Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Про бавовну. Про ту, що "біле золото": народні депутати прямо зараз вирішують дати законодавче добро на вирощування бавовни в Україні

Поширити:
29 лютого 2024 15:20
1,416

Про бавовну. Про ту, що "біле золото": народні депутати прямо зараз вирішують дати законодавче добро на вирощування бавовни в Україні.

Не знаю, що то за дозвіл.

Можна запитати у пана Сергія Рудика, який написав про цю ініціативу оптимістичний пост.

Мабуть, мова йде про гроші для тих, хто буде вирощувати бавовну. Бо одним спрощенням реєстрації сортів процес не запустиш.

Бавовна – дійсно, важливий стратегічний продукт. Використовується у тому числі для видобування пороху.

В Україні бавовну вирощували з 1930 десь по 1956 роки. Комуністи для цього вирощування навіть "виписали" із Центральної Азії розкуркулених та репресованих. Там провели масову кампанію з розкуркулення. Всіх розкуркулених відправили на південь України – вирощувати бавовну.

По херсонських селах багато залишилося занедбаних цвинтарів з могилами тих нещасних в'язнів, що помирали на бавовняних плантаціях.

Цією бавовною засіяли поля на величезних територіях сучасних Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей, в північному Криму. Навіть вирішили вирити Каховське водосховище та два магістральних канали - щоб забезпечити бавовну водою, бо вона любить воду.

Крім репресованих, активно залучалися до вирощування бавовни жінки та діти. В поля ходили цілими родинами. Але бавовна чомусь не росла у нас. Була дуже низької якості. Визрівала пізно, якщо визрівала. Комуністи навіть утаємничили відомості про справжні врожаї бавовни.

Збирали бавовну вже в листопаді - грудні. Роздавали по хатах, щоб там на пічках вона ще трохи полежала. А потім ті коробочки били та витягали звідтіля ту бавовну. Як Сталін помер, то радянська влада від української бавовни відмовилася.

У дев'яностих роках її спробували вирощувати знову. Але знову виникали непереборні проблеми, бо для бавовни треба різні різноманітності від інфраструктури, від складів до заводів з очищення тієї бавовни, людей, хто вміє її вирощувати, власників землі, що погодяться ризикнути вирощувати бавовну. Треба було й багато жінок та дітей, щоб було кому обробляти ту бавовну в полях. Треба вода з Каховського водосховища, багато-багато пестицидів.

Думаю,  перед тим, як відроджувати в Україні бавовництво, то треба спочатку хоча б порадитися із вченими, послухати, що вони скажуть. Щоб не наступити на граблі з середини минулого сторіччя. Бо оперативне розгортання бавовняних плантацій виглядає сумнівно.

Дементій Білий, 28 лютого 2024 року

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів