Нещодавно Укрзалізниця оприлюднила консолідовану фінансову звітність і вже встигла потрапити в скандал.
В УЗ порахували фінансовий результат без зобов’язань, які виникли у звітному періоді, але будуть виплачені протягом наступного року (окремі виплати працівникам). А це 700 млн. грн, пише сайт "Zалізниця без корупції".
Без урахування цих видатків УЗ має прибуток в 200 млн. грн., а з урахуванням – збиток в 500. Тож все залежить від того, як дивитись на ситуацію.
Багато чи мало 200 мільйонів оголошеного прибутку можна зрозуміти аналізуючи всього кілька цифр:
Таким чином, на фоні 83 мільярдів грн. отриманих доходів 200 млн. виглядають, як досить штучний показник, отриманий результатом стримування фінансування своїх потреб. І цей показник має лише переконувати в тому, що все не так погано.
Але зрозуміти реальний стан компанії неможливо без врахування того, в якому стані знаходяться активи компанії і скільки та на яких умовах заборгувала Укрзалізниця кредиторам.
Оцінку активів компанії та порівняння з іншими європейськими залізницями ZБК робила в «Тіньовому звіті 2018 року», з яким можна ознайомитись в розділі «Дослідження». Тож ми не будемо акцентувати увагу на цьому питанні і лише обмежимося тим, що через відсутність належних капітальних інвестицій УЗ втратила 2/3 своєї початкової вартості. В найближчі роки Уряду і компанії доведеться шукати шляхи оновлення зношених активів. А це не 200 мільйонів, а сотні мільярдів гривень.
Згідно консолідованого річного звіту Укрзалізниці загальні борги компанії на початок 2019 року складали трохи більше 50 мільярдів грн.
З них 9,36 мільярдів поточної торгової та іншої кредиторської заборгованості і 2,3 мільярди контрактних зобов’язань.
Кредитний портфель компанії складає 37 млрд. грн. З них 5,2 млрд. грн. «заморожених боргів» через окупацією окремих частин України.
Найбільша частина кредитів Укрзалізницею отримана в дол. США за відсотковою ставкою 10-12%. Це 83% від всієї заборгованості.
При цьому Українські банки пропонують кредитні лінії для бізнесу від 7,35% річних в дол. США.
Найвища ставка за кредитами в українській гривні – близько 20% річних. Заборгованість еквівалентна сумі 2,7 млрд. грн. отримані в дол. США під ставку 1-6% річних. І найвигідніші кредити отримані в Євро – під 0,4%. Але таких запозичень лише 5%.
Згідно фінансового звіту найбільшим тягарем для залізниці цього року стане позика Shortline PLC за розміщення євробондів на суму 500 млн. дол. США. За 2019 рік Укрзалізниці повинна погасити 60% цієї заборгованості, не рахуючи відсотки. А це 300 млн. дол., або понад 8 мільярдів грн.
Окрім цього необхідно сплатити близько 1,3 мільярди грн. відсотків за цією позикою.
В березні Укрзалізниця вже сплатила першу частину зобов’язань на 150 млн. дол. США. Але вже зараз керівництво залізниці задумується про нову позику під розміщення євробондів для погашення наявної, адже видатки у таких обсягах можуть суттєво вдарити по фінансовій спроможності.
Нагадаємо, що Укрзалізниця отримала позику ще в 2013 році, але до цього року лише сплачувала відсотки і не погашала заборгованість. Кінцеві розрахунки за позикою мають відбутись в 2021 році.
Найдорожчі кредити Укрзалізниця отримала від російських «Сбербанка», «Промінвестбанка», банків Тігіпка («Таскомбанк») та Януковича (ПАТ «ВБР» перебуває в стадії ліквідації). Ставка в дол. США за цими кредитами складає 10,3-12%. І це вдвічі більше ніж за кредитами ЄБРР.
Основними об’єктами для отримання наявних кредитів були придбання 10 швидкісних електропоїздів «Хюндай» (260 млн. $), будівництво Бескидського тунелю (175 млн. $), закупівля вантажних вагонів (125 млн. $), рефінансування заборгованості (350 млн. $) та капітальні інвестиції (196 млн. $).
Згідно фінансового плану Укрзалізниці в 2019 році планує додатково залучити 49 млрд. грн. Зокрема 24 мільярди планується отримати в кредит від «Укргазбанк», 3,3 мільярди в ЄБРР та 15 мільярдів від інших банків.