Призначений Росією окупаційний голова Херсонщини Володимир Сальдо вчергове висловив надії повернути Херсон під контроль Росії. До того ж заявив, що російські сили залишили місто у 2022 році, не руйнуючи його:
“Коли ми залишали місто, ми його залишили неушкодженим. Пошкодження були лише ті, які завдавалися американськими HIMARS, які лупили по цивільних об'єктах. Там, де були люди, безцеремонно розпочали обстріли Херсона”.
Він стверджує, що Херсон, як і раніше, залишається практично неушкодженим містом:
“Місто назвати вбитим не можна. Наше завдання – його звільнити, якнайменше його зруйнувати й відновити його”.
Спростуймо заяву Сальда у два етапи.
У листопаді 2022 року під час відступу російських військ з Херсона були зафіксовані численні акти мародерства та цілеспрямованого знищення цивільної інфраструктури. За інформацією української влади, поліції й очевидців, окупанти:
підірвали котельні, об’єкти обленерго та водоканалу, ТЕЦ, частину веж мобільного звʼязку, телецентр, обвалили Херсонську телевежу, через що місто залишилося без електрики та зв’язку.
підірвали електрообладнання: зруйнували високовольтні лінії, основні лінії електропередач, які живили Херсон, підстанцію.
замінували дороги та елементи інфраструктури, через що зафіксували факти підривів людей на мінах.
зруйнували прольоти Антонівського моста, Антонівський залізничний міст, міст через Інгулець у Дарʼївці, та частину дамби в Новій Каховці.
пограбували музеї, церкви, архіви, лікарні, аптеки, підприємства, залізничне депо, вивозили історичні пам’ятки, побутову техніку та будматеріали. До правоохоронців надходили заяви та від місцевих жителів про мародерство російської армії.
Твердження частково спростовується попередніми фактами. Після того, як російська армія залишила Херсон, вона ще й щоденно почала обстрілювати його з лівого берега.
Про це свідчать не тільки українські джерела, а й, наприклад, Міноборони Великої Британії. Там стверджували, що одразу після відступу російські війська обстрілювали Херсон реактивними системами залпового вогню, переважно системами БМ-21 «Град». Лише 24 листопада 2022 року загинули 10 людей.
А 20 грудня 2024 року сталася наймасованіша атака на Херсон за весь час війни: за сорок хвилин окупаційні війська випустили по Херсону близько однієї тисячі снарядів. У цей день загинули дві людини, а 11 дістали поранень. У місті немає жодного району, який би не зазнав пошкоджень.
Станом на 20 грудня 2024 року в місті 95% багатоквартирних будинків понівечені російськими обстрілами.
За словами голови Херсонської ОВА, масштаб руйнувань за 2024 рік на правобережжі Херсонщини “колосальний”. Адже окупанти продовжують щоденні обстріли регіону, знищуючи й цивільну, і критичну інфраструктуру:
“Наразі таких об'єктів, які пошкоджені, або повністю зруйновані близько 32 тисяч, це близько 1300 багатоквартирних будинків. Це 28 700 приватних осель, це 150 шкіл, 111 дитсадків, 171 заклад охорони здоров'я, 114 адмінбудівель та інші невійськові об'єкти”.
А найбільше руйнувань саме в Херсонській громаді. Нині тут пошкоджено або вщент зруйновано 5 тисяч 200 цивільних об'єктів.
Заяви Володимира Сальда про «неушкодженість» Херсона та «гуманний підхід» російських військових не відповідають реальності. Російські війська завдали місту серйозної шкоди як під час окупації, так і після відступу, що підтверджується фактами та свідченнями. Це черговий приклад пропаганди, спрямованої на викривлення реальної ситуації.
Російські війська окупували Херсон у березні 2022 року, невдовзі після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Під час окупації російські сили встановили жорсткий контроль над містом, придушували мирні протести місцевих жителів, викрадали активістів і чиновників, а також нав'язували пропаганду.
У серпні 2022 року ЗСУ розпочали контрнаступ на правобережжі Херсонщини. До кінця вересня українським військам вдалося вийти на адмінкордон із Херсонською та Дніпропетровською областями й закріпитися на плацдармі за Інгульцем. У жовтні 2022 року російське командування заявило про складне становище окупаційної армії в Херсоні. Уже 11 листопада українські війська увійшли до міста. Херсон був єдиним обласним центром, який окупанти захопили після початку повномасштабного вторгнення. Загалом під час цієї наступальної операції українська армія визволила близько 211 населених пунктів.