Похмурий, але й іронічний. Не публічний, але в топі найвпливовіших людей світу за версією журналу Time. А також на верхівці електоральних вподобань українців. Це все про Головнокомандувача Збройних сил України, 49-річного генерала Валерія Залужного, пише BBC News Україна.
Попри те, що з початку повномасштабного вторгнення Росії український командувач не дає інтерв'ю ЗМІ, важко сказати, що його персона є "terra incognita" для широкої громадськості.
Його біографія відома. Закінчив військовий виш вже за часів незалежної України, а не СРСР. Поступово йшов сходами військової служби нагору, не перестрибуючи сходинки. Спочатку заступник командира бригади на Львівщині, згодом - очільник військового формування на Волині.
З початку бойових дій на Донбасі обіймав посади в штабі українського угруповання військ.
В липні 2021 року за рішенням президента Володимира Зеленського став Головнокомандувачем ЗСУ.
На нього поклали завдання за пів року підготувати країну до вторгнення з боку північного сусіда і відбити напад. На думку багатьох західних експертів, поки що це йому успішно вдається робити.
Стрімкі та зухвалі операції ЗСУ, як, наприклад, оборона Києва і звільнення Харківщини, вже вивчають і аналізують в провідних арміях світу, беручи їх за зразок сучасної військової науки.
Зрозуміло, що військові дії розробляються не одноособово Залужним, а керівництвом генштабу на чолі з генералом Сергієм Шапталою. Він обійняв свою посаду одночасно з Залужним - в кінці липня минулого року.
Безпосередньо в Главкома є два заступники: генерал-лейтенант Євген Мойсюк і генерал-полковник Микола Балан.
Євген Мойсюк, 43 роки, відомий як колишній командувач десантно-штурмових військ, а до того - командир 81-ї аеромобільної бригади і комбат десантно-штурмового батальйону 25-ї бригади.
Його підрозділи і особисто Мойсюк виконували найскладніші завдання на ділянках фронту Донбасу в 2014-15 роках: Савур-Могила, Амвросіївка, Донецький аеропорт. Зараз саме Мойсюк разом з міністром оборони Олексієм Резніковим зазвичай бере участь в засіданнях так званої групи "Рамштайн", де західні партнери України обговорюють питання надання зброї для ЗСУ.
Євген Мойсюк
В іншого заступника Залужного - 53-річногоМиколи Балана - майже вся професійна кар'єра була пов'язана не з ЗСУ, а з Національною гвардією (а до того - Внутрішніми військами МВС). Він був керівником Кримського управління ВВ МВС, а під час окупації Криму росіянами не зрадив присязі та вивів свій підрозділ з півострова. На материковій Україні став заступником командувача новоствореної Нацгвардії. Воював на Донбасі.
З червня 2019 до кінця січня поточного року очолював Національну гвардію. Залишив посаду після трагічної історії з розстрілом нацгвардійців на заводі "Південмаш".
Окрім того, ще з минулого року тягнеться шлейф кримінальної справи, де підозрюваним є його товариш, колишній заступник керівника Кримського управління МВС Микола Федорян.
Микола Балан
Його затримали два роки тому на адмінмежі з Кримом українські правоохоронці за підозрою в держзраді.
В телефоні затриманого знайшли переписку з генералом Баланом, згідно з якою очільник Нацгвардії начебто допомагав товаришу і його родичам перетинати кордон з окупованим півостровом. Наразі справа Федоряна слухається в суді, він перебуває під арештом, а чинному заступнику Головнокомандувача ЗСУ жодних підозр не висували.
З радниками, штатними і позаштатними, Валерія Залужного ситуація більш заплутана.
Восени минулого року колишній очільник "Правого сектору" і командир Української добровольчої армії Дмитро Ярош публічно повідомив, що Головнокомандувач призначив його своїм радником і навіть продемонстрував посвідчення.
Дмитро Ярош 2 листопада 2021 року виклав фото з Залужним і написав, що став його радником
Однак в генштабі згодом повідомили, що 20 листопада 2021 року Залужний взагалі скасував інститут позаштатних радників і створив замість них громадські експертні групи.
Крім того, вже навесні цього року під час повномасштабної війни ветеран американської армії Ден Райс заявив, що є спеціальним радником Главкома ЗСУ. В цій якості він дав вже два інтерв'ю державному інформаційному агентству "Укрінформ".
В них він, зокрема, із захопленням розповідав про особистість Залужного.
"Я вважаю, що генерал Залужний - дивовижний лідер, і ви можете бачити цю дисципліну в армії. Я працював із військовими по всьому світу, навчався в Академії Вест-Пойнт, тричі був у військових відрядженнях в армії США, тому я можу помічати певні речі", - так охарактеризував його Ден Райс.
"Я мав із генералом Залужним двогодинну бесіду і, занурившись у його минуле та у перебіг цієї війни, знайшов його історію абсолютно дивовижною. Але я також розмовляв із командирами - всі вони обожнюють його", - додав він.
Райс також сказав, що як радник Главкома ЗСУ він також інспектував лінію фронту на Донбасі.
Крім того, на початку вторгнення 24 лютого Залужний оприлюднив фото роботи в генштабі зі своїм попередником - генералом Віктором Муженком - і подякував йому за "підтримку і безцінний досвід". Це дало підстави для розмов, що Муженко нібито став радником нового командувача української армії.
Залужний і Муженко разом працюють над картами, 24 лютого 2022 року.
Однак у відповіді на запит ВВС з проханням надати перелік усіх штатних радників Залужного, в генштабі відповіли, що з 1 жовтня поточного року цей інститут теж скасований.
Натомість замість радників у Залужного з'явилися посади головних консультантів. Цих осіб усього 7 і серед них немає ні Дена Райса, ні Дмитра Яроша, ні Віктора Муженка.
ВВС розбиралась, хто ті люди, які зараз надають консультації Головнокомандувачу українського війська.
За напрямком "політика" головним консультантом є 60-річний Віктор Назаров. Це відомий український воєначальник доволі складної долі.
Генерал-майор Назаров є земляком Залужного, обидва народились в Новоград-Волинському на Житомирщині, і обидва працювали на штабних посадах в зоні АТО на Донбасі.
Назаров тривалий час був заступником начальника головного оперативного управління генштабу, а з початком війни на Донбасі в 2014 очолив штаб АТО, тобто відповідав за планування всіх військових операцій.
Генерал-майор Віктор Назаров
Однак, саме на цій посаді сталася подія, яка суттєво змінила долю генерала. В ніч на 14 червня 2014 року проросійські бойовики збили український літак Іл-76МД над аеропортом Луганська. Загинули 49 українських військових.
Вже через пів року після трагедії правоохоронці затримали Назарова в Києві, йому інкримінували недбалість при плануванні цієї операції. Начебто він не взяв до уваги повідомлення розвідки про перебування біля аеропорту груп бойовиків, озброєних ПЗРК (переносними зенітно-ракетними комплексами).
Свою провину Назаров так і не визнав. "Це взагалі навіть не абсурдне, а ідіотське звинувачення", - так коментував він пред'явлену йому підозру.
Судовий процес над бойовим генералом тривав 7 років. В березні 2017 року Павлоградський суд на Дніпропетровщині засудив його до 7 років за ґратами за службову недбалість. Цей вирок в грудні 2020 підтримав апеляційний суд. Однак, 21 травня 2021 року Верховний суд скасував ці рішення і заявив, що колишній начальник штабу АТО не вчиняв кримінального правопорушення.
Слід зауважити, що протягом усього розгляду на підтримку Назарова публічно висловлювались українське військове командування і західні колеги, зокрема екскомандувач американської армії в Європі Бен Ходжес.
Крім Назарова за напрямком "політика" Валерія Залужного консультує Едуард Щеглов.
Йому 57 років і його політичне життя пов'язане з Одесою. Він був найближчим соратником колишнього мера міста Едуарда Гурвіца і навіть очолював список його партії на останніх місцевих виборах.
За часи мерства Гурвіца (2005-2010) Щеглов був депутатом Одеської міськради і очолював управління інформації в міськраді. На цій посаді запам'ятався проукраїнськими діями і заявам, наприклад, на підтримку зносу пам'ятника Володимиру Леніну в центрі Одеси.
За напрямками "безпека" головними консультантами Залужного є Сергій Боровий і Володимир Мєчов.
Перший є ветераном Управління державної охорони (УДО). Це спеціальна силова структура, яка відповідає за безпеку перших осіб держави.
50-річний Володимир Мєчов зараз займається бізнесом і є головою "Всеукраїнської асоціації вендінгу" (це продаж товарів і послуг через торгові автомати). Також, за даними держреєстрів, він є засновником чи керівником кількох будівельних компаній і фірм з продажу нерухомості.
Входив до складу ради підприємців при Кабінеті Міністрів.
Однак Мєчов має і військове минуле. Він, як і Назаров, закінчив Київське військове командне училище і має досвід служби в ВДВ (високомобільних десантних військах).
Особливо тісні стосунки в нього склалися з 79-ю аеромобільною бригадою, що дислокується в Миколаєві.
Зокрема, в червні 2019 року він виклав на своїй сторінці в фейсбуці фото зі своїми друзями - колишніми бійцями 79-ї бригади: полковником Валерієм Гудзем (загинув 12 березня 2022 року), генералом Юрієм Галушкіним (колишній командувач ВДВ і сил тероборони) і Героєм України, капітаном Валерієм Чибінеєвим (загинув 3 березня 2022 року).
Є в Мєчова і фото з Валерієм Залужним. Главком ЗСУ на світлині з Мєчовим і Валерієм Чибінєєвим на врученні останньому відзнаки почесного громадянина Бердянська 18 лютого 2022 року.
Володимир Мєчов (справа) і Валерій Чибінєєв (посередині) з генералом Залужним, 19 лютого 2022 року.
Однак справжнім захопленням Володимира Мєчова є карате.
Він займається сам і тренує учнів в школі бойових мистецтв в Києві, а також очолює компанію, що продає екіпіровку для карате. Мєчов навіть записав і виклав на ютуб відео зі своїм майстер-класом по карате на "скляному" пішохідному мосту в Києві.
Майстер-клас з карате від Володимира Мєчова на "скляному мосту" в Києві, вересень 2019. Через три роки Росія обстріляє ракетами цей міст.
За економічним напрямком головним консультантом Залужного є Оксана Шерстюк.
Вона є фінансистом з понад 20-річним досвідом, ексдиректором операційних департаментів банків України, а також експертом з міжнародних стандартів обліку, комплаєнсу та оцінки ризиків.
За напрямок "забезпечення" відповідає 48-річний Сергій Мельник. В період 2019-2021 років він був керівником лікувально-оздоровчого санаторію "Жовтень", що майже 50 років функціонує в елітному передмісті Києва - Конча-Заспі. Він є одним з найбільших реабілітаційних центрів України, де зокрема проходять оздоровлення учасники бойових дій.
Станом на 2021 рік активи санаторію оцінювались в майже 22 млн гривень, а річний дохід складав 13 млн гривень.
Сергій Мельник
Мельник залишив посаду директора санаторію наприкінці 2021 року, а вже на початку поточного було розпочате судове провадження про банкрутство "Жовтня".
Цю процедуру ініціювали електро- і газопостачальники, які вказують на багатомільйонну заборгованість санаторію перед кредиторами. Розгляд справи ще не завершено.
В грудні 2019 року в інтерв'ю ЗМІ Сергій Мельник казав, що землі санаторію доводиться захищати від "рейдерів", що поклали око на велику територію "Жовтня" в елітному селищі на березі Дніпра.
"Кожен день хочуть зайти інвестори, так звані рейдери, кожен день відбиваєшся. Знаєте, скільки сотка землі коштує в Конча-Заспі? Тож дуже важко втримати таку локацію", - казав він.
Ким зараз працює Мельник після звільнення, невідомо, однак в його фейсбуці місце роботи вказано ЗСУ (Збройні сили України).
За стратегічні комунікації в команді Залужного відповідає Людмила Долгоновська, 35 років.
Вона є кандидатом філософських наук і співзасновницею громадської організації "Мережа захисту національних інтересів "АНТС".
Це об'єднання вказує своїм завданням "суб'єктивізувати Україну як лідера регіону і "м'яку" силу, трендсеттера демократичних перетворень на пострадянському просторі". Головою правління "АНТС" є колишня депутатка і ексочільниця парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко.
Під час роботи в парламенті Долгоновська була її помічницею. До цього в 2016-2018 роках вона очолювала управління стратегічних комунікацій Луганської обласної державної адміністрації. На той період ОДА очолював Юрій Гарбуз.
Людмила Долгоновська
З 2020 року Долгоновська працює над стратегічними комунікаціями в апараті Головнокомандувача ЗСУ.
В коментарі для журналу Time Валерій Залужний зізнався, що в професійному плані вважає своїм вчителем нинішнього військового опонента - керівника російського генштабу Валерія Герасимова.
Щодо інших джерел натхнення, то на прохання ВВС в апараті Головнокомандувача повідомили, що Залужний з дитинства надихався книгами з історії воєн і вивчав їх:
"Військова історія - це його захоплення з дитинства. Військова справа - це його життя".