Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Валерія Гонтарєва: від російського капіталу до голови НБУ (витік з панамського офшору)

Vgoru
Автор
Поширити:
04 квітня 2016 06:10
671

Валерія Гонтарєва до переходу в НБУ була бізнес-партнером російського високопосадовця. Лише секторальні санкції США і ЄС проти Росії припинили спільний бізнес Гонтарєвої з російським державним фінансистом, який позичав їй десятки мільйонів гривень.

Це програма Наші гроші (ZIK) знайшла у витоку документів панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка спеціалізується на реєструванні офшорних компаній. 

На початку 2016 року голова Національного банку України Валерія Гонтарєва акцентувала: в Україні немає російських банків. Є українські банки з російським капіталом. «Якщо буде рішення РНБО стосовно цих банків, стосовно санкцій, ми будемо його виконувати», - підкреслила Гонтарєва.

Для того, щоб компанія самої Гонтарєвої – Фінансова група ICU - розірвала стосунки з російським капіталом та російськими чиновниками, теж знадобились санкції. Та не РНБО, а США та ЄС.

Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарєва з 2007 року до переходу в НБУ, створена 2006 року. Складається з КУА «Інвестиційний капітал Україна», однойменної інвестиційної компанії та банку Авангард (з 2013 року). Співзасновником КУА «Інвестиційний капітал Україна» з моменту заснування був чоловік Гонтарєвої Олег. Нині головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU holdings limited (Британські віргінські острови).

Згідно документів Mossack Fonseca та Національного банку України, ICU мала тісні відносини з заступником голови Зовнішторгбанку Росії (ВТБ) Юрієм Соловйовим. Фактично чверть ICU донедавна належала дружині Соловйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшори Соловйова.


Юрій Соловйов з 2008-го по 2011 рік очолював "ВТБ капітал" та був віце-президентом банку ВТБ. З травня 2011 року посідає крісло першого заступника президента банку ВТБ. Мешкає в Лондоні. ВТБ - другий за розміром активів банк Росії, перший за розміром статутного капіталу. Заснований 1990-го року. Мажоритарний власник - уряд Російської Федерації.


Так, в грудні 2013 року офшор Соловйова Quillas Equities, видав позику у 10 мільйонів доларів офшору Keranto Holdings Ltd (BVI). Гроші перерахували на рахунки Keranto в кіпрській «дочці» ВТБ - RCB Cyprus. В угоді про позику вказано поштову адресу Keranto. Вона повністю співпадає з центральним офісом групи ICU в київському бізнес-центрі Леонардо. Угоду супроводжує Дмитро Нєдєльчев, який на сайті ICU значиться як спеціаліст з операційного управління та член інвестиційного комітету.

 

Точно встановити дату, коли російський державний фінансист став не лише позичальником, а співвласником ICU, неможливо. Однак в першому ж розкритті структури власності банку Авангард у січні 2014 року видно: Авангард належить ICU через Westal Holdings Ltd. А чверть ICU Holdings Limited (22,74%) належить Cordova Management Ltd. Власниця Cordova Management - Улютина Г.О (Росія, Москва) – має таку ж частку в ICU, як і сама Гонтарєва. Ще по 22,74% в керуючих партнерів – Костянтина Стеценко і Макара Пасенюка.

Галина Олегівна Улютіна – дружина вищезгаданого Юрія Соловйова.  


Улютіна залишається співвласницею ICU Holdings Limited і в червні 2014 року, коли сама Гонтарєва продає свою частку в компанії.  В червні 2014 року Петро Порошенко вносить її кандидатуру на голову Національного банку України до Верховної Ради, де її підтримали 349 депутатів. Варто зазначити стрімкість призначення та несподіваністьк андидатури Гонтарєвої. Від першої інсайдерської інформації про можливість її кандидатури до представлення її в НБУ минуло трохи більше тижня. Згідно інформації видання «Дзеркало тижня», під час роботи інвестбанкіром Валерія Гонтарєва займалась структуруванням угод та залученням фінансування для розвитку бізнесу Рошену в Росії.

Партнерство між компаніями голови НБУ та родиною держбанкіра Росії формально припиняється лише в серпні 2014 року. Навряд чи причиною цьому може бути російська агресія, яка на той момент триває вже понад півроку. Та це розірвання стосунків співпадає у часі з секторальними санкціями США та ЄС, які вводяться проти держсектору Росії наприкінці липня. Потрапляє до санкціонних списків і ВТБ. Вже першого вересня з»ясовується, що  ICU викупила частку Галіни Улютіної.

В компанії ICU відмовились коментувати партнерство з родиною Юрія Соловйова, відзначивши, що на їхню думку ця інформація не є суспільно цікавою та важливою. 

Водночас, присутність Соловйова в Україні не завершилась із виходом з ICU. В грудні 2014 року він дарує свою офшорку Quillas Equities – донора ICU – Наталі Улютіній, 65-річній пенсіонерці з Нікополя, матері своєї дружини. У дарчій Соловйов підкреслює, що «з природньої любові та за доброю волею передає усі права та акції» і більше не має на компанію жодного впливу.


Візит до Нікополю показав, що власниця компанії, якій бізнес голови НБУ може досі бути винним мільйони доларів, живе на 4-му поверсі хрущовки і єдине, що вирізняє квартиру з-проміж інших – нові металеві двері.

Сусіди підтвердили, що Наталя Улютіна постійно проживає в Нікополі, однак на даний час вона знаходилась у Москві. Родичка Улютіних пояснила, що Наталя поїхала «сидіти з онуками».

Санкції США та ЄС, хоч і розповсюджуються на українську філію ВТБ, жодним чином не відбились на його роботі. За словами Валерії Гонтарєвої, в українському ВТБ посилений моніторинг, однак жодних претензій до банку в НБУ не має. Окрім того, голова Нацбанку відзначила значні суми коштів, які російський банк влив в українську філію.

Денис Бігус

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів