Дорогі автівки співробітників СБУ зареєстровані на родичів. Часто саме за такою схемою криється корупція.
Коли департамент внутрішньої безпеки СБУ Київського «главку» почав розпитувати співробітників із зарплатою у 5–6 тисяч гривень, звідки в них дорогі автомобілі вартістю від 40 тисяч доларів, кожен із відповідачів надав абсолютно однакову відповідь: це не моє, це родичів.
Цікавитись цим департамент був змушений через те, що в жовтні 2015 року програма «Схеми», спільний проект Радіо Свобода та «UA:Першого» каналу, задокументувала 11 таких авто в Аскольдовому провулку біля Головного управління Служби безпеки України у Києві та області. Усі 11 машин виявилися зареєстрованими на родичів співробітників СБУ.
Михайло Глуговський, який очолював Головне управління СБУ в Києві та області під час зйомки сюжету «Секретний автопарк СБУ», переконував, що більшість співробітників користуються громадським транспортом.
Уже тоді він наголошував, що автомобілі, на яких їздять його підлеглі, можуть бути зареєстровані на родичів.
На запитання, чи може співробітник СБУ дозволити собі машину вартістю 40 тисяч доларів, він відповів: «Співробітник не може. Але в нього є родичі, батьки і різні там можливості».
Саме таку схему часто використовують можновладці, аби ховати корупційні статки.
За кілька тижнів після публікації розслідування «Схем» Михайло Глуговський пішов на підвищення – переїхав на вулицю Володимирську і став заступником голови СБУ.
У грудні новопризначений керівник Головного київського управління Степан Грещук надав редакції «Схем» результати службової перевірки і заявив: «Усі автомобілі, які належать співробітникам СБУ, ми ідентифікували».
Так, за даними наданими СБУ Mazda СХ 5 вартістю близько 30 тисяч доларів використовується співробітником Тупицьким і належить рідній сестрі його дружини. Батько якої – підприємець, як пояснює Тупицький.
Окраса автопарку СБУ – BMW X5 вартістю від 70 до 100 тисяч доларів – використовується співробітником Керезвасом і належить його батькові. У поясненні пан Керезвас зауважує: гроші на дорогий автомобіль були заощаджені його родиною та ним самим за останні кілька років. Але чому тоді Керезвас нишком паркується за квартал від роботи?
Автівкою BMW 318i користується співробітник СБУ Кувачев, проте належить машина його матері. Походження автомобіля співробітник пояснює тим, що його батько понад 15 років працює за кордоном.
Volkswagen Tiguan вартістю 30 тисяч доларів, за даними СБУ, використовується співробітником Яковцем, але належить його дружині і не внесений у декларацію про доходи за 2014 рік, оскільки реєстрація шлюбу відбулася у 2015-му.
Цей Volkswagen Touareg вартістю близько 20 тисяч доларів використовується співробітником Ладуром і належить його батькові – приватному підприємцю.
На Toyota Prado вартістю 25 тисяч доларів їздить співробітник Кириленко. Авто оформлене на його дружину. А от кошти на транспортний засіб, за словами Кириленка, було зібрано від продажу двох авто, які перебували у кредиті.
На цій Toyota Highlander на роботу їздить співробітник СБУ Іван Порада. Саме він брав участь у затримані знімальної групи «Схем», яке сталося під час зйомок передачі про автівки 2 жовтня. Автомобіль належить дружині Поради. У поясненнях співробітник зазначає, що кошти на авто були отримані від родини дружини.
Співробітник на ім’я Масьондз також їздить не на своїй автівці. Lexus NX вартістю від 50 до 70 тисяч доларів належить матері працівника СБУ. Співробітник пояснює, що його батьки мають особисте селянське господарство.
Ще один герой сюжету «Схем» – працівник Служби безпеки Педан, який завзято тікав від нашої знімальної групи. Виявляється, Acura MDX, вартістю від 20 до 40 тисяч доларів, зареєстрована на рідну сестру дружини Педана, батько якої – підприємець.
Ця Infiniti також не належить працівнику Служби безпеки – співробітник Єлхін користується автомобілем матері.
Автомобілем дружини користується співробітник Ковалевський. Від 40 до 50 тисяч доларів на такий Volkswagen Touareg, за словами працівника СБУ, дружина отримала від продажу нерухомого майна.
Отже, усі наведені автомобілі, на яких їздять працівники СБУ, записані на родичів.
А Служба безпеки під час внутрішньої перевірки не побачила ознак корупції і завершила розслідування. Виходить, самі працівники СБУ – бідні чиновники, що всі як один користуються благами своїх багатих родичів. Принаймні, повірити в це пропонує керівництво силової структури.
На наше запитання про те, чи знайшлися серед героїв нашого сюжету, знятих біля управління СБУ, корупціонери, новий очільник Головного управління СБУ в Києві та області Степан Грещук відповів: «Серед героїв вашого сюжету, я хочу повідомити, що за результатами службової перевірки з числа співробітників Головного управління СБУ ми не знайшли».