірина.

Під час таких зустрічей фахівці Центру консультують людей,  роздають інформаційні флаєри з контактними номерами, просвітницькі брошури та референтні картки з номерами телефонів необхідних сервісів, які можуть надати допомогу. Кожен, у кого є  родич або знайома людина, що постраждала, може поділитися інформацією про Центр. Ірина звертає увагу, що в їхній роботі дуже допомагає так зване сарафанне радіо. Коли люди бачать, що фахівці Центру такі ж херсонці, які пережили окупацію, які їх розуміють, тоді й починають звертатися. І після того, як  хтось один отримав допомогу, він приводить інших. 

Фахівці Центру допомагають місцевим мешканцям у скрутні часи. 

Так, під час повеней спричинених підривом Каховської ГЕС, Андрій на човні рятував людей і тварин. 

Для юнака, що постраждав від окупаційного полону й отримав  серйозні проблеми з суглобами, фахівці Центру відкрили збір і збирали гроші на операцію. 

Потерпілому під час затоплення на Лівобережжі, якого до Херсона доставили волонтери, допомогли отримати належну медичну допомогу. Чоловік травмувався ще на лівому березі – на нього наїхала броньована машина російських військових. Через юриста, з яким співпрацює Центр, чоловікові відновили документи. Наразі він проходить реабілітацію і планує вступати до лав ЗСУ, щоб боронити свою країну.

До психолога Ірини звертаються й бабусі з тривожними розладами й навіть діти, у яких через повне небезпек життя у фронтовому Херсоні розвивається депресія. 

Ми любимо це місто, любимо цих людей, і хочемо допомогти землякам, – наголошує координаторка й уточнює, що завдяки своїй мобільності, вони можуть охопити більший радіус території й відвідувати важкодоступні місця, до яких інші не доїжджають.

Центр допомоги врятованим у Херсоні створено за ініціативи Офісу Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, завдяки фінансовій підтримці урядів Бельгії, Франції, Швеції та у співпраці з Херсонською обласною військовою адміністрацією, Херсонською міською радою та БО МБФ "Ініціатива".

Перший центр створили у Запоріжжі у липні 2022, станом на сьогодні таких Центрів вже 11 по всій Україні – у Дніпрі, Львові, Києві, Харкові, Херсоні, Одесі, Полтаві, Кропивницькому, Запоріжжі, Чернівцях та Мукачеві.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів