Формальний привід — велика кількість зради серед прокурорів і співробітників СБУ.
Звісно, Баканов не був гідним кандидатом очолити СБУ. Якщо під час війни президент призначає головою ключової спецслужби свого друга дитинства, здавалося, що могло піти не так. Але ж справа не в Баканові. І не в ньому одному. Справа у самій спецслужбі.
Ні для кого зі світу українського бізнесу не було сюрпризом, що в СБУ буде повно зрадників. Просто тому, що бізнес знає, чим займалася СБУ упродовж останніх років і навіть десятиліть. СБУ кошмарила бізнес, СБУ кришувала контрабанду. Займалася та продовжує займатися. Навіть під час війни. І безліч волонтерів вам можуть розповісти подробиці. Так, у спецслужбі є чесні хлопці контррозвідники й чесні спеціалісти з Альфи. Але не вони визначають обличчя контори. Зовсім не вони.
А який урок дала нам ця війна? Корупціонер — найкращий друг Путіна. А найбільший його ворог — це реформований інститут. Тому Путіна так дратують НАБУ, САП, Антикорупційний суд. Бо там він не може знайти союзників.
Чому він не може там знайти союзників? Тому що ці органи були сформовані з нуля, з чесним конкурсом, із громадським контролем і під контролем наших західних партнерів. Суспільство та Захід прагнули не пустити туди корупціонерів, а виявилося, що не пустили туди друзів Путіна. Сам принцип формування нових інститутів став запорукою того, що тамнемає друзів Путіна. Що там нема колаборантів.
У Сербії затримали Наумова, наприклад. Заступника голови СБУ. Хтось чогось не знав про Наумова до початку війни? Здається, таких людей не було. Він був абсолютним рафінованим корупціонером. І це навіть ніхто особливо не приховував. І якщо така людина вільно отримує таку посаду, то в чому причина, що так багато колаборантів опиняється у спецслужбі? Чи не в прізвищі голови цієї спецслужби?
Чи стане ситуація в СБУ та прокуратурі тепер кращою? Скоріш за все, ні. Принцип призначення головних змінився там? Ні. Реформу СБУ проведено? Ні. Таким чином, причин для зміни ситуації просто немає.
Як можна змінити ситуацію? Лише реформою СБУ. Забрати в неї «грошові» функції та залишити контррозвідку. Щоб Служба безпеки України займалася безпекою України, а не контрабандою та питаннями економіки та бізнесу, що насправді завжди, абсолютно завжди, виявлялися питаннями корупції. Без повноцінної реформи, без конкурсів, без ринкових зарплат там усі кадрові зміни будуть лише перестановкою ліжок. Тим більше, якщо принципи призначення залишаються тими самими, що й раніше.