Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як вижити херсонцям: поради з безпеки в умовах мінної загрози

Поширити:
02 січня 2025 18:00
667
Міна типу Пелюстка ПФМ-1. Фото зі сторінки “АРМІЯ INFORM”
Міна типу Пелюстка ПФМ-1. Фото зі сторінки “АРМІЯ INFORM”

Російські війська продовжують мінувати Херсонщину дистанційно. Так, 21 грудня під час евакуаційного виїзду до Антонівки на міну-пелюстку наїхало авто волонтерів ГО “Сильні, бо вільні”. Заплановану евакуацію довелося скасувати через пошкодження колеса. Волонтери закликають мешканців небезпечних територій не наражати ні себе, ні інших на небезпеку та вчасно евакуюватися. Але й досі у найбільш обстрілюваних районах міста та області залишаються люди.

Обережність понад усе

Нагадуємо, найчастіше міни-пелюстки, які російські військові скидають з дронів, виявляють на дорогах і вулицях прибережної території. Міни невеликі, зеленого або коричневого кольору, губляться серед листя та трави. Деякі з них можуть спрацьовувати від дотику, а деякі – вибухнути під час самоліквідації. Випадки дистанційного мінування виявляли й на території Білозерської громади, у Станіславі, Олександрівці, і Антонівці.

У поліції наголошують, якщо ви виявили вибухонебезпечні або підозрілі предмети одразу телефонуйте 101 або 102.

Про випадки, коли херсонці потрапляли в лікарні з травмами після того, як наступили на міну, згадує психологиня “Центру допомоги врятованим” Марина Козерацька.

"Ми думаємо: нічого з нами не буде, якщо підемо по тому ж опалому листю навпростець, бо так швидше. Але можна багато чого не помітити, особливо ввечері, бо сутеніє дуже швидко. І це питання особистої безпеки, – підкреслює психологиня."

Вона рекомендує херсонцям бути дуже обережними. Не ходити там, де є опале листя. Не зупиняти машину на узбіччі, а обирати вільні від сміття місця для паркування. Херсонці сьогодні не мають можливості гуляти в парках,  але можуть проводити дозвілля в безпечних просторах. У Херсоні є місця, де проводять різні навчальні або розважальні заходи. Там можна проводити час з дітьми. Наприклад, дружній для жінок і дівчат простір “Вільна”, освітньо-тренінговий простір “Своє”, простір Центру  допомоги врятованим та інші.

Інформаційна сесія для мешканців Херсона від Херсонської філії Херсонського обласного центру зайнятості. Фото зі сторінки освітньо-тренінгового центру "СВОЄ"

Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам розповідати більше важливих історій про херсонців та Херсонщину.

Як заспокоїтися, коли страшно виходити на вулицю

Психологиня зауважує:

"Коли повсюди бачимо таблички про замінування, рівень тривоги підвищується. Ми починаємо панікувати, але потрібно тверезо оцінювати ситуацію. Розрізняти, де реальність, а де уява, гра розуму чи щось таке."

Деякі люди, особливо старшого віку, через страх, можуть тривалий час перебувати у своїй квартирі чи будинку, не виходячи звідти. Але все одно   буває потрібно кудись піти: до магазину, в аптеку чи до лікаря.

Якщо людину охоплює тривога перед виходом на вулицю, Марина рекомендує спробувати заспокоїтися за допомогою дихання й вправи на м’язову релаксацію за Джейкобсоном.

Для цієї вправи потрібно впродовж декількох секунд напружувати м’язи всього тіла, можна порахувати до десяти, після чого повністю розслабитися. Почергове напруження та розвантаження тіла зменшує рівень тривоги. Далі можна переходити до дихальних вправ. Наприклад, покласти руку собі на собі на живіт, зробити кілька глибоких вдихів і видихів.

Марина вже давала читачам “Вгору” поради, як заспокоїтися за допомогою вправ і дихання. Наприклад, для “дихання по прямокутнику” треба відшукати очима навколо себе якийсь прямокутний предмет чи об’єкт – двері, вікно. Дивлячись на його коротку сторону, вдихати, на довгу – видихати.

Добре заспокоїтися допомагає й вправа "Обійми метелика". Для цього, потрібно схрестити руки на грудях і поплескувати себе, імітуючи махи крилами метелика.

Марина Козерацька показує, як робити вправу “Обійми метелика”

Чи можна убезпечити себе від реальної загрози 

Людям, у яких страх і інстинкт самозбереження притупився, Марина Козерацька рекомендувала скласти покроковий план дій у випадку небезпеки та розмістити його на видному місці. Наприклад, на холодильнику.

За статистикою, наданою журналістам “Вгору” головою пресофісу Херсонської ОВА Олександром Толоконніковим, на території деокупованої Херсонщини з 01.01.2024 по 25.12.2024 (включно) від підривів на мінах та інших вибухових пристроях постраждали 62 мирні людини. З них 47 дорослих та 2 дітей отримали травми, 12 дорослих та 1 дитина – загинули.

Однак, сьогодні навчитися безпечного поводження з вибуховими пристроями та надавати першу допомогу собі та близьким може кожен. У Херсоні такі корисні навички можна отримати на курсах від обласного товариства Червоного Хреста.

Навчання для працівників комунальних підприємств Херсона, які виконують роботи на вулицях і входять до групи ризику. Фото зі сторінки Херсонської обласної організації Товариства Червоного Хреста України

За умови обережності, знання правил безпеки та взаємодопомозі шанси зберегти життя та здоров’я будуть більшими.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів