Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Docudays UA 2024 стартує: де, коли і як долучитися

Поширити:
30 травня 2024 16:00
564

62 документальні фільми з 34 країн світу, з них 19 українських стрічок пропонує глядачам цьогоріч 21-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Тема цьогорічного фестивалю – культурна пам’ять, а центральна програма фестивалю отримала назву «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя».

Фестиваль триватиме з 31 травня по 9 червня в Києві на кількох майданчиках і планує стати платформою для обміну думками, пошуку рішень та єднання людей, які прагнуть свободи та справедливості. Після показів відбудуться розмови з творцями фільмів на панельних дискусіях RIGHTS NOW! та «Архів війни», обговорення DOCU/СИНТЕЗ, майстеркласах DOCU/PRO та на зустрічах DOCU/CLUB.

Тож «київським херсонцям» доведеться розриватися між кінотеатром «Жовтень», Кіно42 та Будинком Кіно, інші можуть розраховувати на онлайн-частину фестивалю в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE: там можна буде подивитися покази фільмів, прямі трансляції та записи офлайн-подій.

Докладніше про події фестивалю «Вгору» дізналася на онлайн-пресконференції, присвяченій цьогорічному Docudays UA.

«10 років триденної війни, яка триває три сторіччя»

Розповідаючи про тему цьогорічного фестивалю, програмна директорка Docudays UA Юлія Коваленко наголосила, що вона не тільки про культуру пам'яті, а ще й про архітектуру безпеки у цьому досить крихкому світі:

«Ми маємо 10 років російсько-української війни від початку окупації Криму до сьогоднішнього дня. Ми про це часто говоримо серед українців, але, на жаль, досі на закордонних майданчиках інколи ці 10 років опускаються, забуваються, говориться лише про повномасштабну фазу цієї війни».

Це і зумовило центральну фестивальну програму, до якої увійшло 6 повнометражних стрічок із різних країн, які в різний спосіб осмислюють і історію, і культуру пам'яті, і ситуацію з безпекою в багатьох країнах, і роботу над помилками.

Фільмом-відкриттям буде стрічка українсько-канадійської режисерки Оксани Карпович «Мирні люди», світова прем'єра якої відбулася на Берлінале. «Унікальний кінематографічний досвід та історичний документ, який порушує важливі питання про природу російського імперіалізму, роль пропаганди у вторгненні та колективну відповідальність росіян», – так описують стрічку в матеріалах Docudays UA. Закриється фестиваль фільмом «Місія 200» Володимира Сидька (про українку, яка мала туристичний бізнес, але з початком повномасштабного вторгнення почала транспортувати тіла загиблих військових).

Кадр з фільму «Мирні люди» Оксани Карпович. Фото: Docudays UA

Важливим культурно-дипломатичним кроком пані Юлія називає культурний обмін із Тайванем. Безпекові ситуації в далекому куточку світу відгукується українцям, а на Тайвані пильно стежать за тим, що відбувається в нашій країні. У травні Docudays UA презентував на Тайванському міжнародному фестивалі документального кіно добірку українських фільмів, знятих упродовж останніх 10 років, а в Україну привіз кінопрограму з Тайваню, одна зі стрічок, «Невидима нація» Ванесси Гоуп, увійшла і до основної фестивальної програми.

«Це насправді дуже прекрасне, поетичне, в певному сенсі, кіно, яке хоч і здається таким географічно від нас далеким, але торкається дуже багатьох питань, які нам будуть знайомі, близькі, зрозумілі. Я дуже не люблю, коли кажуть «перші в Україні», але мені здається, що це перша в Україні підбірка тайванського кіно», – наголошує програмна директорка і радить не пропустити ці події.

Програмна директорка Docudays UA Юлія Коваленко

Українське кіно

З 19 українських стрічок, що потрапили у програму Docudays UA, 10 стануть національними прем'єрами, а 9 – світовими. Вони розподілилися по трьох конкурсних програмах DOCU/УКРАЇНА, DOCU/СВІТ і DOCU/КОРОТКО та п’яти позаконкурсних.

