У Херсоні ще з мирних часів є проблема безпритульних тварин, а насамперед – собак, які іноді збираються в зграї та впадають в агресію. За час війни кількість чотирилапих безхатченків збільшилася, адже на вулиці опинилося чимало хатніх тварин, кинутих господарями, що виїздили. А після повені, спровокованої підривом Каховської ГЕС, їх стало ще більше.
Катерина Дубовик – власниця двох вівчарок, одну з яких вона врятувала від утоплення. Вона розповідає, що в місті давно існує проблема з бродячими собаками. Деякі тварини втекли під час обстрілів і так і залишилися на вулиці. Чимало собак вивезли із зони підтоплення.
Катерина згадує, що чотирилапих постраждалих від повені рятували волонтери та звичайні люди. Передавали корми та ліки, переказували гроші притулкам, хтось забирав покинутих тварин до себе. Чимало собак і котів прилаштували до притулків по всій Україні, але в місті досі повно бродячих тварин.
Зазвичай у мирні часи собак організовано відловлювали. Та зараз цього не робиться. Собак було багато й до підтоплення, а після підтоплення стало дуже багато. А їх треба стерилізувати, адже в момент тічки вони бувають дуже агресивними.
Ветеринарний лікар клініки Зооімперія Олександр Шевченко розповідає, що після підриву Каховської ГЕС на території Херсонщини виникла загроза поширення лептоспірозу, чуми тварин та сказу. Лептоспіроз і сказ – небезпечні для людей хвороби – передають щури та миші. Завдяки фінансовій допомозі компаній “Нова Україна”, “Usava”, “UAnimals” “Four Paws” та донатам небайдужих людей, клініка проводить безплатну стерилізацію та щеплення домашніх і безпритульних тварин комплексними вакцинами та вакцинами від сказу. У червні вже стерилізували та щепили понад 500 тварин.
Вакцинами, що містять у собі штами чуми, лептоспірозу та сказу планують щепити близько 2000 тварин, щоб унеможливити поширення інфекцій.
За словами Олександра, лиси, здичавілі собаки й коти нині пересуваються містом і передмістям ближче до рік, де багато мертвої риби, мертвих тварин і поїдають це все.
Наразі в декількох районах Херсона та передмісті вже зафіксовані випадки нападу диких лисів на домашніх тварин, бо на період потопу та бойових дій відстріл диких тварин та вакцинація, яку раніше проводили болісно (введення великих доз), не проводилися.
ОНОВЛЕНО. Клініка “Зооімперія” працює з 9-17 у всі дні тижня, окрім понеділка. Залежно від обставин, іноді бувають і додаткові вихідні дні.
Контактні номери:
Безплатно надаються послуги стерилізації та вакцинації тварин.
Про вилов безпритульних тварин поговорили з виконувачкою обов’язків директора МКП «Гарантія» Тетяною Черствою.
За її словами, першочергово підприємство було розраховано на вилов безпритульних собак, яких стерилізували, вакцинували та чипували. Після того тварин відпускали на місця, де вони були виловлені.
МКП Гарантія поступово відновлює свою діяльність після деокупації, але виконувати повний спектр дій наразі немає можливості.
Ми виїжджаємо за можливості за заявками, відловлюємо тварин там, де можемо, і потім намагаємося їх прилаштувати, – розповідає очільниця "Гарантії".
За її словами, першочергово в підприємстві реагують на заявки людей, які евакуюються, або тих, кому потрібна тимчасова перетримка для їхніх улюбленців. Забирають і тих тварин, чиї господарі виїхали й кинули підопічних напризволяще.
У підприємства МКП Гарантія є власний притулок. У ньому зараз перебувають тварини, господарі яких постраждали від підтоплення й поки що не мають можливості забрати улюбленців додому. Усього прихисток знайшли – 24 собаки, десять цуценят одна черепаха та десяток курей.
Близько чотирьохсот тварин, зокрема, і свійських – кіз, кролів та інших, з допомогою волонтерів відправляли до притулків Миколаєва, Києва, Харкова, Дніпропетровська та Одеси, або передавали людям, охочим прихистити тварину.
Наразі підприємство працює над ліквідацією наслідків затоплення, а саме, займається утилізацією трупів загиблих тварин.
Для цього розробили спеціальну програму. У нас уже є утилізатор, але його ще потрібно правильно встановити, згідно з юридичною документацією та екологічними вимогами, ми над цим працюємо, – звітує Тетяна.
Утилізація повинна зменшити ризики поширення різних інфекцій, але всі проблеми, пов'язані з безпритульними тваринами, вона не вирішує. Тим часом тварини, які народилися чи опинилися на вулиці, без організованої стерилізації виведуть нове покоління чотирилапих безхатченків.
Нагадуємо, що зробити щеплення від сказу можна в державних ветеринарних клініках.
Херсонці розповіли Медіаплатформі "Вгору" історії своїх улюбленців, які разом із ними пережили катастрофу.