Підтримати нас

Українців залякуваннями змушують брати російські паспорти. Чому це порушує міжнародне право?

27 липня 2023 13:00
2,485
Поширити:

У липні російська окупаційна влада почала активно розповсюджувати повідомлення стосовно того, що українці на окупованих російською армією територіях мають отримати паспорти Росії. Пропагандисти кажуть, що у протилежному випадку українці будуть вважатись іноземцями на власній землі. Усі ці повідомлення - є пропагандою та викривленням фактів.

Окупаційна влада не дозволяє жителям Херсонської області без російських паспортів, повертатися до населених пунктів, які вони залишили після підриву росіянами Каховської ГЕС. Вона обмежує медичні послуги, які можуть надавати тільки після отримання російського паспорта. 

Існує пряма заборона на примус присягати на вірність країні-супротивнику. Росія як держава-агресор має дбати про населення, яке вона окупувала, проте вона намагається заплутати та ввести людей в оману. Розберімо, для чого це робиться. 

Навіть війна має правила

Будь-яка війна - катастрофа. Але це не означає, що війни не мають правил. Існує міжнародне гуманітарне право (МГП). Воно застосовується всюди під час збройних конфліктів та прописує, як саме мають вестися війни, щоб завдавати менше страждань цивільному населенню та комбатантам, щоб не страждало навколишнє середовище та не руйнувалися пам’ятки. МГП також прописує й поведінку держави, яка окуповує територію іншої під час війни. 

Саме норми захисту населення під час окупації стали відповіддю на жахи окупації часів Другої світової війни та були прописані у різних конвенціях, на яких базується МГП. Через 69 років українці знову на собі відчули тягар окупації. 

Кого захищають Женевські конвенції

Люди в окупації перебувають під захистом IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Цікаво, що ця ж конвенція не забезпечує права росіян та іноземців на окупованих Росією територіях України. 

Тому коли Росія змушує українців брати російські паспорти та відмовлятися від українських, вона намагається розповсюдити свою юридичну систему на захоплених територіях всупереч МГП.

Окупація та обов’язки держави-окупанта

Згідно з МГП, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Те, що Росія контролює територію лівобережної частини Херсонської області та взяла на себе урядові функції, ніким, навіть й Росією, не ставиться під сумнів. Також не має підстав стверджувати, що саме там окупація була завершена, адже вона завершується тільки тоді, коли є:

  • припинення або втрата ефективного контролю (таке було, наприклад, з Херсоном, який деокупували восени 2022 року, 
  • дійсна згода на іноземну військову присутність,
  • політичне врегулювання. 

Нічого схожого не сталося, тому російська окупація триває на частині Херсонської області. 

Які права мають люди в окупації

Українці в окупації мають право на повагу до своєї честі, права на сім'ю, свої  релігійні переконання та обряди, звички та звичаї, а також на захист від будь-якого насильства, від образ та цікавості натовпу. Це все має забезпечити держава-окупант. 

Згідно з Женевською конвенцією, забороняються фізичний або моральний примус, заходи залякування та колективний терор. Та саме це  бачимо в  повідомленнях, які закликають українців брати російське громадянство, щоб не бути затриманими: 

Отже, Росія порушує права жителів окупованих територій та має бути за це притягнена до відповідальності.

Згідно з IV Гаазькою конвенцією про закони і звичаї війни на суходолі, українці в окупації хоча й повинні підкорятися розпорядженням окупаційної влади, вони не мають бути вірними державі-окупанту:

  • Саме тому є порушенням примус українців отримувати російське громадянство згідно зі статтею 45, яка стверджує: “Забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”. 
  • Українці мають право нічого не розповідати про українську армію згідно зі статтею 44 - “Будь-якій воюючій стороні забороняється примушувати жителів окупованої території надавати інформацію про армію іншої воюючої сторони чи про її засоби оборони.

До того ж IV Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни забороняє брати українців на службу в збройних формуваннях Росії (стаття 51). 

Тому  повідомлення від російських пропагандистів є неправдивим, а залучення українців до військових формувань ворога є порушенням правил та звичаїв ведення війни. 

Таким чином, Росія свідомо та навмисно вводить українців в оману, розповсюджуючи подібні повідомлення по її пропагандистських каналах. Це є підставою для порушення справи у майбутньому проти Росії щодо порушення міжнародного гуманітарного права. Такі випадки мають бути зафіксовані та потім передані до суду.  

Якщо ви теж є свідком чи жертвою воєнного злочину Росії, повідомте про це. Напишіть на пошту: tribunal_for_putin@helsinki.org.ua або просто залиште контакти й правозахисники з вами зв’яжуться. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі та покарати винних. З початку повномасштабного вторгнення у рамках ініціативи “Трибунал для Путіна” задокументовано понад 40 тисяч воєнних злочинів Росії проти України. Усі дані документатори вносять у загальну базу, яка оновлюється щодня. Контакти документатора по Херсонські області: +38066 94 56 560.

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Раніше ми розповідали про те, як російські пропагандисти видають текст зі свого грудневого допису як нібито обстріл ЗСУ у червні. 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів