За підрахунками, зношеність інвентарного парку вантажних вагонів “Укрзалізниці” складає понад 70%, з локомотивним парком ситуація ще критичніша, адже цей показник тут становить понад 90%.
Ця невтішна статистика безпосередньо впливає на економіку країни, пише сайт Залізниця без корупції.
Як і завжди на початку осені починаються проблеми з перевезенням врожаїв, так за інформацією цукрових компаній та окремих заводів, виробникам бракує піввагонів та критих вагонів, які використовуються для перевезення вапнякового каміння та цукру.
За підрахунками керівника аналітичного відділу НАЦУ «Укрцукор» Руслана Бутило, обсяги перевезення цукровими заводами залізницею складає понад 2 млн. т. різноманітних вантажів. Відсутність вагонів це зрив початку виробничого сезону та зовнішньоекономічних контрактів на постачання цукру, як всередині країни, так і за кордон, а це чималі збитки.
На сьогодні, більша частина цукрових заводів скаржаться на логістичні труднощі. Найбільш загрозлива ситуація склалася на станціях: Радехів, Хоростків, Козова, Збараж, Шманьківчики, Гнідава, Максимівка Львівської залізниці; Вапнярка Одеської залізниці; Гути та Ланна Південної залізниці, Тетіїв, Яготин, Сквира Південно-Західної залізниці та інш.
Члени Всеукраїнської Аграрної Ради також заявляють про фінансові втрати через закриття залізничних станцій та відсутність вагонів під завантаження продукції.
Дедалі більше аграрних компаній переходять на річковий транспорт, тим самим повністю відмовляючись від залізничних послуг.
За даними IMFgroup Ukraine Укрзалізниця не в змозі забезпечити до 20% попиту на перевезення зернових, змушуючи аграріїв користуватися послугами автоперевізників, середній тариф яких вище ніж пропонує УЗ. Так, з 41,8 млн тонн експорту зернових у 2017-му році Укрзалізницею було доставлено до портів всього 31,2 млн тонн або 74,6%. Решта, за вирахуванням річкових перевезень, – 10,3 млн тонн (24,6%) були доставлені автомагістралями.
При цьому в Укрзалізниці визнають, що поки що не готові збільшити перевалку зерна. Щодоби компанія може надати лише 1056 зерновозів, при потребах ринку на піку в 6 тис. одиниць таких вагонів.
Хоча сьогодні основне джерело скарг на дефіцит потужностей залізниці представляють аграрії, – важливо розуміти, що ще 26% української економіки також активно використовує залізничні перевезення. Тільки, зважаючи на зовнішньоекономічні фактори і більш різке зниження цін на викопні і метали і подальший обвал цілого ряду підгалузей промисловості, аграрії сьогодні хоча б на 70-75% мають можливість доставляти врожай на експорт залізницею. Але з початком відновлення промисловості конкурентна боротьба за перевезення істотно загостриться.
Таким чином, за розрахунками IMFgroup Ukraine потенційні збитки економіки від дефіциту рухомого складу Укрзалізниці за кожною з галузей може коштувати українській економіці до $27,8 млрд. В середньому, це 4,8% ВВП на рік.