У Києві 11 липня презентували документальний фільм «Поверніть мене додому» авторства проєкту Радіо Свобода «Ти як?» про примусово депортованих РФ українських в’язнів з окупованих територій України.
Зазначається, що вже після завершення відбування терміну покарання повернутися додому для них стало складним завданням, адже Україна не може підтвердити їхні особи, й чоловіки тижнями, а то й місяцями очікують на кордоні в’їзду в країну.
«Коли росіяни захопили Херсон – ми в окупації просиділи дев’ять місяців, а після звільнення українською армією територій – ті забрали нас із собою в Росію в Краснодар… Адміністрація, ФСБшники – били, знущались, постійно пропонували російські паспорти, а за відмову – називали нацистом. Я просидів там сім з половиною місяців – при мені набирали «Вагнер»... Я не взяв російський паспорт із принципу, бо у мене на фронті гине чимало моїх друзів. Та хай би вони мене там завалили – я б не узяв російський паспорт», – розповів колишній засуджений і герой фільму Володимир Рачіба.
У серпні 2023 року, грузинські прикордонники не впустили на територію країни пʼятьох колишніх вʼязнів із Херсонської області, яких Росія вивезла на свою територію, перш ніж відійти з правобережжя Херсонщини.
За депортацію понад 1700 українських в'язнів, які утримувалися в Херсонській області заочно повідомили про підозри Олексію Сороці, Олегу Тютюраю. Окрім цього, на 13 років заочно засудили Євгена Соболєва, колишнього начальника херсонської «Північної виправної колонії №90».
Журналістка “Вгору” писала, що доля більшості ув’язнених, вивезених окупантами з установ виконання покарання Херсонщини та Снігурівської виправної колонії № 5 досі не встановлена. Відомо, що через Крим усіх депортували до установ на території РФ та тимчасово окупованої території України. Загалом з 20 жовтня по 7 липня минулого року вивезли більше ніж 1 тисячу 700 людей.