Про DOCU/УКРАЇНА організатори фестивалю кажуть, що це їхня улюблена програма, і довкола неї точаться найзапекліші суперечки у відбірковій раді, бо стає очевидним, який великий шлях подолала українська документалістика за останні роки. І те, що деякі картини прийшли на Docudays UA з серйозним фестивальним бекграундом, тільки підтверджує цю тезу. Говорячи про те, що об’єднує ці фестивальні фільми українських режисерів, Юлія Коваленко каже:

«Мені здається, їх об'єднує, власне, якась імпліцитна пам’ять, прагнення осмислити наше місце у цьому світі й взагалі наш шлях до незалежності, який почався за відчуття безмежної свободи в 90-х роках і зараз завершується відчуттям відповідальності за збереження цієї свободи та незалежності».

Програмна директорка радить подивитися всі п'ять фільмів програми DOCU/УКРАЇНА й анонсує, що вони будуть показані на DOCUSPACE. Вони будуть доступні впродовж однієї доби після кінотеатральної прем'єри, але подивитися їх можна буде лише з України.

Кадр з фільму Марії Стоянової «Фрагменти льоду», який представлений одразу у двох конкурсних програмах – DOCU/УКРАЇНА та  DOCU/СВІТ. Фото: Docudays UA

Правозахисна програма

Велика частина фестивальних подій – це правозахисна програма RIGHTS NOW!, в яку цьогоріч входить Жива бібліотека, заходи проєкту «Архів війни» і публічні дискусії, вечірні розмови RIGHTS NOW! Заходи відбуватимуться з 1 по 6 червня.

Директорка Правозахисного департаменту фестивалю Ксенія Шиманська анонсує такі теми, як захист дітей від сексуального насильства в інтернеті, депортацію, проблеми в законодавстві про колабораціонізм, підтримка державою тих, хто здійснює доглядову працю щодо поранених ветеранів і ветеранок. У планах – розмови про українську ідентичність і розвінчування російських міфів про так звані братні народи. Також організатори планують долучити тих, хто боронить зараз нашу країну на Сході та Півдні. Буде багато цікавих спікерів і співрозмовників, у тому числі й журналіст Віталій Портніков.

Частина заходів транслюватиметься у Фейсбуці, події можна буде подивитися в записі з традиційним перекладом жестовою мовою.

Комунікаційна менеджерка проєкту «Архів війни» Марія Глазунова заінтригувала обіцянкою показати, як архів, що існує з березня 2022 року і зібрав близько 700 інтерв'ю, влаштований із середини, бо запланована презентацією двох років діяльності «Архіву війни». Крім теми пам’яті, йтиме мова про штучний інтелект, дезінформацію, екологічні злочини Росії, а також планується презентація другого фільму із циклу «Свідки» «Полон вбиває» про теракт в Оленівці та фільми з передової від «Стратком ЗСУ» & «Архів війни» – унікальні кадри «з нуля».

10 років мережі «DocuClub», або як «Випустили джина з пляшки»

Директорка департаменту з розвитку мереж Docudays UA Алла Тютюнник анонсувала події на фестивалі, пов’язані з 10-річчям DOCU/CLUB – великої мережі партнерських організацій, які показують кіно на Мандрівному Docudays UA. Мережа народилася після Революції Гідності, в якій брала участь і частина фестивальної команди.

«Там були люди з різних міст і сіл, вони впізнавали команду, підходили, питали, чи буде фестиваль цього року, і де можна подивитися ще», – згадує Алла Миколаївна.

Алла Тютюнник згадує той фантастичний фестиваль у 2014-му, коли в заметіль, без транспорту люди заповнили весь Будинок Кіно. Тоді й прийшло розуміння робити кіноклуби, щоб кіно документальне було доступне у кожному куточку.

