На публічній сторінці у Фейсбуці кандидата у мери Херсона Ігоря Колихаєва з'явився пост, у якому йдеться, що “Послуги Херсонської міської ради мають бути на відстані одного кліка від кожного громадянина”. Стаття з таким самим текстом з заголовком “Херсон потрібно перетворити на «Розумне місто» – Ігор Колихаєв” вийшла і на офіційному сайті партії “НАМ ТУТ ЖИТИ!”, а також на декількох херсонських виданнях.
У пості вказується перелік послуг, що стануть доступним для херсонців. Але всі сервіси й онлайн-послуги, про які йдеться, уже працюють у Херсоні в тій чи іншій мірі.
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
Отже, у пості вказано, що “для херсонців будуть доступні”:
1. Онлайн-карта руху міського транспорту. У Херсоні вже давно працює сервіс EasyWay, додаток якого можна завантажити на смартфон. Він показує, де перебуває будь-який тролейбус, маршрутка, через який час вона буде на вашій зупинці і т.д. Влітку навіть доступна онлайн-мапа річкового транспорту.
2. Мапа проблем міста. Вирішення комунальних проблем онлайн. Цей пункт можна інтерпретувати по-різному, точно важко сказати, про що йдеться. Але, як приклад, у Херсоні доступна “Інтерактивна карта Херсона”, на якій позначено адреси, де проводиться ремонт доріг, ліфтів, покрівель будинків, опалення, вуличного освітлення, реконструкція будівель тощо. Також тут показується, де розташовані камери відеоспостереження, карта тимчасових споруд і т.ін.
3. Повідомлення для городян, наприклад, про відключення водопостачання та електропостачання.
“Херсонський водоканал” публікує на своєму сайті повідомлення про ремонтні роботи, які плануються на найближчі дні, а також щоранку викладає інформацію, у яких будинках буде відсутнє водопостачання через ремонтні роботи на своїй сторінці у Фейсбуці.
На сайті “Херсонобленерго” є окрема вкладка меню “Відключення”, де повідомляється про планові та аварійні відключення електроенергії.
4. Можливість городянам відправляти звернення і повідомлення про інциденти в установи та операторам державних послуг. Майже в кожної установи є “Гаряча лінія” або сайт, де можна залишити звернення. Наприклад, у Державної міграційної служби у Херсонській області є гаряча лінія: (0552) 35-40-56, або ж можна написати під будь яким постом на їх сторінці у Фейсбуці, тут відповідають на питання досить швидко.
5. Електронний будинок. Управління житлово-комунальним фондом.
Тут також важко сказати, що точно мають на увазі, але в усіх установ, які надають комунальні послуги в Херсоні є свої сайти, де можна внести показники лічильника і ваша заборгованість буде розрахована автоматично. Наприклад, на сайті Херсонського Водоканалу та Херсонгазу є особистий кабінет споживача.
Заплатити ж за послуги можна через банківські сервіси, наприклад, Приват24, або Монобанк, куди більшість установ автоматично передають інформацію про заборгованість, якщо ви один раз уже платили через цей сервіс.
6. Послуги на долоні:
- запис до лікаря online. Херсонці можуть скористатися Порталом Пацієнта. Після підписання декларації ви отримаєте електронний ключ від кабінету, де зможете онлайн записуватися до свого сімейного лікаря. На сайті «Херсонської міської клінічної лікарні ім. Є.Є. Карабелеша» можна записатися на прийом до профільного лікаря через Електронну реєстратуру, так само і "Херсонська обласна клінічна лікарня” має Онлайн запис.
- е-черга в садочок. На базі Управління освіти Херсонської міської ради працює Система онлайн реєстрації до дошкільних навчальних закладів Херсонської міської ради.
- запис до соцзакладів online. До “соцзакладів” можна віднести багато установ і про які йдеться - нам невідомо, але, наприклад, Державна служба зайнятості має сервіс “Електронна черга”, де можна записатися на прийом. У Пенсійного фонду є “Портал Електронних послуг”, де можна замовити послуги онлайн або ж записатися на прийом.
- запитання до влади. Надіслати електронне звернення можна як на сайті Херсонської ОДА, так і на сайті Херсонської міської ради.
- електронні петиції є на сайті Херсонської міської ради.
Також записатися на прийом до спеціалістів відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб для отримання адміністративної послуги можна через портал державних послуг - iGov та ще багато інших сервісів, які допомагають в отриманні різних послуг.
Висновок:
Отже, Ігор Колихаєв маніпулює, обіцяючи, що “херсонцям будуть доступні” онлайн-послуги, адже вони і зараз мають можливість скористатися ними. До того ж виникає питання, а наскільки взагалі можливе створення «основного IT – продукту міста – «Смарт СІТІ», який об'єднав би всі ці послуги в одну екосистему, а якщо і можливо, то скільки часу це вимагатиме.
«Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах». За підтримки фактчек-проєкту «БезБрехні».