ДП «НАЕК «Енергоатом» 2 березня за результатами тендеру замовило компанії «Inkla Trading & Engineering GmbH» (Австрія) запчастини для енергоблоків №1-5 Запорізької АЕС на 2,43 млн євро, або 79,26 млн грн.
Про це повідомляється у системі «Прозорро», пишуть Наші гроші.
У березні-листопаді партіями поставлять запчастини виробництва ООО «Кингисеппский машиностроительный завод» (Росія) до резервних дизель-електричних станцій (РДЕС).
Циліндри в зборі 78-014-020 купили по 22 448 євро. У березні 2019 року атомники замовляли їх у фірми «Nordetanolis» (Литва) на третину дорожче – по 29 125 євро.
Ліві та праві кінцеві секції 78-022-049-01 і 78-022-048-01 купили по 22 259 євро. Навесні 2019 року їх замовляли у «Nordetanolis» у півтора раза дорожче – по 34 219 євро, а потім знизили ціну до 29 375 євро, що все одно на третину дорожче від нинішнього тендеру.
Єдиним допущеним конкурентом була «Nordetanolis» із дорожчою на 19% продукцією компанії «Adriadiesel d.d.» (Хорватія). Ніхто не знижував ціну під час аукціону. Вартість угоди з переможцем на 17% нижча від очікуваної вартості цього лота у 95,90 млн грн.
Українське ТОВ «Мотортєх» із продукцією того ж «КМЗ» і компанію «VT Engineering d.o.o.» (Хорватія) зі своєю продукцією не допустили до аукціону. Їхні довідки про досвід виконання аналогічних договорів не містили інформації про досвід виконання договорів на постачання дизель-генераторів або запчастин до дизель-генераторів РДЕС АЕС.
Аукціони ще за двома лотами відмінили через нестачу учасників після відхилення когось із двох потенційних учасників, якими були «Nordetanolis» і «VT Engineering d.o.o.».
Ще три лоти скасували через «неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель (нереальні строки поставки продукції)». Раніше замовник відмовив «Nordetanolis» у їх продовженні.
Нагадаємо, мова йде про закупівлю запчастин до дизель-генераторів, які від часів СРСР використовуються на більшості АЕС України у якості резервної електростанції на випадок раптового знеструмлення. Ці дизель-генератори виробляв завод «Русский дизель», чиїм правонаступником стало ЗАО «Производственное объединение «Дизель-Энерго». Зараз останньою фірмою володіє російський «КМЗ» Михайла Даниленка і Тимура Гареєва.