Минає останній тиждень Великого посту, скоро церковні дзвони по всій Україні сповістять Світле Христове Воскресіння – Великдень. Цього дня православні зазвичай збираються за святковим столом поділити радість Воскресіння з близькими. Традиції святкування Великодня в різних регіонах України мають свої відмінності. Розповідаємо, як Великдень відзначали на Херсонщині за часів сивої давнини, і які традиції збереглися до сьогодні.
За допомогу в підготовці матеріалу, медіаплатформа “Вгору” дякує херсонській етнографині, старшій науковій співробітниці Херсонського обласного краєзнавчого музею Марині Аскуравій.
Традиції святкування Великодня в різних областях України описує етнограф, письменник і фольклорист Олекса Воропай у нарисі "Звичаї нашого народу". Є там і згадка про те, як святкували Великдень на Херсонщині. Цікаво, що деякі маловідомі звичаї, побутували лише в нашому краї. Але про це згодом.
Скрізь по Україні свято розпочиналося з урочистого богослужіння.
Щойно починали дзвонити до заутрені, з усіх кінців села чи міста люди поспішали до церкви. Дітей брали з собою. Кому не вистачало місця в церкві, той залишався в церковному дворі до кінця служби.
Після утрені бабусі ходили на могили “христосуватися” з померлою ріднею.
Великдень 1910 в Херсоні. Зі сторінки сайту “Моє місто – Херсон”
По завершенню літургії, коло церкви або в притворі освячували великодні кошики. Туди зазвичай клали паски, сир, яйця, масло, сало та ковбаси. Колись давно яйця святили очищеними, щоб не топтати свячену шкаралупу, якби вона впала на землю. Кістки зі “свяченого” м’яса закопували в полі – «щоб град посівів не побив».
За словами етнографа Олександра Терещенка, під вагою великодніх наїдків та напоїв гнулися столи, і частування не прибирали протягом цілого тижня.
Ось як описує великоднє застілля заможної родини, посилаючись на спогади Терещенка, Олекса Воропай:
На великодньому заході Херсонського краєзнавчого музею. Фото зі сторінки Херсонського краєзнавчого музею
Забавлялася так не тільки молодь, а й дорослі, одружені чоловіки. Жінки й дівчата до ігор не долучались.
Найчастіше грали в «навбитки», в «котка» та в «кидка». Гра «навбитки» дійшла й до наших днів. Один гравець тримає крашанку носком догори, а другий б’є її носком свого яйця. Потім другий б’є по кушці – протилежному кінці. Чия крашанка розіб’ється з обох кінців, той програв. Він має віддати свою крашанку переможцеві.
А ось як грали в «котка». З похилого місця котили яйця, намагаючись робити це так, щоб попасти своєю крашанкою в крашанку партнера по грі. Хто частіше попадав, той більше виграв.
У грі в «кидка» один з партнерів клав дві крашанки на такій відстані одна від одної, щоб поміж ними не могло прокотитися яйце, а другий партнер ставав на відстані одного сажня і кидав свою крашанку. Якщо вдалося влучити одночасно в обидві – виграв, а як лише в одну чи взагалі промазав – то програв.
Гра в крашанки. Фото зі сторінки Херсонського краєзнавчого музею
У великодній понеділок селяни ходили один до одного христосатися, обмінювалися крашанками та носили гостинці. Традиція ходити з частуванням до рідних, знайомих, повитух та священників дуже давня й має язичницьке коріння. Такі гостинці у давнину називали “волочільним”, а тих, хто їх приносив, – волочебниками. Частіше волочільне носили діти.
Великодній понеділок називали ще й “обливаним”. За стародавнім звичаєм, в цей день хлопці обливали дівчат водою, і отримували від них за це крашанки. Традиція обливати когось або самого себе на Великодньому тижні пов’язана з весняним очищенням водою.
На третій день українці зазвичай ходили до корчми, і там з музикою та веселощами «відпроваджували свята».
Великодня листівка з колекції Херсонського краєзнавчого музею