Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

Мільйони переплат? Що не так із будівництвом фортифікацій на Херсонщині і як це пояснює влада

Поширити:
11 липня 2025 19:28
96
Заступник голови Херсонської ОВА Антон Самойленко під час перевірки будівництва фортифікаційних споруд на Херсонщині премʼєр-міністром у липні 2024 року. Фото зі сторінки премʼєра
Заступник голови Херсонської ОВА Антон Самойленко під час перевірки будівництва фортифікаційних споруд на Херсонщині премʼєр-міністром у липні 2024 року. Фото зі сторінки премʼєра

Будівництво фортифікацій на Херсонщині – стратегічно важливому напрямку оборони – опинилося в центрі журналістських розслідувань “Бігус.інфо”. Журналісти звернули увагу на можливі переплати у розмірі 35 млн грн, сумнівних підрядників і зв’язки посадовця Херсонської ОВА із компаніями, що отримали бюджетні замовлення.

Влада натомість пояснює: всі контракти укладалися відповідно до тендерного законодавства, а до виконання робіт залучали компанії, які погодилися працювати в умовах постійних обстрілів.

Видання “Вгору” зібрало все, що відомо про обставини будівництва фортифікацій в регіоні: хто і як освоював бюджетні кошти, як це коментує влада та журналісти й що досі лишається без відповіді.

Що не так із ключовим підрядником

Одним із головних виконавців оборонних робіт в області стала компанія “Глобал Білд Інжиніринг”. Саме її діяльність привернула найбільшу увагу журналістів.

До початку робіт на фортифікаціях компанія “Глобал Білд Інжиніринг” вже вигравала кілька великих підрядів на Херсонщині. У 2023 році саме ця фірма отримала контракти на реконструкцію школи в Архангельському (210 млн грн), школи у Високопіллі (понад 130 млн грн) та будівлі сільради у Великій Олександрівці (90 млн грн). У тендерній документації журналісти “Бігус.інфо” виявили завищені ціни на низку матеріалів та витрати на оренду техніки, якої фактично не було видно на місці будівництва. До цього компанія працювала переважно на дрібних закупівлях у Тернопільській області, але після зміни керівництва отримала масштабні контракти на Херсонщині.

Матеріали для будівництва фортифікацій, зокрема бетонні блоки та “зуби дракона”, ця компанія закуповувала не напряму у виробників, а через постачальника – компанію  “Дніпро Промснаб Торг”, стверджують розслідувачі. За оцінками видання, вартість матеріалів була завищена приблизно на 30–40%. Наприклад, за 17 тисяч бетонних лего-блоків переплатити майже 25 млн грн, а за протитанкові піраміди “зуби дракона” – приблизно 10 млн грн.

Ілюстративне фото “зубів дракона”. Фото:Міноборони

Як з’ясували журналісти “Бігус.інфо”, компанія-посередник не мала офісу за адресою реєстрації, а працівників знайти не вдалося. До того ж один зі співробітників “Дніпро Промснаб Торг” отримував зарплату від “Глобал Білд Інжиніринг”. 

Цей співробітник – Віктор Кіляновський – також зареєстрований як засновник кількох фірм, одна з них має спільну адресу з учасником державних закупівель. 

Журналісти підкреслюють: значна частина інформації про проєктну документацію та ціни має закритий доступ, що унеможливлює повноцінну верифікацію без офіційного розслідування.

В етері “Вгору” журналістка “Bihus.Info” Наталія Лазарович пояснювала:

“Ми не зосереджувалися на якості або кількості укріплень, бо це складно перевірити. Ми аналізували лише фінансову частину. І всі висновки – виключно на основі даних про транзакції, постачальників, ціни”.

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль та представникиХерсонської ОВА оглядають будівництво фортифікаційних споруд на Херсонщині в липні 2024 року. Фото зі сторінки премʼєра

Антон Самойленко і питання конфлікту інтересів

Заступник голови Херсонської ОВА Антон Самойленко, відповідальний за питання відновлення регіону, територій та інфраструктури, фігурує в розслідуванні “Бігус.інфо” про фортифікації. За інформацією видання, раніше він працював у будівельному бізнесі, в тому числі у фірмі “Донбасугольстрой”, а його дружина досі співвласниця цієї фірми.

Антон Самойленко. Фото: ХОВА

Фірма “Донбасугольстрой” надавала в оренду техніку для виконання робіт компанією “Глобал Білд Інжиніринг”. Оскільки за напрям відбудови та фортифікацій, у межах якого укладаються ці контракти, відповідає Антон Самойленко, це може створювати конфлікт інтересів.

До цієї ж компанії, за даними журналістів, має стосунок той самий Віктор Кіляновський – начебто давній знайомий або менеджер Самойленка, який отримував від неї прямі виплати.

“Ми не маємо прямих доказів впливу, але бачимо грошові зв’язки, перетин інтересів, фірми без історії, спільних працівників, і це потребує перевірки”, – коментує Наталія Лазарович в етері “Вгору”.

У коментарі “Суспільному” Антон Самойленко заперечив будь-які особисті чи ділові зв’язки з компанією “Глобал Білд Інжиніринг”, заявивши, що знає її лише за професійною діяльністю: “Обрання її підрядником відбувалося прозоро, за законними процедурами”. 

Він також зазначив, що не має інформації про закупівлі матеріалів із націнкою та не вважає журналістський аналіз правдивим: “Ми як замовники не маємо права вказувати підряднику, де йому, що і як купувати”

Стосовно ймовірної переплати в 35 мільйонів гривень Самойленко заявив: “Як вони це порахували? Це імпровізація журналістів”. За його словами, в області застосовували не лего-блоки, а ФБС-блоки та протитанкові піраміди – 151 тисячу на суму 240 мільйонів. Загалом, за даними посадовця, до фортифікаційних робіт було залучено вісім підрядників, а весь проєкт коштував близько 2 млрд гривень.

ФБС-блоки. Фото: “Бетон стандарт”

Позиція обласної адміністрації

У відповіді на запит “Вгору” Херсонська обласна військова адміністрація заявила, що заступник голови ОВА Антон Самойленко не мав юридичних повноважень впливати на вибір підрядників або укладення договорів. Усі контракти, за твердженням адміністрації, укладали структурні підрозділи відповідно до тендерного законодавства. А Самойленко не має жодних зв’язків із компанією “Глобал Білд Інжиніринг” і не є діловим партнером Віктора Кіляновського, який не залучався до жодного контракту та не має формальних відносин із жодною з відповідальних сторін.

В адміністрації пояснюють, що після звільнення правобережної частини області склалась критична ситуація: більшість українських компаній відмовлялися працювати в умовах постійних обстрілів. На початку проєктів у Херсонській області 90% виконавців не мали досвіду роботи в регіоні. За твердженням ОВА, саме завдяки залученню та координації Самойленка вдалося сформувати групу компаній, готових працювати в прифронтовій зоні. Це, на їхню думку, і дозволило розпочати фортифікаційні роботи в області.

Щодо вартості робіт, у відповіді зазначено: адміністрація не контролює внутрішні фінансові справи підрядників і формування цін – це зона відповідальності виконавця. Так само не входить до повноважень ОВА перевірка зв’язків між підрядниками і постачальниками. Водночас там наголошують, що контролюють якість виконаних робіт.

Застосування лего-блоків заперечується – використовувалися ФБС-блоки, погоджені з військовими. Там також уточнюють, що вартість одного такого блоку в умовах пікового попиту сягала 3 тисяч грн, тож припущення про збитки у 35 мільйонів гривень, пов’язані з лего-блоками, адміністрація називає безпідставними.

Вигляд лего-блоків, використання яких заперечує ОВА. Фото: “Комбінат виробничих підприємств”

ХОВА ставить під сумнів висновки про переплати чи неефективне використання коштів. Там пояснюють: щоб робити об’єктивні висновки, потрібні задокументовані факти, що ґрунтуються на проєктних документаціях, актах виконаних робіт тощо. Ці матеріали або засекречені, або з обмеженим доступом, оскільки стосуються оборонного будівництва. Тому, як кажуть в адміністрації, звертатися до правоохоронців не було підстав: 

“Інформація, яка потребує перевірки, має бути задокументована. Оскільки адміністрацією не отримано документально підтверджених фактів, заяви до правоохоронних органів не подавались”.

Відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” саме замовник, у цьому випадку Херсонська ОВА, відповідає за те, щоб вибір переможця був обґрунтованим, а його пропозиція відповідала технічним вимогам і ринковим цінам. Закон вимагає максимальної економії, ефективності та недопущення корупції.

Постанова КМУ № 1266 зобов’язує замовника перевіряти ціни, якщо вони викликають сумніви. Тобто навіть в умовах війни та термінових рішень контроль за витратами і вибором постачальників мав би залишатися на боці замовника.

Після виходу розслідування “Bihus.Info” про можливі переплати на будівництві фортифікацій на Херсонщині поліція області зареєструвала кримінальне провадження за статтею про розтрату в особливо великих розмірах. Провадження стосується закупівель, у яких фірма-посередник, пов’язана з підрядником, продавала матеріали з істотною націнкою. Саме такі зв’язки та цінові розриви журналісти й виявили у своєму сюжеті. Компанія “Глобал Білд Інжиніринг” продовжує виконання робіт за чинними контрактами, а досудове слідство триває.

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів