Коли борці за так звані «сімейні цінності» з піною у рота доказують мені, що марші за рівність (які вони чомусь називають гей-парадами) розбещують наше молоде покоління, я люблю їм розповідати історію життя Алана Тюрінга.
На жаль, не так вже багато людей про нього й знають, але він був чи не найгеніальнішим математиком усіх часів і народів – одним з засновників інформатики і теорії штучного інтелекту. Під час Другої світової війни Тюрінг очолював групу, яка займалася розшифровкою нацистських кодів. Його ідеї були покладені в основу створення прообразу комп’ютера під назвою «Bomber», який допоміг зламати легендарну німецьку машину «Енігма». Завдяки цьому вдалося суттєво пришвидшити перемогу і зберегти десятки тисяч життів. Пізніше за проектом Тюрінга був створений перший у світі комп’ютер, який зберігав програму у своїй пам’яті.
Усі досягнення Тюрінга можна перераховувати безкінечно. Ну, не просто так же ж він став кавалером Ордену Британської Імперії, а найпочесніша премія в області інформатики, яку вручають з 1966 року, носить його ім’я. Власне, хто зна – якби не він, ми могли б у ХХІ столітті досі користуватись не ноутбуками, планшетами і смартфонами, а громіздкими машинами, у які слід вставляти перфокарти, а Твіттером нашого часу так би і лишався телеграф.
Однак на початку 1950-х про його геній якось усі, наче по команді, забули, бо світ дізнався, що Тюрінг був гейєм. Звісно, що у тодішній ледь не пуританській Британії він не міг бачити гей-парадів, дивитись порно-фільми і таке інше. Він не став гейєм, як, власне, і ніхто не може ним стати – він таким народився. Але суспільству було пофіг і воно вирішило «забити його камінням». А держава до цього підключилась – геніального вченого звинуватили у непристойній поведінці. Суд дозволив Тюрінгу обрати один з двох видів покарання – тюремне ув’язнення або «хімічну кастрацію». Той вибрав останнє, аби мати можливість продовжувати роботу над своїми проектами. Вживання препаратів призвело до імпотенції і цілого ряду інших шкідливих ефектів. Але найстрашнішим для Тюрінга було те, що його фактично відсторонили від наукової роботи. Не витримавши такого, у 1954 він скоїв самогубство.
Але фактично його вбили! Генія, завдяки якому прогрес було випереджено на десятиліття, який врятував десятки тисяч життів, вбило суспільство. Над наукою у середині ХХ століття взяли верх невігластво, забобони і релігійні норми «старої доброї Англії». А уявімо, що б іще досить молодий і енергійний вчений встиг би створити, аби залишився живим? Можливо, люди ще в 1990-х вперше висадились би на Марсі – хто зна?
Історія Алана Тюрінга сьогодні загальновідома, по крайній мірі, у цивілізованому світі. А в нас до сих пір неосвічене бидло готове забити таких, як він, каміннями не в переносному, а в прямому сенсі (я маю на увазі конкретних гопників). І сьогоднішні події у моєму місті це довели. Вони через своє невігластво вважають, що у цих людей з правами насправді все ОК. Але вони навряд чи знають, скільки скоюється самогубств, особливо серед підлітків, яким суспільство у ХХІ столітті виносить вирок і ставить тавро «збоченця». А скільки зруйнованих доль?
І чи не хочуть борці за «сімейні цінності» показово спалити свої смартфони? Адже, якби не гей Тюрінг, ці апарати навряд чи б у них були.
P.S. Сьогодні ввечері у супермаркеті став свідком, як жінка на всю глотку привселюдно матом крила свою доньку, якій років 5-6, за те, що та попросила купити їй шоколадку. Шо ж вас там не було, цінителі «сімейних цінностей»?