"Укрзалізниця" готує пасажирам новий неприємний сюрприз – підвищення тарифів. А що ми за це отримаємо? І чи справді прибуток від зростання ціни вплине на якість та комфорт, або ж знову осяде у чиїхось кишенях?
Отже, нас попереджали, а тепер вже й поставили перед фактом – цього року вартість залізничних квитків зросте на понад 20%. Перше підвищення обсягом у 10% очікує нас вже із квітня, наступне – від жовтня. Так що, готуймось спустошувати гаманці, плануючи подорож.
Головний аргумент керівництва "Укрзалізниці " щодо необхідності такого кроку – це неймовірна збитковість пасажирських перевезень. Мовляв востаннє тариф підвищували ще 2014 року, а з того часу багато води утекло, долар зріс, комуналка, електрика та паливо здорожчали – не працювати ж і далі собі у збиток!
А от щодо збитків: за минулий 2017 рік на "Укрзалізниці" нарахували понад 3,5 мільярда гривень – мова саме про пасажирські перевезення. Ця сума остаточно підтвердилась днями, коли журналісти видання "Лівий берег" офіційно поцікавились у підприємства його фінансовими звитягами.
До речі, з цього ж документу стало відомо, що найприбутковіший маршрут 2017 року – це "Київ-Москва" – саме він приніс компанії понад 150 мільйонів чистої вигоди, а найбільших збитків залізничники зазнали від маршруту "Маріуполь-Львів" – там пішли у мінус майже на ті самі гроші.
Так от з приводу усереднених збитків "Укрзалізниці". Добре, що обмежилися 3,5 мільярдами, бо раніше прогнозували, що нарахують їх цілих 11.
На переконання нинішнього очільника "Укрзалізниці" Євгена Кравцова, далі відтягувати неприємний момент із підвищенням вже не могли. Залізниця потребує величезних вкладень і в оновлення потужностей, і в комфорт, і зокрема у якісний Wi-Fi. До речі, безперебійний інтернет – це теж одна з вагомих причин зростання цін на квитки.
Міністр інфраструктури Володимир Омелян не раз висловлювався з цього приводу. Збитки "Укрзалізниці" – це результат корупційних схем, які оповили цю компанію. Він озвучив разючу цифру – у 15 мільярдів. Це шалені гроші, які розкрадаються! За різноманітними схемами.
За моїми оцінками там мінімум 15 мільярдів гривень щороку крадеться з бюджету "Укрзалізниці" у приватні кишені. Це мінімум. 15 мільярдів гривень – це будівництво швидкісної колії між Одесою та Києвом.
Важко повірити, що такі суми йдуть наліво. Журналісти нашого проекту "ЦРУ" уважно стежать за перипетіями навколо "Укрзалізниці". Тож ще на початку минулого року ми розповідали й про паливні схеми, і про довгогральну монополію Дубневичів, якій не можуть зарадити жодні антикорупційні органи.
Мусимо констатувати: за рік не змінилося нічого. Хіба з "Укрзалізниці" втік назад до Польщі Войцех Бальчун, так і не спромігшись бодай щось змінити.
Минулого місяця "Укрзалізниця" вже втрапляла до нашого фокусу зі своїми абсурдними закупівлями. Чесно, ми так і не второпали, навіщо там тринькають мільйони на "склянки-підстаканники", лляні сорочки та дизайнерську тканину по 3,5 тисячі за метр. Платимо за це – вартість квитків не покриває усіх цих витрат!
На переконання Омеляна – нинішні волання керівництва "Укрзалізниці" про збитки – це суцільна маніпуляція. Мовляв лише частина пасажирів справно оплачують поїздку, решта ж – їздять зайцями, або ж домовляються з провідниками. Ні для кого ж не секрет, що й справді на приміських електричках справді мало хто оплачує проїзд.
Бо контролю нема. Відповідно і немає і точної статистики. А як тоді точно вирахувати збитки? Правильно – намалювати на око.
І от сьогодні нас намагаються переконати, що збитки від пасажирських перевезень – це проблеми пасажирів. Звісно, підвищити тарифи куди простіше, аніж навчитися контролювати та правильно розподіляти кожну копійку. Ну і справді, а хто наважиться перекрити витік грошових потоків наліво.
Тут ще варто згадати важливу деталь. Частково пасажирські перевезення в "Укрзалізниці" субсидуються від перевезень вантажних. Останній напрямок – справді прибутковий. Але і тут купа проблем – по-перше, вагонів катастрофічно не вистачає на всіх охочих. І це раніше створювало величезне поле для корупції.
За можливість перевезти товар представники бізнесу часто були змушені платити хабарі.
Адже вартість вантажних перевезень була фіксованою, встановленою – нижче ринкової, а тепер же ж нас переконують: все, правила змінились, заживемо "по-новому" – "Укрзалізниця" офіційно отримала можливість самостійно встановлювати тарифи.
Щоправда, досі із його розміром не визначилась. Але на око тамтешні менеджери вже намалювали дельту в 5 мільярдів. Так, може в такий спосіб і перекрили б збитки від неприбуткових пасажирів?
Питань щодо аргументованості підвищення залізничних тарифів насправді лишається багато, як і з реальними причинами величезної їх збитковості. Ми нікуди не подінемось – рішення про збільшення цін на квитки вже ухвалене. Але ж риторичним лишається питання – скільки вкрадуть цього року? І скільки за це знову заплатимо ми?