Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Курщина перебуває під українським прапором не вперше

Поширити:
19 серпня 2024 16:31
6,690

Кілька тижнів триває операція ЗСУ в Курській області. Під українським прапором десятки населених пунктів,  сотні російських військових потрапили у полон, на центральних телеканалах та у пабліках РФ паніка.

А чи вперше на Курщині підняли український прапор? А чи є паралелі між тим, що у 1917 році відбулося на Курщині та в Херсоні?

Поїхали розбиратися!

1917 рік. Усім відома історія про падіння Російської імперії та формування на її уламках національних утворень. Осторонь не залишилася Україна. У Києві об’єднати усі українські національні рухи взялася Центральна Рада. І тут окремі території колишньої імперії самі почали оголошувати підтримку Україні.

Це було у Херсоні, на Курщині та у деяких інших регіонах. У квітні 1917 року на площу Свободи вийшли жителі та заявили, що Херсон – це українське місто. Мітинг проходив під закликами: "Нехай живе вільна Україна", "Свобода, рівність і братерство", "Наша слава не вмре", "Земля та мова". Більше читайте на сайті «Вгору» у минулій статті за посиланням.  

А що ж Курщина? За словами історика Євгена Букєта, у 1917 році мешканці Суджі та Суджанського повіту Курської губернії оголосили про вихід зі складу Курської губернії. Вони захотіли приєднатися до Української Народної Республіки.

Не осторонь залишився й сам Курськ.

На площі перед цим монастирем 21 травня 1917 року відбулась українська панахида по Тарасові Шевченку та борцям за волю України. Фото з сайту Історична правда

 «21 травня 1917 року Курськ гудів вуликом. Місцеві українці стікались у центр міста на демонстрацію. Скрізь було чутно українську мову, впадав у вічі стереотипний український одяг…», - пише історик Віталій Скальський на сайті Історичної правди

До речі, про одяг. На картині Зінаїди Серебрякової «Селянка Курської губернії» 1907 року зображена зовсім не росіянка. Згодні? Цей твір був написаний у Нескучному Курської губернії. Зараз це частина Харківщини, що завжди була частиною Слобідської України.

Графічний твір “Селянка Курської губернії” Зінаїди Серебрякової. Фото Херсонського художнього музею 

Яка доля цього графічного твору? Він зберігався у Херсонському художньому музеї до повномасштабного вторгнення. Війська РФ його викрали на початку 2022 року. І зараз невідомо, де він.

Але  повернемося до буремних подій революції початку 20 століття. У серпні 1918 року частину колишньої Курської губернії таки прийняли до складу Української держави, очолюваної гетьманом Скоропадським.

«Зокрема, Путивльський і Рильський повіти були включені до Чернігівщини, а Суджанський, Грайворонський, Білгородський, Корочанський і Новооскольський — до Харківщини», - йдеться на сайті АрміїInform.

Постанова Ради Міністрів про приєднання частини колишньої Могилівської, Курської та Воронізької губерній до України 

Усе це стало результатом домовленості з більшовиками. Але коли росіяни їх дотримувалися? У листопаді 1918 року вони почали наступ на Україну та проголосили в Курську свій уряд. Захопили також й прикордонні українські повіти, до яких входила і Суджа.

Минуло понад 100 років,  над цим маленьким містечком знову замайорів український прапор. 

У одному з ефірів «Вгору» колишній заступник начальника генштабу ЗСУ Ігор Романенко розповів, що операція у Курській області може допомогти відтягнути сили РФ з Херсонського напрямку.

Тим часом окупаційна влада на лівобережжі Херсонщини розклеює оголошення із закликами приєднатися до російських військ та посилює перевірку на блокпостах.  

Чим закінчиться операція на Курщині українських військ, спостерігатимемо  далі. І не будемо робити якихось далекосяжних сподівань, а просто залишимо ці два фото. Херсон у квітні 2022 року та Суджа у серпні 2024 року. А читач хай сам  робить свої висновки…

Колаж  “Вгору”

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів