Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Чи готова Нововоронцовська громада до зими? Проблеми та виклики

Поширити:
23 січня 2024 16:20
1,430

Нововоронцовська територіальна громада розташована в Бериславському районі Херсонської області на березі вже колишнього Каховського водосховища. Населені пункти громади постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС і вже другий рік потерпають від обстрілів російської армії.

Про комунікацію з населенням, забезпечення громади, проблеми та їх вирішення журналісти Медіаплатформи “Вгору” розпитали голову Нововоронцовської сільської військової адміністрації Андрія Селецького.

ФАПи працюють, генератори та резерв палива є

За словами Андрія Селецького, зараз у громаді проживає близько 6600 мешканців. Це майже наполовину менше, порівняно з довоєнними цифрами: на перше січня 2022 року – 13 тисяч. Щоправда, за уточненням глави адміністрації, ці дані приблизні, адже офіційного перепису давно не проводили.

Усі 10 населених пунктів, що входять у громаду, а це Ленінське, Любимівка, Нововоронцовка, Нововоскресенське, Шевченківка, Петрівка, Трудолюбівка, Хрещенівка, та Осокорівка, більше чи менше постраждали від обстрілів.

Найменшої руйнації зазнало село Нововоскресенське. Адже боїв на його території не було. Постраждала лише тамтешня школа. Її російські військові підірвали, тікаючи від наступу ЗСУ. Пошкоджено ще близько 10 житлових будинків.

Найбільш трагічною для громади є доля Осокорівки. Село майже повністю знищене. За словами Андрія Селецького, руйнація досягає 95 відсотків.

Останнім часом люди, які виїжджали, почали потроху повертатися до своїх домівок. Але Андрій зауважує, що через продовження обстрілів, приплив населення громади незначний.

Наразі від атак ворога періодично потерпають Нововоронцовка, Осокорівка та Хрещенівка. Однак, попри неспокійну ситуацію, голова військової адміністрації переконаний, що громада спроможна пережити зиму з усіма її труднощами й можливі блекаути. Він запевняє: у кожному селі та селищі є пункти незламності, генератори різної потужності, зарядні станції та резерв палива.

В усіх населених пунктах громади, зокрема, й у червоній зоні, працюють лікарні та ФАПи. Медичні установи під’єднані до електропостачання, але мають і генератори для безперебійної роботи.

Крім того, завдяки благодійникам із Гамбурга, вдалося привезти до Нововоронцовки мобільну майстерню на колесах. Це мікроавтобус Фольксваген зі штатним генератором усередині. Якщо в селі вийде з ладу електросистема чи якесь інше обладнання, в автомобілі є необхідні інструменти та деякі матеріали для ремонтних робіт на виїзді.

На сьогодні найбільша проблема з електрикою в Осокорівці, адже село досі перебуває в зоні бойових дій. Тож відновити там електропостачання в повному обсязі поки що неможливо.

Село ще з квітня минулого року знеструмлене приблизно на 40%.

 Ремонтні матеріали для Осокорівки від благодійної організації "Людина в біді"

Люди відмовляються від генераторів

У військовій адміністрації планували надавати селянам генератори, щоб хоча б частково розв’язати проблему відсутності світла.

Але, за словами Андрія Селецького, люди від них відмовляються, бо не хочуть нести відповідальність за надані прилади.

Ми сьогодні можемо дати генератори хоч кожному. Але треба, щоб був відповідальний хтось за ввімкнення й вимкнення. Щоб цей генератор не зіпсувати. Люди брати відповідальність на себе не хочуть, – пояснює Андрій.

Він звертає увагу на те, що у половини села є світло, і люди могли б заряджати телефони в сусідів або, наприклад, домовитися про спільне користування холодильниками. Однак Андрій Селецький стверджує, що дружніх стосунків між селянами чомусь немає. Люди, за його словами, кажуть, що не хочуть випрошувати в сусідів електрику.

Є в громаді й проблеми з водопостачанням. Система водогону застаріла, а з війною її стан тільки погіршився. Старі азбестові труби часто лопаються й підтікають. Ще й після підриву Каховської ГЕС, обміліли свердловини, які подавали воду на Нововоронцовку та Осокорівку. Проблему намагаються вирішити бурінням нових і розконсервуванням старих свердловин, але очільник військової адміністрації скаржиться на бюрократичні перепони під час під’єднання свердловин до електромережі. За ініціативою Андрія Селецького, як альтернативу централізованому водопостачанню в Нововоронцовці відродили 10 старовинних колодязів. Роботи з їх облаштування  профінансувало кілька благодійних організацій. Сім колодязів, вже устаткували ручними помпами, ще три у процесі підготовки.

Окрім того, за словами Андрія, в селищі є осмос з безплатною питною фільтрованою водою, відбувається й видача бутильованої води.

Утім, він скаржиться на нерозуміння й відсутність підтримки з боку селян. Наприклад, на оголошену толоку з розчищення території навколо колодязів прийшло аж дві людини – жінка з дитиною. А на роздачу гуманітарки збігаються всі.

Люди, на жаль, не хочуть бути дотичними до розв'язання проблем. У нас є проблема лівих врізок, є проблема насосів, які забирають воду з системи. А це протизаконно, не можна так, – говорить Андрій.

Один з колодязів

Про допомогу на зимівлю та відновлення пошкодженого житла

Що стосується забезпечення населення громади паливними матеріалами, то наразі мешканці категорії 70+ отримують брикети – приблизно дві, дві з половиною тонни. За словами Андрія Селецького, така допомога надходить через обласну військову адміністрацію та благодійників.

 Сім’ям з дітьми до трьох років і сім’ям з дітьми, що мають інвалідність, видають одноразову грошову допомогу на зимівлю. Виплата – 52 тисячі гривень, виділяється на домогосподарство. А люди самостійно вирішують, в який спосіб обігрівати свою оселю.

Людям старшого віку та людям з інвалідністю у всіх населених пунктах громади допомагають соціальні працівники. Завдяки залученню волонтерських організацій, співробітників соціальної сфери вдалося забезпечити велосипедами, на яких вони дістаються до своїх підопічних.

Власники домівок, постраждалих від обстрілів, отримують допомогу матеріалами від міжнародних благодійних організацій, користуються й програмою Є-відновлення.

Цемент від Хокарс, заміна пошкоджених вікон в Хрещенівському старостинському окрузі

Вже задоволено понад 200 заяв, і люди вже отримали гроші. Виплачуються сертифікати за зруйноване житло на мільйон і більше, – говорить Андрій Селецький.

Крім того, за його словами, громада перебуває в другій черзі державної програми «Пліч-о-пліч» – пілотного проєкту з відновлення.

Буквально наприкінці минулого року Міжнародний комітет Червоного Хреста передав громаді Нововоронцовки будівельні та покрівельні матеріали для ремонту дахів всіх пошкоджених обстрілами багатоповерхівок.

Як повідомив Андрій Селецький, на одній з вулиць мешканці частини будинків змогли самоорганізуватися і вже провели ремонтні роботи.

Покрівельні матеріали для ремонту дахів

Про воєнне життя одного з сіл Великоолександрівської громади читайте в матеріалі.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів