Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

У Харкові показали виставу про підлітків із Херсона, яких окупаційна влада вивезла до Криму

Поширити:
06 липня 2025 16:18
106
вистава про підлітків із Херсона
Репетиція вистави "Імперія маст дай" в ляльковому театрі в Харкові. Фото: Олександра Шликова\"Суспільне"

У Харкові 5 липня 2025 року відбувся перший показ вистави "Імперія маст дай" з історіями підлітків із Херсона, яких окупаційна влада вивезла до Криму під виглядом відпочинку.

Про це йдеться на сторінці Харківського державного академічного театру ляльок імені Афанасьєва.

Вдруге її покажуть 6 липня о 17:00. Вистава створена за п'єсою Оксани Гриценко ''Я повернуся'', де головні герої – підлітки з Херсона, яких російська влада відправила до Криму нібито на відпочинок, а насправді для депортації.

  • Режисерка-постановниця – Заслужена артистка АРК Оксана Дмітрієва.
  • Сценографія – Діна Чмуж.
  • Музика – Dj Kultivator.
  • Тексти пісень - Жека Курган та Діна Чмуж.
  • Костюми - колаборація з дизайнерами.

Завідувачка літературної частини театру ляльок Ольга Дорофєєва розповіла журналістам “Суспільного”, що ця п'єса вже ставилася в українських театрах, наприклад, у театрі "Золоті ворота" вона йде. Її ставили й у Фінляндії. Оксана Гриценко сама з Херсона. Коли вона працювала над створенням п'єси, дуже багато брала інтерв'ю у дітей, які повернулися з депортації. Вона багато зробила для того, щоб цей матеріал був наближений до документальності.

“Це дуже страшна історія. Нам би дуже хотілося, щоб діти поверталися. Йдуть процеси з повернення цих дітей, але це достатньо складно. І якийсь такий людський вимір цієї трагедії, того, як це відбувається на рівні однієї долі або кількох доль підлітків, саме це ми спробували розкрити, розказати про це, підняти цю тему”, – додала Ольга.

Вона зазначила: назва вистави відрізняється від назви твору Оксани Гриценко. Авторка зі змінами погодилась. Під назвою в афіші написано — "Напруга на 13 кіловольтів: акумулюємо лють".

“Назва "Імперія маст дай" про те, що імперія має померти, про те, що всі ми цього хочемо. І дуже багато нашої злості, нашої агресії, нашої люті направлено на те, що робить РФ з цивільними, на те, що вона робить щодня з нашими містами. Це не можна ніяк виправдовувати, це абсолютна імперська історія, яка просто має викорінюватися”, – сказала представниця театру.

За її словами, "Напруга на 13 кіловольтів" — це також важливий момент, який має значення для повного розуміння вистави. Це з одного боку така метафора, що ця вистава має енергією злості такої потужної, а з іншого боку, 13 кіловольтів — це напруга генераторів на Каховській ГЕС. Це документальний факт, який впав в око режисерці, і вона вирішила взяти саме цю цифру.

  • Станом на жовтень 2024 року на окупованих Росією територіях України проживало близько 1,6 мільйона дітей віком від 0 до 18 років. На кінець березня 2025 року на підконтрольну Україні територію повернули 451 дитину, а також 18 осіб з-поміж дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
  • Директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна розповіла, що представники РФ відправляють викрадених дітей з окупованих територій України в "табори перевиховання" та забороняють говорити українською. Також вони прагнуть сформувати мобілізаційний потенціал для російської армії.
  • Британська агенція новин Reuters повідомляла, що Росія засекретила дані про дітей, яких окупаційна влада незаконно вивезла з Херсонщини до Криму чи РФ. На російських сайтах з усиновлення журналісти знайшли 17 дітей із дитячого будинку в Херсоні. На сайті змінили імена та вік деяких дітей. Так, нове російське імʼя та вік однієї дитини відрізняються від її українських державних документів. У іншої дитини українське імʼя замінили на його російський варіант. Про українське походження жодного з них не йдеться.
  • У коментарі “Вгору” правозахисник Павло Лисянський розповів, що основною ідеологинею вивезення українських дітей була віцеспікерка російської Держдуми Анна Кузнєцова. Саме вона лобіювала ідею депортації дітей Путіну. Та коли на нього видали ордер на арешт, вона запропонувала розв'язання цієї проблеми: створити парламентську комісію, яка б звинувачувала у злочинах проти дітей України.
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів