Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Старозбур’ївська «толока»

Поширити:
31 жовтня 2018 11:25
1,111

Сесії сільради в Старій Збур’ївці справляють враження. Дуже довго намагалася підібрати їм аналогію, що вони найбільше нагадують. Кращого відповідника, ніж толока, годі й придумати.

Тобто, схожі на добровільну безоплатну працю гуртом, щоб зробити якусь дуже важливу та велику за обсягом роботу. Раніше так будували погорільцям і молодятам хати. Або, ще на моїй пам’яті, у селі збиралися, щоб зорати та засадити всім городи. Чи гуртом  шинкували та  солили в діжках на зиму капусту...

Єдина різниця -  на сесії працюють не руками. Вирішувати долю села та її мешканців - надзвичайно важлива і відповідальна робота. Тому засідання відбуваються не в сільраді (хоча депутатів всього 14, тож легко там розмістяться), а в місцевому клубі.  Отже, на сесії приходять/приїжджають і жителі села, і депутати Голопристанської районної ради та навіть родичі з сусідніх населених пунктів. І в стінах  старовинного двохсотрічного будинку спалахують палкі дискусії.

Наприклад, серед питань останньої сесії, що відбулася 23 жовтня, розглядали зняття депутатських повноважень з місцевого підприємця Василя Пирога. Адже його визнано винним в кримінальному злочині, вирок в травні цього року вже набрав чинності. У таких випадках, згідно із законодавством, депутати місцевого органу самоврядування мають шляхом голосування вирішити чи виводити депутата зі складу ради. Крім того, Василь Пиріг провинився ще й в тому, що приховав від односельчан судовий вирок, а його  засуджено до чотирьох років позбавлення волі з іспитовим строком на три роки. Але, як кажуть, шила в мішку не втаїш. Тож питання про зняття з нього депутатських повноважень винесли на розгляд сесії.

На фото Василь Пиріг.

Але Василь Пиріг нагадав, як він порушив закон. Це сталася пізнього  вечора напередодні 2014 року. Він займається продажем риби, а в ту пору всіх місцевих рибалок та зв’язаних з промислом підприємців постійно «доїли» співробітники  ДАІ, тобто шукали приводу, щоб або рибою розжитися, або грошима. Отже, і в той раз під’їхали непомітно до його автомобіля. Василь Пиріг якраз чекав знайомого біля магазину. Даішники рвучко  відкрили водійські дверцята, видерли ключі із замка запалювання і звинуватили Василя, що він, мовляв, п’яний та стали погрожувати забрати автівку на штрафмайданчик. Василь одразу навіть не зрозумів, хто напав: темно було. Тож розлютився, адже бізнес неспокійний та ще й при собі мав чимало грошей. А коли побачив, що то даішники, плюнув та пішов: «робить що хочете». Але його схопили за руку, намагалися скрутити, одягнути наручники. Василь став чинити опір... Потім Василя Пирога звинуватили в супротиві законним вимогам правоохоронців, в нанесенні тілесних ушкоджень та, крім того, двом потерпілим інспекторам ДАІ забаглося, щоб він виплатив кожному по 80 тисяч гривень моральної шкоди - за образи і відірвані погони. Коли ще тривали суди, за аналогічні правопорушення була амністія. Василю Пирогу пропонували «щиросердно покаятися», отримати строк, та й одразу ж вийти на волю за амністією. Але він відмовився, адже вини за собою не відчував. І хоча Апеляційний суд Херсонської області визнав його винним, а вирок набрав чинності, боротьба не закінчилася – Василь Пиріг подав касаційну скаргу, а ще планує звернутися до Європейського суду з прав людини. Тому й не казав, що вирок вже винесено.

- Ви ж про мене усе знаєте, я від вас нічого не приховував, - звернувся до односельців депутат. - Кожен тоді міг опинитися на моєму місці. А з нашими продажними судами домогтися справедливості дуже важко.  А пам’ятаєте, як ті даішники лютували,  знущалися над всіма? Ви ж ще тоді до мене підходили та дякували, що я їм пики начистив!

А ще нагадав, як всім селом захищали голову сільради Віктора Маруняка від свавілля правоохоронців, що виконували замовлення районної влади.

Тоді керівництво району «дарувало» гектари земель під особисті селянські господарства чи сінокосіння, а насправді розпродавало на підставних осіб острови, протоки, пляжі навколо села.  Віктор Маруняк намагався захистити землі, писав скарги в різноманітні інстанції, в міліцію, в прокуратуру. Але, щоб він «не заважав», проти нього сфабрикували кримінальну справу за хабар та запроторили в слідчий ізолятор. Майже все село тоді приїхало протестувати під стіни облдержадміністрації і домоглися, щоб голову сільради відпустили під заставу. Але призначили заставу на той час шалену  - 17 тисяч гривень.  Втім, це людей не розхолодило, зібрали гуртом ці гроші  і визволили свого голову. Слідство та судові процеси тяглися декілька років. І весь цей час обласна та районна влада тиснули на громаду, що треба обрати іншого голову сільради, адже «цей» - звинувачується в тяжкому корупційному злочині. Проте старозбур’ївчани його навпаки переобирали на новий строк. І так само «вперто» їздили на всі суди, поки справа проти Віктора Маруняка не розвалилася.

Після такого нагадування старозбур’ївчани  замислилися. 

Голова сільради Віктор Маруняк ставить питання на голосування.

В результаті  рішення не прийняли, не вистачило голосів, деякі депутати - утрималися. І це при тому, що останнім часом Василь Пиріг у сільраді, як «п'яте колесо воза», адже потрапив під вплив людей, помічених в проросійській пропаганді, що перешкоджають процесу децентралізації.

На наше питання, а як далі будуть працювати з Пирогом, депутати відповідали з ледь помітною посмішкою: «І не таке переживали. Та й опозиція ж має бути, так навіть - веселіше!»

Ще чим нагадують толоку сесії Старозбур’ївської сільради  - там немає байдужих. Там люди на сесіях не дрімають. Там немає тих, хто дбає про свою користь, чи то про власний бізнес, там ніхто не лобіює чиїсь проплачені інтереси. Там не використовують «трибуни», щоб попіаритися. Там люди щирі, активні та відповідальні. Бо об’єднані однією-єдиною метою - зробити кращим життя рідної громади.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів