У державному бюджеті України закладено 3 мільярди гривень на компенсації за гуманітарне розмінування сільгоспземель. Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель урядовці затвердили 12 березня 2024 року. Однак, виявляється, херсонські аграрії наразі не можуть взяти участь у цій програмі від держави. Чому, які є перепони та проблеми, і що потрібно зробити, аби наші фермери змогли отримати компенсацію, журналісти “Вгору” дізнавалися в очільника Департаменту сільського господарства ХОВА Дмитра Юнусова.
Дмитро Юнусув сумнівається в успішній реалізації цієї програми на Херсонщині
У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, наразі прописана норма, яка не дає можливості херсонським аграріям подавати заявки.
У пункті 4 цього порядку вказано: компенсація за гуманітарне розмінування надається сільгоспвиробникам, які господарюють поза межами території бойових дій.
Це визначено постановою КМУ 1364 та наказом 309 Міністерства з питань реінтеграції
Але сьогодні всі території Херсонської області – зони або можливих, або активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
За словами Дмитра Юнусова, Херсонська ОВА звернулася до Міністерства економіки з пропозиціями щодо внесення змін до чинного Порядку. І в Мінекономіки пообіцяли врахувати ці пропозиції та підготувати зміни, що надасть змогу фермерам, чиї землі належать до території можливих бойових дій, взяти участь у державній програмі.
Ще однією суттєвою проблемою, яка може завадити фермерам отримати компенсацію, є особливості розташування земельних ділянок на полях. Тобто на одному полі частина земель належить одному фермеру, частина – другому, третьому… І кожна ділянка має свій кадастровий номер.
Непокоїть аграріїв і вартість комерційного розмінування. Адже 20 відсотків їм доведеться сплатити зі своєї кишені.
Яку ціну пропонуватимуть оператори-учасники програми, – поки невідомо. Якщо вона буде високою, Дмитро Юнусов не виключає, що фермери можуть відмовитися брати участь у програмі. Економічно це може бути невигідно навіть за умови сплати лише 20 відсотків від повної вартості.