Романа Мрочка, який очолював Херсонську МВА з 2 березня 2023 року, звільнено з посади Указом Президента України 17 квітня 2025 року. Причини звільнення офіційно не повідомлялися. «Вгору» дослідило, що Херсонський період додав до послужного списку посадовця.
Народився Роман Мрочко 8 квітня 1989 року в місті Ленінську (Байконурі) в Казахстані. Його батько, генерал-майор Збройних сил України у відставці Микола Мрочко, обіймав посаду заступника начальника Управління адміністративно-господарського забезпечення в концерні «Укроборонпром» і очолював Центральне автомобільне управління ЗСУ. Хрещеним батьком Романа Мрочка називають колишнього головного військового прокурора Анатолія Матіоса.
Роман Мрочко має дві вищі освіти: юридичну й економічну. Вивчав правознавство у Харкові, в Національній юридичній академії, яку закінчив у 2011-му, а у 2017 році отримав диплом за спеціальністю «облік і оподаткування» в Тернопільському національному економічному університеті. У 2018 році став кандидатом юридичних наук, захистивши в Дніпровському університеті внутрішніх справ дисертацію на тему: «Виявлення і розслідування сутенерства, вчиненого організованою групою». У 2021 році отримав адвокатське свідоцтво, але призупинив адвокатську діяльність.
З 2011 року будував кар'єру військового прокурора, перше місце роботи – Львівська прокуратура. Починав як слідчий, потім прокурор, старший прокурор з нагляду за дотриманням законів у воєнній сфері Західного регіону України. 3 2014-го займав різні посади (заступник військового прокурора, військовий прокурор) у Чернігівському, Вінницькому, Луганському та Київському гарнізонах Центрального регіону України. У 2017-2022 роках – заступник військового прокурора Південного регіону України. Після початку повномасштабної війни був начальником групи проведення службових розслідувань вінницького зонального відділу військової служби правопорядку, в серпні 2022-го добровільно вступив до лав Збройних сил України.
Стоп-кадр сюжету «Подробиці», 2015 рік
За інформацією руху Чесно, Мрочка заочно засудили до 6 років позбавлення волі на тимчасово окупованій території «ДНР». Також 2019 року Слідчий комітет Росії відкрив проти Мрочка кримінальну справу за те, що він був причетним до провадження проти російських військових, які 2018 року захопили українські кораблі в Керченській протоці.
Після призначення на посаду в Херсоні Мрочка називали «темною конячкою», оскільки біографічної інформації про нього було дуже мало. Однак деякі скандальні факти «дохерсонського» періоду знайти вдалося.
У квітні 2019 року у Мрочка, тодішнього заступника військового прокурора Південного регіону, викрали незадекларований позашляховик Toyota Land Cruiser. Автомобіль вартістю 1,6 мільйона гривень був зареєстрований на його цивільну дружину, яку він також не вказав у своїх деклараціях, зазначивши лише сина. Чи повернув Мрочко своє авто, невідомо.
Наприкінці 2019 року громадсько-патріотичний рух «Відсіч», називаючи Романа Мрочка «людиною тодішнього головного військового прокурора Віктора Чумака», звинувачував його у ряді зловживань («стриже бабло в Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Миколаєві та Херсоні») та тому, що їздить на автівці, яка йому не по кишені.
У своєму прощальному пості в фейсбуці вже колишній очільник Херсонської МВА перелічив досягнення, свої та своєї команди, на цій посаді:
Провідні позиції з облаштування укриттів.
Створення груп швидкого реагування та оперативних бригад для ліквідації наслідків обстрілів (закриття вікон, ремонт покрівель, прибирання завалів).
Оновлення парку комунальної техніки.
Запровадження безкоштовного електротранспорту та запуск автобусних маршрутів.
Ремонт водопровідних та теплових мереж, відновлення котелень.
Встановлення станцій очищення питної води.
Створення просторів підтримки для ветеранів та молоді.
Запровадження соціальних таксі та пральні.
Надання грошової та гуманітарної допомоги мешканцям.
Високі навчальні досягнення школярів та запровадження грошових винагород.
Реалізація проєкту підземної лікарні з найкращим пологово-операційним блоком.
Повернення земельних ділянок у комунальну власність, зокрема для меморіалу загиблим захисникам.
Передача значної фінансової допомоги Силам Оборони.
Однак далеко не всі коментарі до цього посту, а також інформації про звільнення Мрочка були схвальними та позитивними.
Час, коли Херсоном керував Роман Мрочко, супроводжувалося низкою резонансних рішень та подій, що викликали бурхливу реакцію серед мешканців та представників місцевого самоврядування.
У травні 2023 року було демонтовано ринок «Кристал», про це підприємців не попереджали, руйнували й цілі бутики, не давши власникам забрати товар та обладнання.
