Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Без фільтрів та дозволу: завод-забруднювач і не думає припиняти роботу

Поширити:
19 вересня 2019 11:36
1,275

Жителі мікрорайону Острів вже два місяці потерпають від хімічного смороду й пилу, який щодня вкриває товстим шаром їх подвір’я. Дуже швидко люди виявили, що джерелом забруднення є підприємство ТОВ «Завод Мікрон» біля річки Кошової, який виготовляє сухі будівельні суміші.

Потім були пікети під стінами підприємства та  емоційні спроби домовитися з його керівником  Костянтином Томіліним про припинення викидів пилу. Під час однієї такої зустрічі активісти дізналися:  «Мікрон» працює без жодних дозвільних документів.

До протистояння містян із заводом-забруднювачем долучився міський голова Херсона Володимир Миколаєнко. Мер 21 серпня запросив на нараду активістів, керівників профільних комітетів, представників ДСНС, поліції та очільника заводу. Підсумок наради такий: підприємство повинно припинити діяльність допоки не отримає усі необхідні документи - оцінки впливу на довкілля (ОВД) та висновок з дотримання будівельних норм для модернізації виробництва. Керівник підприємства пообіцяв поставити фільтри на трубу, яка викидає в повітря хмари пилу, а доки цього не буде зроблено, виробництво не працюватиме. Дедлайном встановлення фільтрів оголосив 14 вересня. Але після наради підприємство продовжило  працювати, ніби нічого й не сталося. За словами місцевих жителів, буквально через пару днів Острів знову був під пиловою завісою. Це зафіксували мешканці навколишніх будинків за допомогою зйомки з квадрокоптера.

«Дітей 2-го вересня повели до школи й бачили стовп пилу над трубою. Третього вересня завод так само працював і труїв нас весь день. Фільтрів досі немає. Власник підприємства просто набрехав!» – обурюються містяни.

Коли вітер дме на степову зону – неприємний запах і пил не дошкуляють. А коли повертає у бік житлових будинків – потерпають усі, а особливо діти, алергики та астматики. Вже 5-ро людей звернулося до лікарів із загостренням хронічних хвороб і алергічними висипами на шкірі. Хворі кажуть,  занедужали, коли горезвісне підприємство почало працювати. А  ще тверді фракції можуть викликати і онкозахворюваня. Після того, як Костянтин Томілін порушив обіцянку і не припинив роботу заводу, біля «Мікрона» знову було гаряче – до мітингуючих вийшов представник керівництва підприємства, якого ледь не побили обурені громадяни. 

Постає питання, як протидіяти злочинному недбальству підприємців? Активісти, серед яких переважно місцеві жителі, збирали підписи до Держекоінспекції, але ніякої реакції від відомства не отримали.  

Наразі активісти звернулися за допомогою до директорки Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоменеджмент Груп» Вікторії Коваленко, від неї хочуть почути поради,  як діяти в цій непростій ситуації.  Вона пояснює:

По-перше, дане підприємство («Мікрон») повинно мати дозвіл на виробництво. Якщо не має дозволу на роботу з цими речовинами та на виготовлення  сумішей, - воно не має права працювати взагалі. В нас є екологічна інспекція, яка має контролювати цю діяльність. Вони є контролюючим органом, що може заборонити їм працювати. Зараз у інспекції забрали ці повноваження, тому що їх скорочують та об’єднують у регіональні філії і саме тому  ми зараз не можемо їх повноцінно задіяти. І на жаль, в них немає акредитованої лабораторії, яка може взяти зразки пилу і перевірити його склад на токсичні речовини. Державна екоінспекція лиш уповноважена виходити на планові перевірки, але підприємство має право відмовитися навіть від них.  

Перше, що порадила експертка,  писати скарги від фізичних осіб в обласну державну адміністрацію. Скарга - це офіційний лист  і  коли такі скарги потрапляють в адміністрацію, вони стовідсотково знаходять свого адресата, тобто потрапляють у ті служби, які займаються екологічними питаннями. Наприклад, один зі структурних відділів Держпродспоживслужби займається визначенням меж санітарної зони підприємства, і чи взагалі ця зона була витримана. По-друге дозвіл, на роботу підприємства після отримання результатів досліджень видає Департамент екології та природних ресурсів і таким чином теж має важелі впливу на цей завод. Департамент може їх «змусити» контролювати  викиди і, нарешті, поставити  фільтри.

Ще одним важливим кроком є звернення до лабораторії при Міністерстві охорони здоров’я, яка сертифікована і акредитована, в тому числі  і на вимірювання меж санітарної зони і на межі житлової забудови. Ця лабораторія розташована біля лікарні ім. Тропіних. Але доведеться сплатити   за вимірювання. Більш того, згідно з наказом №173 МОЗ України,  такі об’єкти повинні розташовуватися не ближче, ніж 100 м. від житлових районів. А цей завод побудований доволі близько від житла.

Упродовж цих 2 місяців активісти зверталися і до прокуратури. Там їм відмовили у порушені кримінальної справи проти власника та директора заводу, оскільки згідно зі ст. закону України про прокуратуру, її органи  не уповноважені наглядати за дотриманням законів органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх посадовими та службовими особами.

На початку вересня представники СБУ самі звернулися до активістів і запропонували написати їм відповідні заяви. Тож до СБУ Херсонщини надійшло 5 заяв від херсонців.  Досі жодної звістки про те, як просувається справа і чи ведеться якась робота у цьому напрямку невідомо. 

Окрім міського голови  прокуратури та СБУ, активісти зустрічалися із головою Херсонської облдержадміністрації Юрієм Гусєвим та начальником Департаменту екології та природних ресурсів. Губернатор обіцяв допомогти – напрацювати план заходів та створити ініціативну групу.

Під час обговорення цієї проблеми з експерткою «Екоменеджмент Груп» у активістів виникло багато ідей щодо боротьби із заводом, який працює без фільтрів та дозволу. Хтось пропонував зібрати підписи для колективного позову проти держави із звинуваченням у некомпетентності та бездіяльності, хтось наполягав на встановленні білборду з викривальною інформацією про діяльність заводу в Корабельному районі.

А поки активісти шукають кошти на платіж за вимірювання меж санітарної зони навколо заводу та чекають реакції від губернатора й начальника Департаменту екології та природних ресурсів, ТОВ підприємство «Завод Мікрон» продовжує псувати життя мешканцям Корабельного району.

P.S. Виготовлення цього матеріалу в рамках проекту «Місцева демократія» стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів