Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як Херсон хотіли позбавити статусу губернського міста

Поширити:
08 жовтня 2021 05:30
2,861

У 1803 році Херсон отримав статус губернського міста. До складу новоствореної адміністративної одиниці входили Одеська, Миколаївська області, частини Херсонської та Кіровоградської областей, а також східна частина Молдови.

Доволі парадоксальне рішення - зробити центром Херсон, який перебував на краю губернії. Існує багато різних версій, чому так сталося. Одні кажуть, що відсутність теплих квартир для чиновників стала причиною, інші -  потужний землетрус 1802 року. Не всім подобалося, що центр губернії розташований так віддалено. Постійно піднімали питання про перенесення всього управління краю до Миколаєва або Одеси.  

Найбільшу активність у цьому проявляло губернське земство, яке у 1867 році на своєму засіданні вирішило запропонувати перенести «пристутственные места» з Херсона до Одеси. Доволі цікаво вони аргументували свою позицію: «неприятности и неудобства, которым подвергаются гласные, приезжающие в Херсон, по неимению в нем удобного помещения, так что чрез это гласные рискуют даже своим здоровьем» (Херсонское губернское земское собрание. Сессия четвертая (1-го – 14-го ноября 1867 г.). – Херсон, 1868. – C. 62). 

Потім ще і ще земське зібрання ставило питання все ж таки перенести все управління до "Південної Пальміри": "Чрезвычайное земское собрание решило хлопотать о скорейшем разрешении вопроса о переводе в Одессу губернского центра из Херсона"

У 80-х роках XIX століття міська влада та місцеве земство настільки були стурбовані цим, що відрядили делегатів до столиці Російської імперії: "Одесский Вестник передает, что на днях выезжает в Петербург херсонская депутация, с городским головой во главе, для ходатайства об оставлении Херсона губернским городом. Возвращавшееся на днях в Херсон лицо, ездившее в Петербург, передает, что вопрос этот, столь волнующий херсонских жителей, решен будто бы уже в благоприятном для Херсона смысле, но другие слухи не подтверждают этого известия".

Але імператор Олександр III не підтримав ініціативу губернського земства, і наше місто залишилося у своєму статусі ще на кілька десятиліть. Тільки у 1921 році Херсонська губернія була перейменована на Миколаївську. Потім ми були в складі Одеської губернії та області. А вже у 1944 році стали самостійною адміністративною одиницею – Херсонською областю. Хоча територіально наш регіон суттєво змінився.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів