Сьогодні подали новий законопроєкт, внесений президентом, про економічний паспорт українця. Згідно з законопроєктом, кожен українець, який народився, починаючи з 2019 року, зможе через 18 років, у 2037-му, отримати близько 630 тисяч гривень, які зможе витратити на освіту, житло, пенсійні накопичення, лікування.
Виплати здійснюватиме Фонд майбутніх поколінь, який почне діяти у 2023 році – році парламентських виборів, напередодні президентських. Фонд наповнюватиметься рентними платежами за видобуток мінералів.
Як людина, яка ще пам’ятає гасла на стінах: "Збудуємо комунізм до 1980 року" і "Кожна радянська сім’я отримає трикімнатну квартиру до 2000 року", ідея видати гроші в кожну молоду сім’ю після 18 років здається дещо не оригінальною.
Фонди майбутнього є в цілій низці країн - Норвегії, ОАЕ та інших. Але у всіх цих країнах є актуальні проблеми наповнення пенсійних та соціальних фондів. У 2023 році на потреби Фонду майбутніх поколінь у бюджеті передбачено 21,8 млрд грн. Це якраз точно відповідає дефіциту бюджету Пенсійного фонду в 2021 році - 21,7 млрд. Чи не логічно все ж таки для початку вирішити актуальні соціальні проблеми?
І виникає питання, а чому українці, які народилися, наприклад, 31 грудня 2018 року, і всі інші покоління, позбавлені можливості приєднатися до Фонду майбутніх поколінь, чому їх позбавили виплат? Зрештою, якщо мета - зупинити еміграцію, то стимулювати треба не стільки новонароджених, скільки здорове працездатне населення, бо саме вони покидають країну?
Однак, жереб кинуто, адже продавати майбутнє політикам завжди вигідніше, ніж теперішнє.