15 травня 2023 була зареєстрована петиція з вимогою звільнення Мрочка та голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна через їхнє неефективне управління. Посадовців звинувачували в некомпетентності та бездіяльності, зокрема у задоволенні власних інтересів замість вирішення безпекових та гуманітарних питань, нездатності забезпечити херсонців належними захисними спорудами, сумнівних кадрових призначеннях на керівні посади осіб з кримінальним минулим, бездіяльності у розв'язанні проблеми з чергами за гуманітарною допомогою. Особисто Мрочку закидали ще потенційну екологічну катастрофу через невивезення сміття та вирішення власних бізнес-інтересів, а саме: знесення ринку «Кристал», це призвело до знищення майна підприємців, які продовжували працювати в умовах обстрілів. Петиція зібрала більше необхідних для розгляду 25 тисяч підписів – 25 тисяч 161 голос. 12 вересня 2023 року Зеленський відповів, що призначення та звільнення голів військових адміністрацій регулюється законом, і повідомив, що петиція передана на розгляд Кабінету Міністрів України – органу, який має відповідні повноваження.
У червні 2023 року Мрочко звільнив Галину Лугову з посади секретаря Херсонської міської ради, це викликало дискусії про законність таких дій та напругу з органами місцевого самоврядування. Лугова звинуватила Мрочка в наступі на самоврядування.
У жовтні 2023 року комісія перейменування вулиць затвердила нову назву проспекту Ушакова – на честь англійського філантропа Джона Говарда, це – історична назва. Однак начальник МВА Роман Мрочко всупереч думці більшості городян відмовився виносити на обговорення громадськості цю назву. Попри це, за словами члена комісії, краєзнавця Дементія Білого, понад 38% містян самостійно при голосуванні вписували ім'я Джона Говарда. Однак думка багатьох херсонців не була врахована, проспект Ушакова перейменований на проспект Незалежності.
З кінця листопада 2023 року нікому не відома в Херсоні фірма ТОВ «Будпостач-СТСВ» почала забирати майже всі мільйонні будівельні підряди в місті, її навіть стали називати «улюбленою фірмою Херсонської МВА». З нею пов’язане і скандальне будівництво сумнозвісної «підземної школи», яке розпочалось у 2024 році і проти якої протестують херсонці. Багато хто вбачає в цьому будівництві можливість для нецільового використання бюджетних коштів та корупційних схем. Але на фоні протестів Мрочко активно просував це будівництво і озвучував неправдиві цифри стосовно опитування батьків. Підозри в непрозорості тендерних процедур та можливій корупційній складовій підтвердилися, коли у січні 2025 року затримали директора ТОВ «Будпостач-СТСВ» та оголосили йому підозру у вимаганні неправомірної вигоди за здійснення впливу. У квітні Херсонська МВА повідомила, що планує розірвати договір із підрядником будівництва «підземної школи».
У січні 2025 року Мрочко повідомив про зміну керівництва у Херсонській міській клінічній лікарні імені Карабелеша, його раптове рішення не продовжити контракт з Аллою Малицькою викликало обурення громадськості, депутатів, колективу лікарні. Директорка лікарні дізналася, що продовжувати контракт з нею не будуть, в останній робочий день. Хоча типовий контракт, який вона підписала, передбачав можливість продовжити його один раз без конкурсу. Зрештою, після скандалу генеральну директорку залишили на посаді.
У березні 2025 року колишня депутатка Херсонської міськради Ольга Співакіна, яка 2022 році була обрана депутаткою Херсонської міськради від забороненої партії «Блок Володимира Сальдо», подала позов до суду на ХМВА та вимагає визнати протиправним та скасувати розпорядження Романа Мрочка про позбавлення її мандата. Депутатка стверджує, що не писала заяву про бажання скласти повноваження.
На початку квітня 2025 року на місці демонтованого у 2023 році ринку «Кристал» почали встановлювати металеві конструкції, це викликало негативні відгуки херсонців. Мрочко стверджував, що ці МАФи відповідають генплану Херсона, хоча у 2023-му обіцяв, що «замість згорілих бутиків та брухту на цьому місці в Херсоні буде пішохідна вулиця з алеями». Порушення публічних обіцянок, підозри у непрозорості рішень та можливому лобіюванні приватних інтересів викликали невдоволення та розчарування серед херсонської громади.
Встановлення металевих конструкцій на місці демонтованого у 2023 році ринку «Кристал». Початок квітня 2025 року. Фото «Вгору»
З квітня 2023 року Роман Мрочко активно інформував про ситуацію в Херсоні через соцмережі, але не охоче йшов на контакти з пресою. Попри постійні довгі переговори та обіцянки пресслужби керівник ХМВА так і не зустрівся з журналістами «Вгору» для запису інтерв’ю, лише один раз вийшов у прямий ефір щодо будівництва «підземної школи».