Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

«Історична просвіта» чи виховання манкуртів? Як на окупованій Херсонщині шкільні музеї стають осередками російської пропаганди

Поширити:
05 листопада 2024 16:00
5,368
Відкриття «шкільного музею побєди» в селі Красному. Фото окупаційних ресурсів

Російська влада з літа 2023 року активно відкриває на окупованих територіях Херсонщини «шкільні музеї побєди», заявляючи про мету навчити дітей «справжньому російському патріотизму». Програма реалізується за підтримки партії «Єдина Росія». Однак темою минулої війни, яка є наріжним каменем ідеології Росії та міф про яку використовується для виправдання нинішньої війни Росії проти України, у таких шкільних музеях не обмежуються, згадуючи й «героїв СВО».

Росія. Затверджено особисто Путіним

У Росії музейна справа систематично використовується для нав'язування дітям і молоді спотворених історичних наративів, які там називають «військово-патріотичним вихованням». У 2015 році Путін особисто затвердив «Концепцію патріотичного виховання», вона передбачає створення держзамовлення на розробку відповідних експозицій та виставок. У 2019 році цей процес був поглиблений проєктом «Шкільний музей побєди» та інтегрований у національний проект «Освіта».

Скріншот російського ресурсу, листопад 2021 року

«Шкільний музей побєди» є одним із проєктів російського музею побєди, який називає себе «форпостом захисту історичної правди, протидії фальсифікації історії, перегляду підсумків значних історичних рішень та подій» і вважає головною своєю аудиторію саме молоде покоління, про це йдеться на сайті музею. Також Музей побєди надає виставковий простір тим експозиціям шкільних музеїв, які визнає найкращими.

Окуповані території: «Особливо важливо»

Свої «здобутки» у справі «виховання» росіяни переносять і на окуповані українські території. Керівниця Дитячого центру музею перемоги Олена Слесаренко наголошує на особливій важливості проєкту «Шкільний музей побєди» у «нових регіонах Росії»:

«Історична просвіта – найкращий захист від безпам'ятства», – каже Слесаренко.

На окупованій Херсонщині програму «Шкільний музей побєди» росіяни запровадили 2 червня 2023 року – у цей день перша експозиція відкрилася у Генічеській санаторній школі-інтернаті, про що повідомили не тільки регіональні проросійські ресурси, а навіть основна російська державна пропагандистська агенція ТАРС (ТАСС). Навіть хизувалися, що з так званих «нових російських регіонів» Херсонська область приєдналася до проєкту другою після ДНР.

Скріншот повідомлення ТАРС

Якщо зазвичай шкільні музеї базуються на краєзнавчому матеріалі, то пропагандистів місцеві події цікавлять далеко не в першу чергу – експозиція присвячена відомим подіям «Великої Вітчизняної війни» та базується на матеріалах Музею побєди у Москві. Правда, на відкритті пообіцяли згодом доповнити матеріалами про воєнну історію Генічеська та Херсонщини й заявляли, що в одному з пізніше відкритих музеїв місцеву інформацію додали.

Однак те, що росіяни називають «історією», є спотворенням історичних фактів і створенням фальшивих наративів. Їх яскраво озвучує секретар Херсонського регіонального відділення партії «Єдина Росія» Ігорь Кастюкевич, якому СБУ вже повідомила про підозру:

«Працюючи тут уже понад рік та спілкуючись зі школярами, я бачу, що вони часто не знають історії: як сім'ї, так і Батьківщини. Тут я бачив, що у шкільних музеях, які були за України, пов'язували героїв Великої Вітчизняної війни з учасниками бойових дій. Ну, не можуть стояти на одній полиці портрети фронтовиків, Героїв Великої Вітчизняної Війни та бандерівці, які палили Хатинь! Історична правда має бути».

Про яку «історичну правду» йдеться, зрозуміло: виключно про «російську версію» історії, про готовність наслідування «подвигів дідів і прадідів», тобто – йти та воювати за Росію. Це той випадок, коли експозиція використовується для конкретного трактування історичних подій і політичної пропаганди – і це при тому, що в цивілізованих країнах вважається, що шкільні музеї повинні бути нейтральними, бо діти легко піддаються зовнішнім впливам. Але, мабуть, саме це і приваблює російських пропагандистів: діти для них «легка здобич».

На сьогодні на Херсонщині окупанти відкрили ще три аналогічні «шкільні музеї побєди»: у Скадовській школі №1, а також у школах сіл Приморське та Красне Скадовської громади, яку окупанти називають «Скадовським округом».

Те, що три з чотирьох таких музеї сконцентровані у Скадовській громаді, не дивує. Кураторкою проєкту «Шкільний музей побєди» на Херсонщині є призначена окупантами «начальниця відділу освіти Скадовського муніципального округу» Оксана Мороз, колишня вчителька української мови. Саме вона у жовтні 2024 року і представляла окуповану Херсонщину в Москві на Всеросійському з'їзді учасників програми «Шкільний музей побєди». На її рахунку не лише «просвітницькі бесіди» з дітьми на тему історії та культури Херсонщини як складу Росії, проведення різних пропагандистських заходів і активна підтримка російської окупаційної влади – жінка вже отримала повідомлення про підозру від Генпрокуратури України.

Діяльність Оксани Мороз фіксують окупантські телеграм-канали та інтернет-ресурси

У розумінні Оксани Мороз російський погляд на історію «великої вітчизняної війни» є елементом ідентичності, який поєднує «справжніх росіян», які «завжди перемагають». Колаборантка «співає» в унісон з російськими пропагандистками, ототожнюючи радянських солдатів з сучасними російськими військовими, а українську владу та народ зображує спадкоємцями нацистів.

Увічнюють зрадників і ворогів

Крім відвідування експозицій, участь у програмі «Шкільний музей побєди» дає додаткові «широкі можливості»: учням – участь в інтерактивних онлайн-заходах, педагогам – доступ до сучасних методичних розробок. Так російські педагоги-музейники з січня 2024-го стали навчати «новим підходам до створення експозицій», присвяченим «героям СВО». Для цього запровадили проєкт «Zнать! Помнить! Гордиться!» – виключно для «нових регіонів». Одним із 5 навчальних закладів, який отримав з Москви обладнання для створення експозицій та медіаконтенту, присвячених «героям СВО», знов стала Генічеська школа-інтернат. І вже на початку травня була готова нова виставка.

Фрагмент експозиції, присвяченій «героям СВО», в Генічеській школі-інтернаті. Стоп-кадр з відео окупаційних ресурсів

«У виставковому просторі представлені експонати, подаровані учням військовими: особисті речі учасників СВО, елементи військового обмундирування, шеврони. Крім того, серед експонатів – прапор Росії з побажаннями від військовослужбовців та малюнки учнів школи-інтернату, присвячені захисникам Батьківщини. Важливе місце в експозиції займає інформація про загиблих у зоні проведення спеціальної військової операції заступника голови адміністрації Херсонської області Кирила Стремоусова, журналіста Олега Клокова, громадського та політичного діяча Олексія Журавка», – так описується експозиція на сайті Музею побєди.

Це лише один з яскравих прикладів створення подібних музеїв. Насправді ж «куточки СВО» вже є і в школах, і в бібліотеках. Ці дії є частиною широкої інформаційної війни, яку Росія веде проти України – спроба переписати історію, виправдати агресію і створити нову ідентичність для окупованих територій.

«Куточок СВО» в Михайлівській школі Скадовського району. Фото окупаційних ресурсів

Лише один з елементів пропаганди

Також всі ці дії є порушенням Міжнародного гуманітарного права.

«Це можна кваліфікувати не лише, як порушення норм МГП щодо забезпечення «нормального функціонування інституцій освіти», а і як порушення прав дитини на збереження власної ідентичності й культурної самобутності», — пише Аналітикиня ГО Центр громадянської просвіти «Альменда» Анастасія Воробйова, аналізуючи шкільні музеї, створені окупантами.

Політолог Дементій Білий вважає, що дії російських пропагандистів на окупованих територіях можна прирівняти до воєнних злочинів, бо так вони перетворюють українських дітей на ворогів своєї рідної країни. Цей каток роспропаганди йде по всіх сферах життя. Відкриття «шкільних музеїв побєди» на окупованій Херсонщині Дементій вбачає лише одним з елементів в системі російської пропаганди, яка діє через телебачення, кіно, створення мілітаристських організацій, проведення різних пропагандистських заходів. Політолог із сумом констатує, що російська держава працює системно, глобально – як на своїх територіях, так і на окупованих.

«Але на тимчасово окупованих територіях є додаткові завдання, – вважає Білий. – Це підкорення, поглинання наших територій, інтегрування і перетворення населення на лояльне. Найбільша увага росіян спрямована на молодь, дітей шкільного віку, ідеологічно несформованих, з якими їм легше працювати. Вони хочуть, щоб молодь стала резервом всіх змін, які вони запроваджують, щоб саме вони були павліками морозовими, піонерами, зрадниками, агентами російського державного світу. Вони серйозно взялися за нашу молодь, наших дітей, перетворюють їх на манкуртів   Манкурт – людина без пам'яті, цілковито покірний хазяїну раб. Термін походить із тюркського переказу, популяризованого Чингізом Айтматовим у романі «І довше віку день триває» ».

Така «окупація мізків» дітей, яку системно проводять росіяни на окупованих територіях, матиме далекосяжні наслідки. Недарма Дементій Білий каже не лише про необхідність фізичної деокупації території, а й ментальної деокупації. І те, що про це йде мова у колі українських політологів, психологів, експертів, вважає добрим знаком.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів