Вхід

Якою має бути безоплатна первинна правова допомога

Рекомендовані Якою має бути безоплатна первинна правова допомога Всі фото В’ячеслава Гусакова

Тільки юристи Херсонського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації (ГО) “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за час роботи кабінету 115, відкритого у приміщенні Херсонської міської ради, надали 1131 консультацію з різних правових питань і оформили 96 правових документів.

Такі цифри назвав адвокат ІРЦ “Правовий простір” Сергій Плахотнюк під час публічної дискусії щодо організації безоплатної правової допомоги на Херсонщині.

У цій дискусії, яка відбулася 12 квітня у залі засідань Херсонської міськради, взяли участь представники громадських організацій, які надають безоплатну правову допомогу, а також представники державної системи з надання безоплатної вторинної правової допомоги, депутати Херсонської міської ради, представники об’єднаних територіальних громад.

Усі учасники дискусії наголошували, що потреба у забезпеченні мешканців Херсонщини та й України   первинною правовою допомогою настільки велика, що розвиток цієї системи — життєво необхідний і для нашого міста, і для країни.

Як розповіла голова правління Громадської спілки «Мережа Правового Розвитку», директорка ГО “ІРЦ “Правовий простір” Наталя Бімбірайте, зараз мережа працює над вдосконаленням стандартів безоплатної первинної правової допомоги, якими могли б керуватися у роботі всі організації, що займаються цим видом діяльності.

“Ми мріємо, щоб ці стандарти були єдиними для всієї країни і забезпечували  якісну правову допомогу населенню незалежно від місця проживання. Також є намір створити єдину базу клієнтів на зразок бази пацієнтів у системі охорони здоров’я”, - сказала вона.

Елла Петренко, голова ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”, на базі якої діє Білозерський офіс Мережі правового розвитку, зазначила, що, за даними соціологічних досліджень 2017 року, потребу у безоплатній первинній правовій допомозі мають близько 8 млн. українців, але вже отримували її близько 800 тисяч — лише 10 %. Пані Елла також розповіла про досягнення херсонської команди проекту «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей», що діє за підтримки за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

У рамках цього пілотного проекту розроблялися нормативні документи, які б регламентували взаємодію державних і недержавних організацій у сфері надання безоплатної правової допомоги. В результаті кількамісячної роботи 12 березня на Херсонщині (вперше в Україні) підписаний Протокол взаємодії щодо перенаправлення людей, які звертаються за правовою допомогою. Це дає змогу вести облік людей, які звертаються по допомогу, а також виявляти найбільш болючі проблеми у житті громади.

Якщо казати про проблеми, з якими звертаються люди, то у Херсоні, як зазначив адвокат ГО “ІРЦ “Правовий простір” Сергій Плахотнюк, людей перш за все турбує якість надання житлово-комунальних послуг.

“Найбільше питань, - розповів він, - надійшло щодо проблем, які  виникають у мешканців міста у сфері надання (отримання) житлово-комунальних послуг — 72 звернення за останніх 5 місяців. Це — питання щодо заборгованості, прав і обов'язків надавачів цих послуг та споживачів. Переважно про це запитують пенсіонери. На другому місці за популярністю —  питання  соціального забезпечення — 67 звернень. Запитують, як оформити ту чи іншу пільгу, про правомірність відмови у наданні пільг, правильність їх обрахунку. На третьому місці — питання  з сімейних правовідносин, — 64 звернення. Переважно це питання про аліменти, розлучення, визначення місця проживання дитини і поділу майна подружжя, виїзду дитини за кордон або на тимчасово непідконтрольні території України, позбавлення батьківських прав. На четвертому місці — житлові питання. Запитують про процедури вселення, виселення, отримання житла, щодо затоплення або іншого заподіяння шкоди майну, про порядок відчуження житла. Приходять з питаннями щодо спадкування. Запитують, як оформити заповіт, про порядок наслідування тощо”.

Сергій Плахотнюк наголосив на необхідності роз’яснювальної роботи як з представниками органів влади, так і з населенням. Зокрема, часто трапляється таке, що люди не знають, чим відрізняються первинна і вторинна безоплатна правова допомога.

“Первинна — це юридичні консультації і допомога у підготовці правових документів для вирішення різних питань у несудовий спосіб. Вторинна — підготовка процесуальних документів для суду і представлення інтересів у суді”, - пояснив юрист.  

Голова правління Мережі правового розвитку Наталя Бімбірайте зазначила, що мешканцям Херсона безоплатну первинну правову допомогу у відкритому спільно із Херсонською міською радою Центрі (каб. 115) надають три громадські організації: крім “Правового простору”, це ще й Херсонська обласна організація Комітету виборців України (ХОО КВУ) і благодійна організація “Фонд милосердя і здоров’я”. Також йде кампанія з підготовки громадських радників — людей з невеликих громад із активною життєвою позицією, які не мають юридичної освіти, але достатньо обізнані, щоб надавати первинну правову допомогу у своїй громаді. На спеціальних тренінгах вже пройшли підготовку 22 громадських радники.   

Звісно, учасники дискусії говорили і про проблеми, що виникають у організацій, які надають правову допомогу. Так, директор Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Денис Милокостий сказав, що, на його думку, органи виконавчої влади і місцевого самоврядування, м’яко кажучи, не дуже щедрі на підтримку організацій, які надають безоплатну правову допомогу. Адже чимало чиновників не зацікавлені в правовій обізнаності населення.

Наталя Бімбірайте нагадала, що згідно з чинним Законом України «Про безоплатну правову допомогу», вторинна допомога надається коштом держави, а первинну мають забезпечити органи виконавчої влади і місцевого самоврядування.

“Але, - каже пані Наталя, -  левову частку цієї роботи “тягнуть” громадські організації. Так, у Херсоні місцева влада посприяла наданню населенню безоплатної первинної правової допомоги тільки виділивши кабінет у будівлі міськради. За це ми дуже вдячні і керівництву ради, і депутатам. Але юристи, які консультують херсонців, працюють за кошти міжнародних донорських організацій, за рахунок громадських організацій було вирішене й питання забезпечення приймальні оргтехнікою”.

Втім, серед депутатів Херсонської міської ради є чимало таких, кого не треба переконувати у необхідності надання населенню правової допомоги. Так, депутат міськради Оксана Дьякова розповіла, як в одному з комунальних підприємств їй відмовили у прийомі звернень, які, на думку посадовців того підприємства, були оформлені неналежним чином.

“Якщо так поводяться зі мною, людиною з певним статусом і підготовкою, яка вже направила не одну сотню звернень, то я уявляю, які проблеми виникають у рядових херсонців. Тому безоплатна первинна правова допомога безумовно необхідна”, - сказала депутатка.

Адвокат ХОО КВУ Олександр Данилов сказав, що звернення людей за первинною правовою допомогою є й чудовим індикатором певних недосконалостей у роботі державних установ, зокрема — судів.

Люди, які беруть участь у судових процесах, просять роз’яснити їм інформацію, що мали б отримати у суді. Але там майже немає наочної інформації: роз’яснень порядків звернень,  процедурних питань, зразків заповнення документів. У судах кажуть, що таку інформацію можна легко знайти в інтернеті, але ж поки що не усі наші громадяни можуть зробити це”. 

За словами директорки Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Марини Єлисєєвої, в Україні діють близько п’ятисот точок доступу до безоплатної первинної правової допомоги, які створені на базі ліквідованих районних і міських управлінь юстиції. У Херсонській області такі центри працюють в усіх районах і місті Нова Каховка. Але разом з тим цей показник — дуже скромний, якщо порівняти його з розвиненими країнами. Наприклад, у Польщі, яка поступається Україні і за площею території, і за кількістю населення, таких точок доступу — близько 1500.

Усі учасники дискусії наголосили, що безоплатна первинна правова допомога — галузь у діяльності влади і громадських організації, яка має величезні перспективи розвитку.

Нагадаємо адресу Центру безоплатної первинної правової допомоги: пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради).

Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.

P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее