На сесії Запорізької міськради, яка відбулася 30 травня, депутати роздали 150 га на висілках нещодавно створеним фірмам під сонячні станції.
На Оріхівській трасі віддають 36 га ТОВ «Солен Енерджі». Фірма зареєстрована в кінці березня, тобто два місяці тому. Директором і засновником значиться киянин Геннадій Чередниченко, який до заснування фірми все життя відпрацював водієм, передає сайт НашіГроші.
Журналісти звернули увагу, що згідно з Генпланом міста, ця ділянка належить до земель громадської забудови, а не промисловою. І віддавати його під сонячну станцію – порушення Генплану і закону.
Ще одну ділянку у 38 га по вулиці Ігоря Сікорського віддадуть під СЕС ТОВ «Солар парк девелопмент», яка була зареєстрована в січні 2018 року. Директор «Солар Парк Девелопмент» Ігор Скляр, який володіє ТОВ «Стимул-сіті». Ця фірма має 40% в компанії ТОВ «Азимут Трейдінг Груп», пов’язаної з депутатом міськради і головою бюджетної комісії Русланом Божко. Божко недавно став інвестором в сонячну енергетику, увійшовши в співвласники і організувавши кредит для ТОВ «Токмак Солар Енерджі» депутата-оппоблоківця Олександра Рєпкіна.
ТОВ «Відновлювальна енергія Запоріжжя» отримала загальну площу 65 га під свої сонячні панелі. З них 50 га двома ділянками – на північ від затопленого Передаточніського кар’єра. 17,8 га – рівна поверхня, тут колись було дачне товариство, але з водою у людей не склалося, так само, як і з оформленням ділянок. Ще 37,2 га – пагорби, яри, провали, терикони і інші форми рельєфу. Також фірма отримала 15 га під ще одну СЕС на схід від Кушугумського озера .
100% ТОВ «Відновлювальна енергія Запоріжжя» належать вже згаданій фірмі ТОВ «Токмак Солар Енерджі». У ній половина належить вже згадуваному депутату Запорізької обласної ради від Опозиційного блоку і голові комісії по інфраструктурі, промисловості та іншого Олександру Рєпкіну. Друга половина належить ТОВ «Астра капітал груп», де сьогодні фіндиректором числиться глава бюджетної комісії Запорізької міськради, інший оппоблоківець Руслан Божко. У Божко простежується зв’язок через ряд фірм з уже згаданим Ігорем Скляром, який отримує 38 га на Сікорського.
15 гектарів відійшло ТОВ «Санрайз Девелопмент». Це ділянка між кладовищем на Леваневського і самим селищем Леваневського. Фірма зареєстрована в грудні 2017 р. Про її директора і власника Тимофія Терещенка мало що відомо.
Намагаючись дати відповідь, чому фірми поспішали отримати землю під сонячні станції, видання процитувало думку головного редактора «Бизнес.Цензор» Сергія Головньова:
«Сьогодні представникам галузі необхідно встигнути з запуском своїх потужностей до 2020 року. З 1 січня 2020 року відбудеться його чергове планове зменшення. І він стане вже не таким пільговим і надприбутковим, як той, за яким будуть працювати станції, запущені сьогодні. Крім того, згідно з урядовим планом, «зелений тариф» буде діяти до 2030 року, так що з кожним роком термін окупності інвестицій скорочується».