Підтримати нас

"Роздала 13 тонн одягу" - переселенка відкрила соціальний гардероб

20 серпня 2018 13:30
692
Поширити:

Щоб відкрити соціальний гардероб з безкоштовним одягом потрібне приміщення, меблі та вішалки. Речі принесуть місцеві.

Перший час працювати можуть волонтери, але потрібно шукати постійні джерела фінансування. Наприклад, частину одягу можна продавати, щоб сплатити комунальні платежі, зарплату та інші витрати. Про це Gazeta.ua розповідає Яна Шкуратова з Луганська. Вона у 2017 році відкрила у Тернополі соціальний гардероб "ОдежиНа".

"У 2014 році їхали у Тернопіль на два тижні. З собою речей майже не було. У той рік не могла купити навіть кілограм яблук дитині. Не мали теплого одягу та взуття, - згадує Яна, - Побачила на смітнику одяг, що викинули. Подумала тоді, що було б добре, коли б був якийсь центр з безкоштовними речами. Де було б чисто, усе розкладено та могли приходити брати одяг ті, хто цього потребує".

У той час безкоштовно речі роздавали у благодійному фонді "Карітас". Переселенців пускали на склад речей та у них був певний час, щоб знайти собі одяг. Але можливість таку давали лише раз на місяць. Запрошували і родину Яни.

 За пів року видали 13 тонн одягу та допомогли 2 000 родинам
За пів року видали 13 тонн одягу та допомогли 2 000 родинам

"Люди накидувались на речі та гребли усе, потрібно було це чи ні. Розуміли, що це єдина можливість отримати таку допомогу у місті. Я собі не змогла знайти нічого, - згадує Яна, - Після того почала думати про створення власного центру з безкоштовним одягом. Але ідея видавалась фантастичною мрією. Бо не було грошей, не знала де шукати речі, хто буде сидіти там та взагалі не вистачало знань".

Знайомі з місцевої благодійної організації виділили дві кімнати під роботу складу. З реалізацією ініціативи допоміг львівський офіс громадської організації "КримСОС". Волонтерам купили меблі, 500 вішаків та матеріали для ремонту.

Багатодітна мама на куртку виміняла у сусідки продукти і молоко для дітей

"Були ті хто не вірив в успіх. Казали, що у місті багато магазинів секонд хенду, де можна купити речі за копійки, - ділиться Яна, - Через пів року роботу соціального гардеробу "Одежи"НА" роздали понад 13 тонн одягу та допомогли 2000 родинам переселенців та місцевих. Дуже багато приходило пенсіонерів".

 Ініціатива працює за кошти волонтерів та грантів від громадських організацій
Ініціатива працює за кошти волонтерів та грантів від громадських організацій

Соціальний гардероб "ОдежиНА" працює щодня. Речі можуть обрати усі, у кого є документи. Це одне з правил, що встановили волонтери. Вони ведуть реєстр для звітності. Інше правило – одна людина може взяти лише одну куртку чи інший верхній одяг на сезон.

"Побачили, що одні й ті ж самі люди щодня приходили та брали куртки. Тому вирішили обмежити в кількості. Але зробили виключення для багатодітної матері-одиначки. Вона живе в селі з чотирма маленькими дітьми. Попросила куртку, щоб виміняти її на молоко та продукти для малечі, - згадує Яна, - Взагалі, нам все одно, чи продають ці речі люди. Якщо й так, вони це роблять не від гарного життя. Я їх чудово розумію, бо сама була в такій ситуації".

За речами приходять переселенці та місцеві, багато пенсіонерів та людей з інвалідністю

Усі речі приносять місцеві. Біля приміщення встановили контейнер, де усі охочі можуть залишити одяг та взуття. Волонтери потім усе перебирають та сортують. Те, що неможна більше вдягати передають у зооцентр для тварин.

 21 сільська громада отримує безкоштовні речі та взуття. Люди самі організовують транспорт та видачу речей
21 сільська громада отримує безкоштовні речі та взуття. Люди самі організовують транспорт та видачу речей

"Зараз у приміщенні міська рада робить ремонт, тимчасово не приймаємо людей. Але нам продовжують приносити речі. Вирішили віддавати їх у села, - ділиться Яна, - Нам вдалось активізувати 21 громаду. Люди самі знаходять гроші на бензин, шукають транспорт, організовують видачу".

Пів року ініціатива соціального гардеробу реалізовувалась за кошт волонтерів. Надалі планують створити благодійний магазин "BLAGOдать", що допоможе покривати зарплату й комунальні витрати. Будуть продавати одяг та взуття, що безкоштовно приносять інші. Зараз запустили онлайн магазин у facebook.

"10% одягу, що приносять можна продавати. Благодійний магазин дозволить мати гроші також і на місцеві соціальні проекти, - зазначає Яна, - Усе є для відкриття, окрім приміщення. Зараз шукаємо у центрі міста на першому поверсі, щоб було багато простору й світла".

Яна вивчила досвід інших благодійних магазинів одягу в Україні

Яна вивчила досвід інших благодійних магазинів одягу в Україні

У Луганську Яна Шкуратова була підприємцем, мала магазин стоматологічних матеріалів та обладнання. У Тернопіль переїхали завдяки підтримці волонтерів, які допомогли з житлом. Зараз Яна реєструє громадську організацію "Файне єднає", від імені якої буде продовжувати свою громадську діяльність.

Підтримати нас можна тут https://base.monobank.ua/
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