«Пізніше, коли ми почали працювати, з'ясувалося що взагалі документальне кіно – це така магічна штука, така магічна сила, яка діє… Результати були навіть для нас несподівані. Одне діло люди ходять і дивляться на великому фестивалі фільм: подивилися, обговорили, пішли додому, зайнялися справами. А тут люди постійно ходять, постійно дивляться кіно, постійно обговорюють».

Пані Алла пишається, що фестивалю долучаються найактивніші, які хочуть робити життя у своїй громаді краще, і Docudays UA став допомагати їм. Цей процес, коли звичайні люди, які відкрили кіноклуб, стають лідерами, називають «випустити джина з пляшки», і Docudays UA випустив дуже багато таких джинів і сформував лідерів.

«Я дуже люблю мережу кіноклубів і люблю цих людей, які, отримавши знання, роблять фантастичні речі. Просто подвиги, розумієте. Вони міняють свою громаду, вони гуртують, вони розмовляють з владою, залучають. Голови сільрад ходять на кінопокази, говорять з громадою. І результати фантастичні. От про це ми й будемо говорити, саме про результати».

Про те, як не втратили кіноклуби під час локдауну та повномасштабного вторгнення, як вже за два місяці після 24 лютого 2022 року вже понад 40 кіноклубів відновили роботу.

Зараз їх працює 450, хоча за тиждень до того було 424. Тож мережа кіноклубів – це ефективний інструмент для проведення інформаційних кампаній.

Буде нагода поговорити й про цю альтернативну дистрибуцію фільмів, про кіноклуби. Документальні короткометражки в прокат не беруть, а в кіноклубах їх дуже люблять, деякі мають фантастичні цифри глядачів. У колекції Docudays UA сьогодні 130 найкращих документальних фільмів, які в різний час були на фестивалі. І про це теж йтиме мова на окремому заході. До речі, однією зі спікерок «Де дивитися фільми від Docudays UA після фестивалю: альтернативна дистрибуція в Мережі DOCU/CLUB» заявлена Ілона Коротіцина, модераторка кіноклубу Docudays UA при Фонді милосердя та здоров’я, директорка медіаплатформи «Вгору».

Буде анонсовано про початок спільної інформаційної кампанії із громадською організацією «Магнолія», яка займається захистом дітей, пошуком дітей, які зникли, а зараз звертає увагу на протидію сексуальному насильству дітей в інтернеті. Алла Миколаївна озвучує страшну статистику: Україна посідає п'яте місце у світі з розміщення матеріалів сексуального насильства над дітьми в інтернеті. Кожна дванадцята дитина отримує пропозицію прислати себе оголеною. Чверть дітей в Україні були учасниками хоча б однієї ситуації з насильством, і половина них нічого не сказали дорослим. Більш ніж половина цих дітей взагалі не отримували інформації про загрози в інтернеті й що робити в таких ситуаціях. Тож цю місію беруть на себе кіноклуби за допомогою правозахисного департаменту, до нього можуть долучитися і вчителі, і батьки.

Де дивитися фільми після фестивалю

З 7 по 9 фестиваль продовжить роботу у форматі глядацьких днів, можна буде подивитися стрічки переможців та найпопулярніші фільми фестивалю в столичному кінотеатрі «Жовтень». Розклад показів та купівля квитків доступні на сайті фестивалю.

Після закриття фестивалю фільми можна буде подивитися в кіноклубах, на Мандрівному Докудейз, який щороку стартує після основного фестивалю, та в онлайн-кінотеатрі docuspace.org. Для перегляду на DOCUSPACE будуть доступні 12 фільмів з програм DOCU/УКРАЇНА, DOCU/ЮНІСТЬ і DOCU/АРТ. Це буде 7 повнометражних фільмів і 5 короткометражних картин. Вартість квитків: 60 гривень за перегляд повнометражної стрічки, 30 гривень – короткометражної. Кожна виходитиме поступово і буде доступна протягом доби. Всі фільми на DOCUSPACE будуть доступні для перегляду лише на території України.

Організатори впевнені, що для кожної людини знайдеться фільм, який знайде відгук і дасть новий простір для думки.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів