Моя дитина раптово й беззвучно почала йти під воду. На пляжі.
Буквально в кількох метрах від мене. Дякую Господу, що звернув мій погляд на сина саме в ту мить, коли це було надважливо! На щастя, все обійшлося, і на зміну жахові прийшло відчуття неймовірної радості і вдячності. Але доти я не знав, що це виглядає саме так - тихо і непомітно. Тому сьогодні, коли починається літо і ви їдете не море, річки й озера, поширю цей текст - може, він врятує комусь життя.
____________
Ми звикли, що у кіно під час небезпеки людина починає кричати і розмахувати руками. Однак потопаюча людина буде боротися за ковток кисню, тому не закричить. А її безладні рухи і спроби вхопитися за що-небудь будуть приховані водою.
Запам'ятайте, якщо людина тоне:
1. Вона не кричить.
2. Її рот знаходиться на рівні води, а голова задерта.
3. Вона часто вдихає і видихає, вода заливається їй у рот.
4. Її голова знаходиться низько у воді.
5. Рухи рук нагадують не гребки, а спроби вхопитися за щось.
6. Погляд не зосереджений на одному предметі.
7. Волосся закриває обличчя, але людина не поправляє його.
8. Вона майже не рухає ногами і знаходиться в вертикальному положенні в воді.
Якщо ви спостерігаєте ці ознаки у плаваючого, то у вас є від 20 до 60 секунд, щоб врятувати жертву. Інакше людина повністю піде під воду.
У потопаючої дитини поведінка така ж, як і у дорослого: закинута голова, борсання руками. Але є кілька сигналів, які допоможуть зрозуміти, що з дитиною щось не так:
1. Тиша. Зазвичай, коли діти купаються або граються у воді, вони кричать. Якщо дитина затихла, то перевірте, чи все в порядку.
2. Спливають надувні круги і матраци. Якщо ви помітили порожній надувний круг чи нарукавники - озирніться навколо. Можливо хтось із дітей вислизнув з них у воду і йому потрібна допомога.
3. Пам'ятайте, що дитина може потонути навіть у ванній. Не залишайте дітей без нагляду поруч із водоймами.
Припустимо, ви сумніваєтеся тоне людина чи вона просто так дивно купається. В такому випадку легше поставити їй запитання: чи все в порядку?
Якщо людина змогла відповісти, то швидше за все з нею дійсно все добре. Якщо людина не відповіла, то у вас є менше хвилини, щоб допомогти. :
1. Якщо рятувальника немає, приверніть увагу кількох людей, які вміють плавати і повідомте в рятувальну службу за номером 101.
2. Якщо поблизу нікого немає, то спробуйте знайти рятувальний круг, жилет, мотузку або довгу палицю, за допомогою якої можна дотягнутися до людини. Зателефонуйте в службу порятунку, дотримуйтесь їх вказівок.
3. Якщо ви впевнені в своїх силах, то можете спробувати врятувати людину самостійно. Майте на увазі, що одного тільки плавання недостатньо, потопаюча людина (навіть дитина) здатна затягнути за собою навіть професійного плавця.
Як самостійно врятувати потопаючого
1. Розраховуйте свої сили. Якщо ви видихнетеся, то швидше за все загинете обоє.
2. Підпливайте до потопаючого ззаду, не давайте йому схопитися за вас і знерухомити.
3. Якщо потопаючий схопив вас за руки, ноги чи голову, постарайтеся відразу ж звільнитися. Наприклад, якщо потопаючий схопив вас за руки, поверніть їх проти напрямку великих пальців потопаючого і рваніть на себе, Якщо не вдається, спробуйте вирвати руки за допомогою перекиду під водою.
4. Навіть якщо ви намагаєтеся звільнитися від захвату потопаючого, будь-який поштовх людини має направляти потопаючого вгору.
5. Якщо не вдається відразу звільнитися, не витрачайте свої сили, вони ще знадобляться. Відпливайте від потопаючого на невелику відстань. Щоб відплисти, упірніть глибше і пливіть під водою - потопаючий швидше за все вас відпустить. Перевівши подих, спробуйте знову підпливти до людини зі спини.
6. Є кілька способів, як тримати потопаючого, щоб не потонути самому. Перевернути потопаючого на спину, взяти його під пахви або за голову в районі вух і тягнути до берега, працюючи ногами. Або пропустіть свою руку через його пахву, цієї ж рукою візьміть його за підборіддя і вільною рукою гребіть до берега.
7. Головне під час транспортування тримати голову потопаючого над водою. Як тільки людина почне отримувати кисень, його рефлекторні хапання можуть припинитися.