Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Херсонські плавні. Найбільша природна ділянка Дніпра, дачі та окупація

Vgoru
Автор
Поширити:
15 квітня 2023 15:00
4,335

Херсонські плавні – це найбільша природна ділянка Дніпра не затоплена водосховищами. Тут є багато видів, які включені в Червону та Зелену книги України, а також охороняються на міжнародному рівні. Дачі херсонців також додають колориту. Нині частина цієї території окупована, а війна завдає значної шкоди природі. Ми розпитали Івана Мойсієнка, завідувача кафедри ботаніки Херсонського державного університету, про унікальність цієї місцевості та відновлення території після перемоги.

Такої кількості пожеж у плавнях не було з Другої світової війни

Мойсієнко розповідає, що плавні на Херсонщині горять щороку, але стільки пожеж не було з часів Другої світової війни. Вигоріло від 70% до 80% Національного Нижньодніпровського природного парку. Тут  зростають 350 видів, які охороняються законом.

Але не пожежі, а саме вибухи становлять найбільшу загрозу. Бо гине оглушена риба, а птахи не можуть гніздуватись.

Пожежа у плавнях. Фото Суспільне Херсон, березень 2023 року

Науковець каже, що непростий ландшафт заважає росіянам завдати ще більшої шкоди природі:

“Якщо порівнювати, наприклад, з Національним природним парком “Кам'янська січ”, то там по всій території підбиті гармати й танки, можна натрапити на боєприпаси, міни, бо це суходіл, це степи, там всюди можна проїхати. А тут все-таки болота, і в плавнях не поїздиш так просто, то це трошки їх рятує”.

Херсонські дачні масиви – грандіозні

Мойсієнко вважає, що херсонські плавні особливі не тільки з точки зору природи, але ще й тому, що там розташована велика кількість дач. На херсонських островах побудовані тисячі будиночків для відпочинку.

“Вони розташовані переважно вздовж берегів. І це своєрідна Венеція. Ніде немає такого масиву плавнів і такого масиву дач. І мені здається, що це саме наша “фішка” херсонська”.

Херсонські дачі. Архівне фото 

Зараз херсонські дачі розграбовують і нищать російські військові. Мойсієнко розповідає, що його дачу також пограбували.

“Із жовтня ми не маємо ніякої інформації. Знаємо, що російські військові її пограбували, а потім, як був підірваний міст, то вже ніякої інформації немає. Але я так думаю, що у більшості херсонців така ж сама ситуація. На жаль, ми бачимо, що там точаться серйозні бойові дії, і є відео, де дачі обстрілюють, дачі горять”.

Після закінчення війни та розмінування території, на думку науковця, саме херсонські плавні та дачі мають стати місцем, яке приваблює туристів.

Про відновлення природи після перемоги

За словами Мойсієнка, зараз говорити про об’єм шкоди, який завдала війна природі, можна тільки в загальних рисах. Дослідити це питання повною мірою можна буде тільки після завершення бойових дій.

Плавні після пожеж можуть відновитися швидко, але є місця, де людині доведеться докласти зусиль, аби допомогти природі.

“Якщо це серйозні пошкодження, такі як будівництво якихось фортифікаційних споруд або великі вирви від вибухів снарядів, бомб, то такі місця можуть десятки років відновлюватися. У деяких випадках вони ніколи не відновляться самостійно, тобто ми повинні будемо допомогти їм”.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів