Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Від мільйонів туристів до безлюдних пляжів. Як російська окупація знищила туризм на Херсонщині 

Поширити:
04 вересня 2024 16:00
11,724
Арабатська Стрілка у 2017 і 2022 роках. Колаж "Вгору"

Херсонщина – єдина з усіх областей України, окрім Криму, що має вихід до двох морів – Чорного й Азовського. Узбережжя в межах області простягається на понад 200 кілометрів. Там є піщані пляжі, розвинена оздоровча інфраструктура. 

Та поки під російською окупацією залишається більша частина Херсонщини – лівобережжя з виходом до моря, заповідник Асканія-Нова і багато історичних памʼяток – призначений Росією окупаційний голова Херсонщини Володимир Сальдо зазіхає на її туристичний потенціал. 

Наприклад, він сподівається про повернення до показника кілька мільйонів мандрівників за сезон і що туризм у Херсонській області почне відроджуватися вже 2024 року. Хоча раніше заявляв, що з 2023 року туризм на Херсонщині вже почав різко розвиватися, а на узбережжях регіону можуть відпочивати 2 млн туристів.

Та насправді їх на окупованому лівобережжі небагато. “Вгору” розповідає про туризм на лівобережжі зараз та якою була туристична Херсонщина до повномасштабного вторгнення.

Азовське море

Попри заяви Сальда, відео користувачів на ютубі з пляжів Арабатської Стрілки на Азовському морі засвідчують протилежне. 

“Деякі бази відпочинку працюють, не знаю, мають вони місця чи ні. Зараз на ті бази особливо й не походиш. Раніше можна було вільно ходити. Там всілякі магазинчики були, по вечорах дискотеки, то зараз там особливо не походиш”,  – ділиться один користувач у своєму відео. 

Пляжі Арабатської Стрілки у 2024 році. Скриншоти з відео користувачів в ютубі 

Раніше російські окупанти розташовувалися на базах відпочинку на Арабатській Стрілці. Зокрема, повідомлялося, що ЗСУ атакували їх 1 листопада 2023 року. Чи є вони там зараз – невідомо. 

Також користувач коментує, що людей мало на центральному пляжі у Щасливцевому. Де бази відпочинку працюють для відвідувачів, там люди є, але в приватному секторі їх мало. Більше людей все ж у селі Генічеська Гірка. На відео поганої якості можна розгледіти і батут на березі, і трохи більше людей. 

Пляж у Генгірці 23 серпня 2024. Скриншот з відео в ютубі

Пляжі у селі Стрілковому – у найвіддаленішому населеному пункті на Арабатській Стрілці – користувачі не знімали у 2024 році. Схоже, туди цивільним доступ заборонений. 

Окрім того, Азовське море може бути більш забрудненим, ніж раніше. Доцент Українського державного університету науки та технологій Максим Сорока проаналізував супутникові знімки прибережних вод Азовського моря за десять років. Він дійшов висновку, що останні два роки спостерігається “інтенсивний пік цвітіння моря”. На його думку, найбільшою проблемою Азовського моря є й будуть міни. Проблему забруднення моря планктонами та медузами визнавав навіть призначений Росією сенатор від окупованої частини Херсонської області Костянтин Басюк.

Чорне море

На відео користувача, де він знімає пляж у місті Скадовськ на березі Чорного моря, можна побачити відпочивальників.

“Вихідний день, людей трохи є, але до колишніх аншлагів далеко”, – коментує автор відео.

Пляж у Скадовську 4 серпня 2024 р. Скриншот з відео

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв у квітні цього року розповідав «Новинам Приазов’я», що окупаційна влада вимагала від підприємців, які залишилися в окупації, відкривати свої заклади для проведення туристичного сезону. Також, за даними посадовця, на територіях дитячих таборів Скадовська, яких налічувалося близько 20, живуть російські військові.

У червні 2024 року начальник сільської військової адміністрації Лазурного Олексій Марченко розповів, що через окупацію берегова лінія Лазурного та сусідніх населених пунктів замінована і повністю відрізана від цивільних саме через розміщення військових об'єктів РФ. 

Як видно з відео користувачів у ютубі, у серпні на пляжі в Лазурному люди відпочивали.

Пляж у Лазурному 17 липня і 20 серпня 2024 року. Скриншоти з відео

У Залізному Порту така ж ситуація, як і на іншому узбережжі Херсонщини.

На пляжі людей 30-40. Раніше тут було 100-200, а то, може, й більше. Пройти навіть неможливо було”, – говорить автор у відео.

Залізний Порт 11 серпня 2024 р. Скриншоти з відео

Судячи з повідомлень окупаційного міністерства курортів і туризму Херсонської області у “Вконтактє”, воно на чолі з незаконним міністром Сергієм Грішиним імітує свою діяльність. Адже звітує лише про зустрічі й наради, що відбуваються між різними окупаційними утвореннями, а не про реальні дії. То нарада з технічним університетом, то з фондом розвитку промисловості, то з єдиним інститутом просторового планування, то круглий стіл про перехід українських підприємств на російське законодавство, то нарада про розробку генерального плану міста Генічеська тощо. 

Туризм на Херсонщині до війни 

У 2021 році управління туризму та курортів Херсонської ОДА і «Київстар» промоніторили туристичні потоки Херсонської області. Так, упродовж 2021 року Херсонщину відвідали близько 4,8 млн туристів (4,77 млн внутрішніх туристів та 71 тисяч іноземців. А у 2020 році за аналогійний період регіон відвідали 3,8 млн внутрішніх туристів та  57,4 тисяч іноземців.

Засновник і власник туристичної компанії “ХерсON” Олексій Білецький розповів “Вгору”, що його компанія була найбільшим локальним туроператором на півдні України. Вона мала близько 20 гідів, понад 100 різних продуктів і екскурсій на Херсонщині, Миколаївщині та Одещині. За його словами, туристичний сезон в його компанії тривав не з червня по серпень, а з березня по листопад: 

“Тому що наплив туристів, наплив екскурсій, коли в день ведеш по дві-три екскурсії, то це був туризм”.

За словами Олексія Білецького, більшість природних локацій, якими можна було прогулятися, розташовувалися на лівобережжі Херсонщини: плавні з байдарками, прогулянки на яхтах, квадроцикли по Олешківських пісках, різні маршрути піших прогулянок, Рожеві озера, Асканія Нова, Джарилгач. У 2022 році планували й екскурсії на заповідний Бірючий острів.

 Фото зі сторінки турагенції “ХерсON” у фейсбуці

Як говорить підприємець, тільки послугами його компанії у 2020-2021 році скористалися 15-16 тисяч туристів. 

Отже, попри гучні заяви Сальда і “бурхливу” діяльність окупаційного міністерства курортів і туризму, туристів на окупованій Херсонщині в рази менше, ніж до війни. Переважно, це мізерна кількість відпочивальників на узбережжях морів. Екологічний стан морів, замінованість, бойові дії та російська окупація – суттєві перешкоди для відновлення туризму на Херсонщині.

  • Кількість туристів, які приїздили на відпочинок до Херсонської області, збільшувалася щороку. Окрім морського узбережжя, зростала популярність інших туристичних локацій. 
  •  У 2022 році голова управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв розповідав, що  багато власників баз відпочинку, пансіонатів в Генічеському районі з Дніпропетровської області. Через війну ніхто не приїжджає на окуповану територію.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів