Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Херсонські музейні експонати в полоні російської пропаганди

Поширити:
27 квітня 2025 18:00
249
На виставці в окупованому Генічеську експонуються музейні предмети, вкрадені з Херсонського обласного краєзнавчого музею
На виставці в окупованому Генічеську експонуються музейні предмети, вкрадені з Херсонського обласного краєзнавчого музею. Фото з окупаційних джерел

Вкрадені окупантами експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею «засвітилися» вже вдруге. Це відбулось, як і минулого разу, в окупованому Генічеську на пропагандистській виставці, присвяченій «Великій вітчизняній війні» та «подвигу радянського народу».

Що відомо про долю артефактів з Херсонського краєзнавчого музею

Доля експонатів Херсонського обласного краєзнавчого музею з моменту викрадення окупантами залишається невідомою. З повідомлень окупаційного «міністерства», інтерв’ю його очільників для ресурсів окупованого лівобережжя та журналістських розслідувань знаємо лише, що зберігаються вони в Херсонесі Таврійському та Музеї оборони Севастополя. Але нумізматика, зброя та предмети з коштовних металів зникли безслідно, бо під час замаскованого під «евакуацію» мародерства були частково викрадені співробітниками ФСБ.

На загальний огляд вкрадені з краєзнавчого музею експонати виставлялися лише один раз. У лютому 2023 року колекцію херсонця Леоніда Ширяєва, присвячену російському полководцю Олександру Суворову, генічеським школярам демонструвала колишня заступниця директора музею Юлія Ржевська, яка співпрацює з окупантами. У вересні 2023-го тодішній «міністр культури» Олександр Кузьменко ще раз підтвердив, що «експозицію Суворова» «евакуювали» до Генічеська, і навіть анонсував відкриття виставки, але інформації про таку подію не оприлюднювали.

Про те, що у «столиці» окупованої Херсонщини зберігаються ще якісь викрадені музейні експонати, в окупаційних джерелах не повідомлялось.

Друге «явлення» вкрадених експонатів

22 квітня 2025 року в Генічеську  відкрили виставку під назвою «Шлях Перемоги» («Путь Победы»). Про неї пишуть не тільки окупаційні медіа, а й навіть головна пропагандистська агенція Росії ТАСС.

повідомлення ТАСС

Захід організований російським клоном Херсонського обласного краєзнавчого музею та створеною окупантами незаконною структурою під назвою «Міністерство культури Херсонської області».

Побачивши фото, чинна директорка Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова одразу впізнала вкрадені експонати. Вона стверджує, що лише великі чорно-білі портрети не належали музею, їх, ймовірно, роздрукували перед відкриттям. Всі інші експонати, абсолютно всі, викрадені з експозиційних залів.

«В експозиції нашого музею чотири зали були присвячені подіям Другої світової війни, які розгорталися на Херсонщині. Були висвітлені початок війни, окупація й визволення нашого краю. У четвертій залі експонувалися предмети та документи, що розповідали про перемогу та наших земляків, які воювали», – розповідає директорка.

Особливу увагу Ольга Гончарова звертає на речі, знайдені на бронекатері 301 Дунайської військової флотилії, який затонув біля Антоновського мосту в 1941 році під час боїв за Херсон. Вони поцуплені з експозиції музейного залу, присвяченому початку війни. Директорка згадує: бронекатер підняли у 1979 році й знайдені речі передали до музею: «Ці речі розповідають про воїнів, які обороняли Херсон у 1941 році».

Експонати, знайдені на бронекатері 301 Дунайської військової флотилії

Експонати, знайдені на бронекатері 301 Дунайської військової флотилії, викрадені з Херсонського обласного краєзнавчого музею у 2022 році, зараз експонуються окупантами на виставці в Генічеську. Стоп-кадр відео окупаційного медіа

Також Ольга Гончарова звернула увагу на речі генерала Захара Видригана уродженця села Козацького на Херсонщині, які зберігалися в музеї. Також музейники впізнали шинель Олександра Дорофєєва та орденські планки Василя Маргелова.

речі генерала Видригана

На виставці в Генічеську експонуються вкрадені з краєзнавчого музею речі генерала Видригана. Фото з окупаційних джерел

«Огидно, що такі заходи відбуваються з використанням назви нашого музею та за участі колишніх співробітників, яких ми не хочемо називати колегами», відреагували на відкриття виставки співробітники краєзнавчого музею.

Музейники обурені, що вкрадені українські артефакти окупанти використовують у своїх пропагандистських цілях: нав'язують місцевому населенню на захоплених територіях російську інтерпретацію історії, створюють ілюзію «спільної історії» та легітимізують окупацію.

«Ці унікальні експонати свідки історії, вони дбайливо збиралися не одним поколінням музейників. Наші земляки-херсонці мужньо звільняли свою землю від нацистських загарбників, а через 80 років нові злочинці привласнили, взяли в полон навіть пам’ять про них», наголошує Ольга Гончарова.

викрадена шинель Олександра Дорофєєва

Окупанти демонструють на виставці вкрадену з Херсонського краєзнавчого музею шинель Олександра Дорофєєва. Фото: окупаційні джерела

На додачу окупанти долучають до пропаганди молодь – поруч розташована частина експозиції, за яку відповідає окупаційний художній музей: це тематичні плакати студентів. Цю частину експозиції окупанти називають «містком між минулим і сьогоденням». 

виставка плакатів

Фото з окупаційних джерел

Ще один «місток» – подарунок музею книги оповідань бійців СВО, що відбулось на відкритті. «Нині нашу країну захищає нове покоління героїв», – заявили окупанти, намагаючись провести паралелі між подвигами Другої світової війни та участю російських військових в агресії проти України. Все це є цинічною спробою створити штучний зв'язок між минулим і сьогоденням у вигідному для пропаганди ключі.

«Музей» в кінотеатрі

Місцем проведення виставки одні окупаційні джерела вказують «Херсонський краєзнавчий музей», інші – хол кінотеатру «Росія», який раніше мав назву «Україна». Насправді виставка, як і багато попередніх, розташована в кінотеатрі, бо власних приміщень херсонські музеї, зареєстровані за російським законодавством, не мають. Кіноафіші та вхід до глядацької зали не залишають сумнівів у місці експозиції.

Замасковано під евакуацію

Кожного разу, коли мова йде про музейні цінності, викрадачі обов’язковою наголошують, що вони їх «евакуювали». Не стала винятком і нова виставка. Окупанти повідомляють: «цінність даного заходу» в тому, що експонати «були евакуйовані з міста Херсона».

Однак уся світова спільнота називає дії росіян мародерством, розкраданням, привласненням або захопленням майна, найбільшою крадіжкою з часів Другої світової війни. Такі дії – порушення міжнародного права та класифікуються як воєнний злочин.

краєзнавчий музей піля пограбування

Херсонський обласний краєзнавчий музей після пограбування. Один із залів, присвячених Другій світовій війні. Стоп-кадр з відео Суспільного

Ольга Гончарова додає, що підтримка колишніми співробітниками музею дій ворожої армії робить їх злочинцями.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів