Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Відділення смерті

Поширити:
11 листопада 2019 15:45
639

Єдине на всю область відділення гематології, де лікують захворювання крові, знаходиться в Миколаївській обласній клінічній лікарні.

Розслідування провели фахівці видання "Центр журналістских розслідувань" (Миколаїв).

Пацієнти відділення скаржаться на нелюдські умови, які для них смертельно небезпечні. Центр з'ясував, що керівництво медустанови закуповує обладнання за завищеними цінами, однак знайти всього 5,5 мільйона гривень на те, щоб привести в порядок найважче на всю лікарню відділення, їй не вдається.

Боротьба за життя і відділення

Ксенія Щиголь стала пацієнткою відділення гематології в 2012 році. Тоді їй поставили діагноз "гострий лейкоз" - рак крові. У боротьбі за власне життя Ксенія пройшла 24 курсу хіміотерапії. Вона каже, що, потрапивши в відділення гематології, жахнулася того, в яких умовах проходять лікування важкохворі пацієнти.

"Яким відділення було в 2012 році, і яким ми його бачимо зараз, - нічого не змінилося. Стало тільки гірше. Уже на той час були старі, обшарпані ліжка, брудні матраци, старі вікна. Це дуже важке і страшне відділення. Зараз, завдяки добрим людям, пацієнтам і громадським організаціям, вдалося поміняти вікна. Але це не заслуга обласного управління охорони здоров'я або головлікаря", - говорить Ксенія.

Ксенія Щиголь, пацієнтка Миколаївської обласної клінічної лікарні, глава філії ГО "Національний Рух за Трансплантацію".
Ксенія Щиголь, пацієнтка Миколаївської обласної клінічної лікарні, глава філії ГО "Національний Рух за Трансплантацію"

У відділенні гематології щорічно проходять лікування сотні місцевих жителів. Однак умови у відділенні несуть смертельну загрозу для їхніх життів. Цвіль на стінах і старі вікна, з яких взимку дме вітер, можуть позначитися на стані здоров'я пацієнтів. За словами завідувача відділенням Станіслава Нікуліна, у людей, що перебувають на лікуванні хіміотерапією, практично немає імунітету. Тому будь-які інфекції або застуди у них відразу переростають в пневмонію.

Вікна в відділенні гематології.
Вікна в відділенні гематології

Однак, незважаючи на важкий характер недуг пацієнтів цього відділення, адміністрація лікарні зовсім не поспішає проводити в ньому ремонт. Головний лікар лікарні Петро Римар неодноразово заявляв, що на ці потреби у лікарні немає грошей.

Відзначимо, що новоспечений глава Миколаївської ОДА Олександр Стадник після свого призначення на посаду заявив, що на ремонт відділення, згідно з проектом, необхідно близько 5,4 мільйонів гривень. У той же час в обласному управлінні охорони здоров'я у відповідь на запит журналіста Центру повідомили, що тільки в цьому році лікарня отримала з обласного бюджету понад 165 мільйонів гривень. Невже адміністрація лікарні не змогла з цієї суми виділити гроші, необхідні на ремонт самого проблемного відділення?

Платні послуги

Пацієнти відділення гематології, а також їх родичі розповідають, що тут від них жодного разу не вимагали грошей за обстеження, процедури або лікування. Чого не скажеш про інших відділеннях, на які миколаївці регулярно скаржаться в соцмережах.

Для того, щоб перевірити інформацію про побори в медустанові, журналісти Центру пройшли УЗД-обстеження в діагностичному центрі, що працює при лікарні. За одне обстеження лікарі взяли з журналіста 150 гривень, не натякнувши, що платити зовсім не обов'язково. Після пройденого обстеження медики не дали навіть квитанцію, що підтверджує оплату. 

Також під час свого візиту в діагностичний центр журналісти поспілкувалися з людьми в черзі на томографію. Виявилося, що обстеження на томографі в лікарні теж роблять за гроші. Як розповіли пацієнти, найдешевше МРТ-обстеження коштує 1200 гривень. Якщо людині необхідно зробити томографію з контрастом, вартість оплати зросте до 1800 гривень.

Однак адміністрація лікарні заявляє: "все обстеження в медустанові проводяться безкоштовно, а вимагання грошей з пацієнтів - незаконно". Про такі факти вони просять повідомляти заступниці головного лікаря по медичній частині. 

