На Херсонщині в Каховському районі є селище Любимівка. І мешкає там Віталій Шакало, який із родиною та компаньйонами вирощує нішеві культури - спаржу й шафран.
Любимівську ОТГ вважають туристичною меккою Херсонщини, а фермерське господарство «Шафран Любимівський», розвитком якого займається Віталій, називають маленькою Голландією.
«Моя основна робота – це оперативно-виробничий співробітник у Любимівській філії «Херсонобленерго». Але максимум часу я присвячую роботі на нашому фермерському господарстві. Я електрик, я зварювальник, я комбайнер. Мій день починається о п’ятій ранку, я встигаю демонтувати кран, скосити траву й відвезти спаржу. Тому в нас навіть не вистачає часу на роботу з сайтом», - ділиться Віталій.
«Спочатку я займався вирощуванням ягід й овочів. Але, розумієте, ягоди й овочі – це лотерея. Один рік заробив багато, а наступного - пішов у мінуси. У нас із моїм компаньйоном Олегом Демченком з’явилося бажання знайти щось нове серед агрокультур. Ми вирішили висадити шафран, але не знали, чи він приживеться. Коли ж зрозуміли, що шафран - це ідеальна спеція для бізнесу, ми радили людям, аби вони замість картоплі вирощували саме його», - продовжує Віталій.
Віталій і Олег - бізнес-партнери, але не тільки спільне агрогосподарство єднає чоловіків. Обидва перекочували в фермерство з абсолютно неагрономічних сфер діяльності. Олег, наприклад, закінчив сільгосподарську академію за спеціальністю «режисер і менеджер масових свят» на факультеті громадських професій. Наразі, ставши фермером, він рекламує врожай моркви й кавунів, які, на його думку, найсмачніші саме на Херсонщині.
Три роки тому вони спробували вирощувати крокус (Crocus sativus), з якого робиться найдорожча спеція у світі - шафран. Для цього у Голландії були закуплені цибулинки та висаджені на 5 сотках їхньої ділянки.
«У голландців є свій склад у Житомирі. Ми якось були там і раптом я побачив тюльпани. Я захотів почати вирощувати й їх, але голландці забажали за це гроші. Ми тоді все вклали в шафранові ділянки, тож повернулися додому без тюльпанів. Але коли випав сніг, голландці подзвонили нам і сказали, що можемо забрати ті цибулини тюльпанів, бо їм місце хіба що на смітнику. Ми встигли до морозів їх висадити, обробляли і вони вижили й почали рости. Цибулинами тюльпанів з Голландії зараз засаджено 0,5 га нашої фермерської ділянки. У нас квіти двох кольорів – рожевого та фіолетового, а в міжрядді є жовтий рябчик», - показує територію Віталій Шакало.
«Ми виставили фото для голландців, щоб вони побачили, як ці тюльпани виросли. На ранок у Фейсбуці було більше 600 поширень, тож вирішили провести агротур по нашому господарству. Жодної практики в проведенні ми не мали. Одна громадська організація допомагала нам: активно вхопилися за ідею «спаржа на грилі», людям наобіцяли розваги вартістю 10 грн. - дитячий квиток, 20 грн. - дорослий. За декілька тижнів до агротуру організатори сказали, що треба підіймати ціну вдвічі, але в нас територія не така, аби вимагати 40 грн. із людини за квиток. Тоді ми залишилися ні з чим. Та дівчина, що займалася соцмережами, де на агротур було продано більше 8 тисяч квитків онлайн, поблокувала наші сторінки.
Ми виклали пост на фейсбуці, що все замерзло, але люди нам писали: «Ми приїдемо, заплатимо вам, а ви за ці гроші придбаєте квіти, ми чекатимемо зустрічі з вами наступного року».
Люди їхали до нас. Багато делегацій було з-за кордону. Всі питали: «Де можна розбити намети? А куди нам поїхати, щоб скуштувати щось зі спаржею й шафраном?»
До речі, голова нашої ОТГ із депутатом ходили біля плантацій, а того дня більше тисячі людей було на території. Голова цікавився, звідки всі ці люди, а депутат каже йому, що з усієї України. Голова Любимівської ОТГ дивується, підходить до хлопця, питає звідки він, а той із Волині. І він не проїздом, а спеціально приїхав до нас подивитись, як справи на нашому фермерському господарстві», - розповідає нам Віталій.
Віталій пишається вирощуванням цінної спеції:
«Не можна спрогнозувати, кому треба шафран: і бабусі треба мастити суглоби, й фешенебельному ресторану готувати страви з ним. Любимівський шафран відповідає першому класу за якістю, бо за вмістом речовина він схожий на іспанський шафран. Іспанія й Любимівка розташовані на рівні моря, тому сприятливий клімат сприяє і якості. Ми співпрацюємо з Асоціацією «Шафран України», тому про конкурентів і мови не йде, адже з ними легше вивозити великі партії спеції. Ідея шафрану - це здоров’я нації. Харківський фармацевтичний університет зробив витяжку, яка допомагає при ракові молочної залози й при ракові шкіри. А ще є чудодійна горілка на шафрані: на 5 літрів горілки або самогону треба грам шафрану, рідина тоді набуває помаранчевого кольору, і в цій горілці є афродізіак. А який смачний плов і мед з шафраном!»
Віталій Шакало може розказувати про шафран годинами, мріючи, що в них є можливість розширювати маршрут агротуру на дводенний. Так це роблять у Франції, де є тури на шафран вартістю в 300 євро: о 5 ранку гості вибирають квіточки, витягують, сушать, отримують спецію. Він каже, що є дзвінки з Одеси й Херсона, коли пропонують влаштувати подібний тур у вигляді табору для дітей 14-18 років, які б жили в них, і, наприклад, сапали і копали картоплю. Але поки замість цього фермерське господарство «Шафран Любимівський» розглядає грантові програми й шукає інвесторів.
Любимівська ОТГ – це й маленька Голландія, й маленький французький Прованс, бо тут є лілії і цвіте лаванда.
Віталій каже, що вони досадили шавлію й лаванду, тож невдовзі переробка квітів цих рослин даватиме ефірну олію. А поки люди приїжджають на бал тюльпанів. Торік офіційно був потік – 10 тисяч людей. В електронному вигляді продали 10 тисяч квитків, але було й багато пільгових категорій - тільки 4-5 тис. людей з ГО Херсона «Оберіг», яка опікується родинами загиблих воїнів АТО.
Поки господарство працює збитково, на розвиток. За підрахунками Віталія, вони планують через 2-3 роки заробляти завдяки спаржі й шафрану. Тепер фермери продають і посадковий матеріал.
На питання «Чи відчуваєте, що те, чим ви займаєтеся, дає благо громаді?», Віталій відповідає:
«З 2014 року, коли ми почали вирощувати спаржу і шафран, місцеві з нас сміялися, що м’ясо 80грн./кілограм, а вони щось за 300 грн./кіло зібралися вирощувати. Тепер ці місцеві приходять допомогти нам підготувати території, вивезти сміття. Вони визнали помилку. Вже можна зробити на території ОТГ готель або ресторан, де можна скуштувати страви з шафраном. Але головне – визнання в громаді в нас вже є».
Проте декотрі гості Фейсбук-сторінки «Шафран Любимівський» відзначилися:
«А что вы еще можете рассказать? или может научить? Как с людей идиотов делать!», - коментує пані з Харкова;
«Развод!! Обычный крокус!», - пише жінка з Чернігова.
На що вони отримують відповідь: «Шафран, в принципе, и есть крокус, в чем развод??? В том, что вы не знаете, что такое шафран?))))»
Тому, можна зробити висновок: визнання в громаді вже є, а от сліди недовіри ще трапляються. А щодо того, чи підтримує керівництво Любимівки, хоча б якось інформаційно, фермерське господарство, Віталій, роблячи паузу, відповідає:
«Ви знаєте, як кажуть, якщо не заважають – значить допомагають».
А от реальну допомогу й підтримку Віталій отримує від люблячих людей:
«Мене підтримує моя родина. В мене були кошти на будинок. А я вклав їх у фермерство. Гроші за першу дитину дружина віддала також у розвиток агробізнесу. Коли після донечки народився синочок, дружина їздила туди-сюди погодувати сина й повернутися допомагати з господарством».
Віталій навіть жартує, що всі своїх дітей знаходять у капусті, а їхня родина - в тюльпанах. Тому що, присвячуючи максимум життя роботі на фермерському господарстві «Шафран Любимівський», Віталій Шакало не тільки усвідомлює, що цією справою можна пишатись, а ще й особисто сприяє розвитку як громади, так й області. Херсонської області - туристичної, неповторної й квітучої.