Взялися за футбол: поліція та ОП розслідують факти розкрадання ФФУ мільйонів євро

Поліція та Офіс Генпрокурора розслідують привласнення коштів, які «Федерація футболу України» на чолі з екс-нардепом від БПП та екс-голови бюджетної комісії Андрієм Павелком через посередника «Ньюпорт Менеджмент Лтд» отримувала від «Союзу Європейських футбольних асоціацій» для розвитку українського футболу.

Про йдеться в ухвалах Голосіївського райсуду Києва від 21 січня.

У 1999 р. Всеукраїнська громадська організація «Федерація футболу України», яку реорганізовано в Громадську спілку «Федерація футболу України», а назву згодом змінено на «Українську асоціацію футболу» (далі – ФФУ або УАФ) та компанія «Ньюпорт Менеджмент Лтд» (Британські Віргінські острови), уклали агентську угоду. Згідно з угодою, ФФУ отримувала на свої рахунки через посередництво «Ньюпорт Менеджмент Лтд» від «Союзу Європейських футбольних асоціацій» (УЄФА) кошти, призначені ФФУ для розвитку українського футболу. Крім того, гроші, отримані від УЄФА для ФФУ, також перераховувались «Ньюпорт Менеджмент Лтд» іншим компаніям у сфері футболу на підставі розпоряджень ФФУ.

З квітня 2015 р. по грудень 2016 частина грошей, отриманих для розвитку українського футболу в якості компенсаційних виплат від УЄФА, за розпорядженнями ФФУ перерахована «Ньюпорт Менеджмент Лтд» таким іноземним компаніям: «Aberno Buiness LLP», «Atlantic Contracts L.P.», «Baltex Business L.P.», «Batlow Commerce LLP», «Belport Business LP», «Conversum Export L.P.», «Cooper Systems LP», «Danske Megan LP», «Darion Limited», «Deleon Investments Group S.A»., «Dellcroft Products L.P.», «Easthold LLP, Extera Trading Corp.», «Forum Commerce L.P.», «Kineshell Store LLP», «Limassol Holdings S.A.», «Maximus Venture S.A.», «New Point Conference OU», «Novimor OU», «OvertradE Solutions INC», «Portofino LTD», «Romeo Life-Ibrahim Yildizhan», «Sagar Capital LP», «Salton Sales LP», «Trade NationaL LP», «Vampel Hold LLP», «Vast AscenT Group Corp», «Zaira Finance S.A.».

Усі ці компанії зареєстровані в офшорних юрисдикціях перед початком платежів від імені ФФУ (у 2014-2015 рр.) та припинили діяльність в 2016-2017 рр., відразу після завершення транзакцій.

Слідчі встановили, що кошти за розпорядженнями ФФУ переказувалися на рахунки зазначеним іноземним компаніям, які відкриті в одних і тих самих прибалтійських банках: Versobank AS (Естонія), AS SEB Bank (Естонія), JSC «Baltic International Bank» (Латвія), JSC «Norvik Banka» (Латвія), Regional Investment Bank (Латвія), Privat Bank (Латвія).

Деякі із вказаних іноземних компаній пов`язані між собою одними і тими ж засновниками, мають одних і тих же керівників або зареєстровані за однією і тією ж адресою.

Також встановлено, що іноземні компанії не мають відношення до футболу, не мали за весь період своєї діяльності будь-якої маркетингової активності, не рекламували свої товари і послуги.

Переказ коштів іноземним компаніям, за розпорядженнями ФФУ, здійснювався за товари та послуги, що не могли використовуватися ФФУ для забезпечення своєї діяльності згідно з установчими документами. Так, ФФУ закупило у іноземних компаніях більше 30 тон елітних сортів чаю, більше 10 т кави, більше 2 т морепродуктів, місцем поставки яких було визначено порт Гамбург, Німеччина.

Крім того слідчі встановили, що більшість інвойсів від зазначених іноземних компаній було виставлено на суми близько 80 тис євро за одні й ті ж самі товари або послуги у різних співвідношеннях, але з однаковим написанням номенклатури та одиниць виміру, що свідчить про те, що ці інвойси систематично готувалися одними і тими ж особами.

Крім того, ФФУ не отримувала на митній території України будь-які товари від вищезазначених іноземних компаній.

За даними слідчих, допитаний у жовтні 2019 р. Андреас Софоклеус, який з 2004 р є директором «Ньюпорт Менеджмент Лтд», повідомив, що розпорядження ФФУ про приймання та виплати компанією «Ньюпорт Менеджмент Лтд» належних ФФУ коштів службові особи ФФУ направляли електронною поштою.

Як повідомлялося, у листопаді 2019 р. Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію (ТСК) для розслідування питань можливих фактів порушення законодавства та зловживання службовим становищем президентом «Української асоціації футболу» (ФФУ), екс-головою комітету Ради з питань бюджету Павелком А.В. при фінансуванні та реалізації бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України» у 2017-2018 рр.». На засіданні ТСК директор «Newport Management ltd» Андреас Софоклеус розповів, що у 2015-2016 рр. за розпорядженням ФФУ компанія направила більше 13 млн євро на закупку чаю, кави, морепродуктів, ламп. Його компанія звернулася з відповідними заявами до прокуратури України та слідчих Кіпру.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також