Підтримати нас

Потрібен національний природний парк «Дніпровсько-Бузький лиман»!

09 серпня 2017 02:51
401
Поширити:

Сьогодні на Дніпровсько-Бузькому лимані, на станіславському прибережжі, вкотре за останні роки спостерігались прояви заморних процесів: рибу несло в район Станіславської коси з боку Бузького лиману.

Інтуїція підказувала, що на косі – лише відголоски, а реальною картина буде під скелями, що ведуть до Олександрівки. Так і сталося: увесь берег тут усіяний рибою (див. дві останні світлини). Можна уявити, яким було рибно-прибережне полотно у сусідньому селі Олександрівка та в селах у бік Миколаєва!.. Рибки і так негусто в Лимані, а тут – такі «улови»!..

Це лише маленький штрих до стану здоров*я не лише Лиману, а й Дніпра. Коли в центральних ЗМІ читаємо повідомлення про нові плани енергетиків «викачати» з головної ріки України ще більше кіловат-бабла (хоча б шляхом зведення, наприклад, «ГЕС-2» на Каховському водосховищі), про пожвавлення обсягів вантажоперевезень, руху капіталів, все ж, на жаль, обходиться увагою головне: яким є екологічне здоров*я мережі, що прогресуюче перетворюється у каскад боліт… Адже, в кінцевому рахунку, головна «професія» Дніпра – не транспортна, енергетична, рекреаційна тощо, а водопостачальна: це 60-70 відсотків національного споживання води.

Послаблення дніпровського стоку призводить до незворотних процесів в екології ріки, інтенсивного засолонення, заболочення та замулення Дніпровсько-Бузького лиману. 
Всі зусилля вчених та інженерії мали б бути спрямованими на посилення дніпровського стоку. Частина науковців сповідує певну кардинальність, спираючись на зарубіжний досвід: потрібно повертатись до первозданного стану водойми, шляхом, розтянутого у часі, процесу спуску водосховищ, а додаткові обсяги електроенергії добувати шляхом розвитку відновлювальних джерел енергії (сонце, вітер…). Але на найвищому законодавчому рівні ця проблематика непопулярна: ще б пак -- у разі пониження рівня або й спуску водосховищ безліч водних маєтків України стануть сухопутними…

Звичайно, розв*язання такого глобального завдання має бути поетапним. Потрібне екологічне зонування, поетапне системне оздоровлення адміністративно підпорядкованих територій, постійний моніторинг цих процесів. Особисто ж мені болить стан рідних Нижнього Дніпра та Лиману.

Ось деякі тези, що я озвучив у виступі на урочистих зборах з нагоди 60-річчя обласної журналістської організації.

1. Херсонщина має унікальний природний, зокрема, водний потенціал. Фактично лише на території Херсонщини протікає первозданний Дніпро (Нижній Дніпро), що існує у нерозривній зв*язці з потужним Дніпровсько-Бузьким лиманом. Відвідуючи Станіслав Білозерського району, із жахом спостерігаю, як стрімко погіршується екологічний стан Лиману: водойма замулюється, міліє, заболочується. Станіславські скелі, найвищі на прилиманському узбережжі, підмиваються хвилями, осідають до води, береги заростають очеретом, відбуваються замори риби.

2. Є сподівання, що новостворений національний природний парк «Нижньодніпровський» сприятиме поліпшенню екологічного стану гирла Дніпра та частини Лиману. Але ж виходить, що заповідною стала лише дніпровська частина Лиману. А вона органічно поєднується з бузькою, бо це єдиний природний комплекс. Вважаю, що для органічного функціонування Лиману, відновлення його рибних запасів, поліпшення транспортного сполучення тощо потрібен спільний природозахисний режим, а це можна ефективніше забезпечити спільними зусиллями Херсонської та Миколаївської областей, що відповідають за водойму. Логічним було б створення національного природного парку «Дніпровсько-Бузький лиман». Тим самим можна значно поліпшити не лише екологію, а й інвестиційну, транспортну, рекреаційну привабливість цієї важливої і перспективної водойми.

3. Нижній Дніпро – це безперечний бренд Херсонщини, область могла б ініціювати всеукраїнський рух за порятунок водної системи Дніпра. А з метою привернення уваги до хронічно хворої головної ріки нашої держави, варто започаткувати, наприклад, пісенний екологічний фестиваль під умовною назвою «Дніпровське (чи Українське?) Екобачення».

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