Станом на вересень 2024 року вдалося повернути 10 із 84 вихованців Олешківського дитячого будинку-інтернату на Херсонщині. З них шестеро вдалося вивезти родичам, 3 – повернула українська влада.
Про це повідомляють в матеріалі New Lines Magazine.
Окрім цього, шестеро дітей загинуло. За словами вихователя інтернату Вадима Реуцького, один із загиблих мав вади серця. Йому мали зробити операцію, але почалося повномасштабне вторгнення.
У той час персонал Олешківської дитячої школи-інтернату почали переводити дітей до підвалу. Однак більшість учнів не могли самостійно пересуватися. Багато з них були підключені до дихальних апаратів або внутрішньовенних крапельниць. Найважче було перемістити дітей із хворобою крихкості кісток. В одного з хлопців із таким діагнозом спроба надіти штани призвела до двох переломів ніг. Тоді зі 178 співробітників залишилося 100, які доглядали за дітьми.
Уперше 16 дітей віком від 6 до 18 років вивезли 21 жовтня 2022 року до клінічної психіатричної лікарні №5 в окупованому Сімферополі. Пізніше 4 листопада “евакуювали” ще 12 учнів. Потім до окупованого Скадовська перемістили ще 56 вихованців.
Зазначається, що депортованих дітей із Херсонщини використовують для російської пропаганди. Правозахисні організації та українські чиновники засудили ці дії як "частину ширшої кампанії знищення української культури та розриву зв’язків наступного покоління з батьківщиною".
Окрім цього, дітей постійно перевозять, що ускладнює їх пошук. Основною перешкодою для повернення неповнолітніх є вимога Росії – повертати їх лише кровним родичам. В Олешківському дитячому будинку більш ніж половина вихованців залишилися без батьківського піклування, йдеться в матеріалі.
Організація Об’єднаних Націй (ООН) ратифікувала Конвенцію про права людей з інвалідністю лише у 2006 році. У деяких країнах виникли певні проблеми з її впровадженням. Проте права чітко визначені міжнародним гуманітарним правом, яке стверджує, що примусове переміщення або депортація «осіб, які перебувають під захистом», включаючи хворих та людей з інвалідністю є незаконним навіть на окупованих територіях. Евакуація допустима лише з невідкладних військових причин або цивільної безпеки, але переведені мають бути негайно повернуті та забезпечені належним доглядом. Крім того, відповідно до міжнародного права, яке включає Загальну декларацію прав людини, прийняту ООН у 1948 році, люди з інвалідністю мають право на належне охорону здоров’я, освіту та возз’єднання з сім'єю.