Європейський парламент ухвалив резолюцію на підтримку повернення українських дітей, яких Росія депортувала або примусово перемістила.
Про це повідомив Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець.
“Документ підтримали п’ять основних політичних груп Європарламенту: EPP, S&D, Renew Europe, Verts/ALE та ECR. Це потужний сигнал солідарності та єдності у відстоюванні прав українських дітей!”, – написав Лубінець.
У резолюції містяться такі ключові положення:
- Засудження насильницьких дій Росії та співучасть Білорусі в злочинах проти українських дітей: вбивств, примусових переміщень й депортацій, незаконних всиновлень, сексуального насильства, примусової русифікації та мілітаризації.
- Заклик до невідкладного припинення порушень, відкриття доступу міжнародним організаціям до всіх депортованих дітей і забезпечення їхнього безпечного та безумовного повернення додому.
- Посилення санкцій проти осіб та установ, причетних до цих злочинів.
- Засудження нав’язування громадянства РФ та державних програм усиновлення як інструментів примусової асиміляції.
- Заклик до посилення співпраці з Україною та міжнародними організаціями для документування всіх зниклих і депортованих дітей.
- Підкреслення необхідності міжнародної координації, зокрема через Спеціальний трибунал за злочин агресії проти України.
У пресслужбі Європарламенту зазначили, що Росія повинна повідомити про особи та місцеперебування всіх депортованих українських дітей, а також забезпечити безпечне й безумовне повернення. Російська влада також повинна дозволити міжнародним організаціям, таким як Міжнародний комітет Червоного Хреста, Управління Верховного комісара ООН з прав людини та ЮНІСЕФ, доступ до всіх депортованих українських дітей, стверджують депутати Європарламенту.
Резолюцію було прийнято 516 голосами «за», 3 голосами «проти» та 34 утрималися.
“Міжнародна спільнота тим часом повинна притягнути Росію до відповідальності, посилюючи координацію через Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд ООН та Спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії проти України. «Будь-яка справжня мирна угода повинна включати репатріацію цих дітей та відповідальність за примусові переміщення та депортації», – підсумовують депутати Європарламенту”, – йдеться в повідомленні.
- Станом на жовтень 2024 року на окупованих Росією територіях України проживало близько 1,6 мільйона дітей віком від 0 до 18 років.
- Директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна розповіла, що представники РФ відправляють викрадених дітей з окупованих територій України в "табори перевиховання" та забороняють говорити українською. Також вони прагнуть сформувати мобілізаційний потенціал для російської армії.
- Британська агенція новин Reuters повідомляла, що Росія засекретила дані про дітей, яких окупаційна влада незаконно вивезла з Херсонщини до Криму чи РФ.
- На російських сайтах з усиновлення журналісти знайшли 17 дітей із дитячого будинку в Херсоні. На сайті змінили імена та вік деяких дітей. Так, нове російське імʼя та вік однієї дитини відрізняються від її українських державних документів. У іншої дитини українське імʼя замінили на його російський варіант. Про українське походження жодного з них не йдеться.
- У коментарі “Вгору” правозахисник Павло Лисянський розповів, що основною ідеологинею вивезення українських дітей була віцеспікерка російської Держдуми Анна Кузнєцова. Саме вона лобіювала ідею депортації дітей Путіну. Та коли на нього видали ордер на арешт, вона запропонувала розв'язання цієї проблеми: створити парламентську комісію, яка б звинувачувала у злочинах проти дітей України.