Оголошення в адміністрації Миколаївської обласної клінічної лікарні.
Оголошення в адміністрації Миколаївської обласної клінічної лікарні

Ксенія, яка після лікування від раку крові, пережила ще й трансплантацію серця, регулярно проходить обстеження в лікарні. Вона добре знає, що і скільки тут варто. Ксенія вважає, що відділення гематології знаходиться в критичному стані саме тому, що в ньому не беруть грошей з пацієнтів:

"Якщо навіть взяти відділення хірургії, кожні операції у нас платні. Відповідно, з кожної операції все мають по чуть-чуть. І якийсь певний відсоток, природно, заноситься в адміністрацію. Відповідно, дається данина. Хто носить данину, ті живуть добре. Хто не носить данину, - маємо, що маємо".

Головний лікар обласної лікарні Петро Римар, до якого Центр звернувся з проханням прокоментувати факти поборів з пацієнтів, спілкуватися відмовився. Свою позицію він пояснив тим, що не довіряє журналістам тому, що вони спотворюють інформацію.

Головний лікар Миколаївської обласної клінічної лікарні Петро Римар.
Головний лікар Миколаївської обласної клінічної лікарні Петро Римар

 

Мільйони на закупівлях

Побори з пацієнтів - не єдина проблема обласної клінічної лікарні. Центр проаналізував закупівлі, які проводить медустанову. Виявилося, що адміністрація лікарні вибирає підрядників, далеко не завжди орієнтуючись на вигідність їх пропозицій. 

У відділенні гематології, яке потребує термінового ремонту, також є нестача обладнання, необхідного для лікування онкохворих. На все відділення, де постійно знаходяться 35 пацієнтів, на даний момент є всього два инфузомата - системи для введення хіміотерапії. Через це хворі часто змушені чекати своєї черги на лікування. 

Палата у відділенні гематології.
Палата у відділенні гематології

У вересні лікарня нарешті закупила ще один инфузомат. Однак тендерний комітет вирішив не проводити торги, а уклав договір з підрядником безпосередньо. Постачальником обладнання став підприємець з Одеси, ФОП Олександр Дудич, основним видом діяльності якого в держреєстрі юросіб вказана оптова торгівля косметикою та парфумерією. 

За инфузомат лікарня заплатила 83,5 тисячі бюджетних гривень. Центр з'ясував, що за такий же прилад Черкаський обласний онкодиспансер в квітні заплатив на 20 тисяч гривень менше. Чому для миколаївської лікарні так виросла ціна на обладнання? З цим питанням Центр звернувся до заступниці головного лікаря по медичній частині Наталії Романюк, яка також входить до тендерного комітету лікарні. Однак вона відмовилася давати коментар.

Відзначимо, що закупівля инфузомата за ціною, вищою за ринкову, - не поодинокий випадок. У реєстрі судових рішень говориться , що влітку поточного року управління поліції в Миколаївській області відкрило кримінальне провадження у відношення керівництва лікарні за фактом закупівлі комп'ютерного томографа за завищеною ціною.

Як відомо, в січні обласна клінічна лікарня придбала томограф у київської фірми "Ілатанмед" за 19,5 мільйонів гривень. Слідство встановила, що вартість обладнання на 7 мільйонів перевищує його ринкову вартість. Крім того, Центр з'ясував, що в кінці лютого лікарня в Харківській області уклала договір з цією ж фірмою на придбання точно такого ж томографа, вже за справедливою ціною - 12,5 мільйона гривень. 

В ухвалі суду йдеться, що вказівка ​​укласти договір саме зі столичною ТОВ "Ілатанмед" членам тендерного комітету миколаївської обласної лікарні дав головлікар Петро Римар. Правоохоронці з'ясували, що керівник медустанови знав про завищену вартість, проте його це не зупинило. Поки розслідування про закупівлю лікарнею томографа за завищеною ціною триває, в лікарні на цьому самому томографі непогано заробляють. 

У той же час у відділенні гематології, де знаходяться люди з важкими захворюваннями, до сих пір не замінені вікна. Минулого літа тут від лімфоми помер Євген Запорожченко. Йому було 40 років. Сестра Євгенія, Олена, розповідає, що зверталася до головного лікаря лікарні з проханням поміняти вікна в палатах. Через ослабленого імунітету звичайний протяг викликає у онкохворих пацієнтів пневмонію. Саме через це захворювання у Євгена Запорожченко стався рецидив лімфоми, яку він, здавалося б, уже переміг.

"Для пацієнтів це смертельно небезпечно, тому що це протяг. Неможливо провітрити. Навіть перебуваючи в приміщенні, де температура 17-18 градусів, людина просто хворіє від переохолодження. Це слабкі легені, це відразу запалення легенів, яке практично не лікується при їх діагнозах", - говорить Олена.

Олена Запорожченко, активістка, сестра Євгенія, який помер у відділенні гематології.
Олена Запорожченко, активістка, сестра Євгенія, який помер у відділенні гематології

Адміністрація лікарні не змогла знайти гроші на ці потреби, тому Олена сама ініціювала збір коштів. Вона каже, що не побачила з боку головного лікаря ніякого бажання допомогти хворим. Завдяки самим пацієнтам цього відділення і небайдужим людям, Олені вдалося зібрати кошти на заміну вікон в палаті, де лежав її брат, а також встановити хоча б один кондиціонер в коридорі відділення. 

"Коли мій брат лежав в цьому відділенні, він хотів поміняти тут всі вікна після того, як переможе хворобу. На жаль, йому не вдалося цього зробити. Тому ми стали збирати гроші самі", - поділилася Олена.

Матраци в палатах відділення гематології.
Матраци в палатах відділення гематології

Благодійність в декларації

Нинішній керівник Миколаївської обласної клінічної лікарні Петро Римар працює лікарем все життя. До призначення на посаду він очолював обласний наркодиспансер. Згідно даних реєстру юридичних осіб, головлікар ніколи не займався бізнесом.

У той же час йому вдалося побудувати собі скромний будиночок на 265 квадратних метрів. Знаходиться він у мальовничому місці - на березі річки, ще й з лісом під боком. Ймовірно, саме тут головний лікар обласної лікарні абстрагується від проблемного відділення гематології з його старими матрацами і цвіллю на стінах.

Будинок головного лікаря Петра Римаря (в правому нижньому кутку).
Будинок головного лікаря Петра Римаря (в правому нижньому кутку)

Крім будинку, дружина Римаря декларує два великих земельних ділянки на Миколаївщині та автомобіль Mazda 2008 року випуску, який коштує близько 6 тисяч доларів. Зять головного лікаря, до слова, теж медик, володіє автомобілем Kia Sorento 2010 року випуску. Вартість цього авто складає близько 15 тисяч доларів. Готівкою керівник лікарні зберігає 50 тисяч гривень, тисячу євро і тисячу доларів. 

Цікаво, що робота в медустанові - не єдине джерело доходу Петра Римаря. Згідно з декларацією головлікаря, в 2018 році він заробив понад 150 тисяч гривень від трьох благодійних фондів. В одному з них, ГО "Час Життя", Центру повідомили, що Римар отримує гонорари за консультації населенню. У своїй декларації головлікар вказує такі доходи щорічно.

У відношення одного з фондів, з якими тісно співпрацює головний лікар, у 2017 році Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження . Керівництво фонду підозрюють у заволодінні коштами Міністерства охорони здоров'я, а також державного та місцевих бюджетів. Слідство вважає, що бюджетні гроші фонд списував на проведення заходів і консультацій. 

Відповісти журналісту Центру на питання, за які послуги медик отримує гонорари від неприбуткових організацій Петро Римар також відмовився. 

Поки головний лікар Миколаївської обласної клінічної лікарні Петро Римар отримує сотні тисяч гривень від благодійних організацій та роздає своїм підлеглим вказівки закуповувати обладнання за завищеними цінами, пацієнти відділення гематології продовжують чекати поліпшення умов.

Пол в палаті відділення гематології.
Пол в палаті відділення гематології

Обласна влада чомусь не особливо поспішає замінити цього дуже ефективного менеджера. Хоча для того, щоб переконатися в тому, який він хороший господарник, владі необхідно всього лише відвідати відділення гематології в його лікарні. І поговорити з хворими, а також родичами тих, хто тут помер. 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів