Його Національна поліція України підозрювала у вчиненні замаху на Катерина Гандзюк
Це приклад того, як нові інституції дають шанс на справедливе правосуддя. Мало хто знає, що адвокат Камілжан Шадманов був призначений Новікову державою в особі Херсонського регіонального центру #БПД, і захист Новікова здійснювався коштом платників податків. Шадманова було призначено Новікову одразу після затримання, і весь цей час адвокат збирав докази і доводив непричетність Новікова до злочину проти Каті. Неабияку допомогу йому надали у цьому журналісти і громадські активісти.
Це приклад того, як ефективна система #БПД у співпраці з громадським сектором і медіа не дозволяють неефективній кримінальній поліції запроторювати за ґрати людей за злочини, яких вони не вчиняли.
Це приклад того, як зріле демократичне суспільство у змагальному процесі захищає права людини і добивається справедливого суду, виходячи з презумції невинуватості. Адже, наскільки важливим є розкрити злочин проти Каті і притягнути винних до відповідальності, настільки ж важливим є недопустити покарання невинних задля окозамилювання всіх.
Втім, як зазвичай, і тут є дві новини: добра і погана. Добра полягає у тому, що завдяки побудові системи #БПД з часу початку її роботи 1 січня 2013 року від несправедливого обвинувачення і незаслуженого кримінального покарання врятовано 2231 особу. Погана новина у тому, що якщо у 2014 році таких випадків було 377, у 2015 - 467, у 2016 - 549, то у 2017 - лише 316 (падіння якості роботи майже на 58% за рік).
Причини - зрозумілі: вперше за всю історію системи #БПД у 2017 році вона зазнала спроби політичного втручання, коли Павло Петренко намагався спочатку поза конкурсом, а потім через фейковий конкурс призначити одіозного Павло Мороз (Pavlo Moroz) на вакантну посаду директора Координаційний центр з надання правової допомоги. Це призвело до фрустрації в системі, зневіри і відтоку з неї професійних правників. Далі - гірше. Вперше за історію системи #БПД на початку 2018 року її фінансування було забезпечене ресурсами державного бюджету лише наполовину.
При цьому послідовною державну політику оплати послуг адвокатів #БПД останнім часом не назвеш: якщо рішенням Уряду від 20.12.2017, проект якого було розроблено ще в першому кварталі того ж року, рівень оплати послуг адвокатів було збільшено вдвічі, то вже 20.06.2018 року, за нового керівництва Координаційного центру, умови оплати послуг адвокатів було суттєво погіршено. Попри всі ці труднощі система стабільно працює, показуючи приклади того, як повага до права дозволяє встановити справедливість. Так є тому, що команда #БПД вірить у цінності, навколо яких вона свого часу була згуртована, і віддана ним у своїй щоденній праці.
P. S. Ні на сайті Міністерство юстиції України, ні на сайті Координаційного центру жодної інформації про успіхи адвоката #БПД у справі Новікова попри суспільний резонанс і навіть на фоні розлогих пояснень дій Нацполіції від Антон Геращенкопоки немає. Соупаденіє? Не думау (с).